on mainonnassaan vielä härskimpi kuin helluntaiseurakunnat.
Mainoksissa luvataan parantaa sairaita.
Parantamisesta pidetään jopa kursseja. Maksullisia tietenkin.
Tosiasiassa kuitenkaan yksikään todella sairas ei ole parantunut.
Kukaan ei listaa niitä, jotka eivät kokeneet "parantuneensa".
Kukaan ei seuraa "parantuneiden" edesottamuksia puolen vuoden tai vuoden jälkeen.
Lupaukset ihmeparantumisista ovat selkeää huijausta. Sitä ei vaan ole korrektia sanoa, kun kyse on uskonnosta.
Ei Nokia Mission tapaisten yhdistysten (taisi olla seurakunta) toiminta kuitenkaan mitenkään vähäarvoista ole. Se saattaa antaa paljon heikolla itsetunnolla varustetuille ihmisille.
Miksi siis pitää suoraan valehdella paranemisista? Se on katsokaas markkinointia ja tehokasta sellaista.
Tämä hämmästyttävä herätysliike
J.Edgar
9316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
näkeekö hän uskoa maan päällä? Näin hän kirjoitusten mukaan huokasi.Paljon tulee minun nimessäni(Jeesuksen) hapatusta ja höpötystä,sen on saanut huomata tälläinen tavallinen taaplaajakin.
Olet sanonut, ettet usko yhteen totuuteen. Sinulla on kuitenkin tarve löytää se. Tahdot ymmärtää ja hahmottaa todellisuutta, jossa itsestä riippumattomat tekijät heilauttavat ihmisen elämää. Sinulla on tarkka näkökyky vallitseville epäkohdille, myös mitä tulee hengellisten yhteisöjen ja seurakuntien toimintaan. Kiitos Jumalalle, Hän kutsuu jokaista, myös sinua, omalla tavallansa. Hän kutsuu sinua yhteyteensä kristikunnassa vallitsevien epäkohtien tunnistamisen kautta. Näet seurakuntaelämää, joka ei kirkasta Kristusta ja tuot kokemasi rohkeasti julki. Tahdot pysyä kaukana tällaisesta seurakuntaelämästä, sillä sisäinen minäsi kaipaa puhdasta yhteyttä Jumalan kanssa, jossa ei ole mitään vilppiä. Tuo puhdas yhteys Jumalan kanssa on luvattuna sinulle. Pysähdy ja viivy yksin yön hiljaisuudessa. Puhu Jeesukselle. Puhu kaikki mitä koet, kaikki kipu ja ristiriita, puhu Hänelle kaikki. Pyydä Jeesusta elämääsi ja löydät Totuuden. Silloin alat siunaamaan niitä, jotka epäonnistuvat ja huomiosi keskipisteeksi epäkohtien sijasta nousee itse Herra Jeesus, joka kaikkia armahtaa, jotka Hänen luoksensa tulevat. Siunaan sinua tälle ihmeelliselle matkalle, Jumalan puhtaassa yhteydessä elämiselle.
mutta uskontoihin skeptisesti suhtautuville yhden ainoan oikean totuuden "löytäminen" olisi tappio. Tosin siinä vaiheessa sitä tuskin itse ymmärtäisi. Omalla kohdallani toivon, että kykenen säilyttämään näkemykseni siitä, ettei ehdotonta totuutta ole. Minulle se on jopa ihmisyyden mitta.
Kun Jumala laskee sydämelleni jonkun ihmisen, niin silloin koen niin kuin koen sinua kohtaan - syvää myötätuntoa ja pyhää rakkautta. Siunaan sinua. Puhelen sinusta Isälle kun käyn nukkumaan puolen tunnin sisään. Nöyrtyminen Jumalan edessä on elämäksi.
Et ollutkaan J.Edgar, huomasin kun uudemman kerran lukaisin. Hei siis sinullekin. Tapahtukoon siis tämä kaunis Jumalan tahto teidän molempien kohdalla, että saatte tulla kohtaamaan Elävän Jumalan ja tulla tietämään omakohtaisesti, mitä on elää Hänen pyhässä yhteydessään, joka hetki. Se on kaunista.
hölmösti. En tajunnut että, lukijalle näkyy "kirjoittanut: J.Edgar"
Tulin vielä syömään omenan koneen äärelle, ennen kuin suljen sen. Kiva kun näin viestisi. Ilo tulvahti heti sydämessäni. Käydessäni koneelle muistin samalla teitä molempia rukouksessa, mutta juttelen Isälle vielä uudemman kerran kun laitan pian nukkumaan. Rakastan Jeesusta ja otan tämmöiset tilanteet, niin kuin mitä tämäkin molemminpuolinen mukava "kömmähdys" oli, Isän tarkoituksena,jossa on kauaskantoinen merkitys. Hyvää yötä.
...epäterve yhteisö hämmästyttää myös. http://sites.google.com/site/maitobaari/ryhmat
Vaan onhan se ennenkin ollut niin, että vankkurit kulkevat, ja koirat haukkuvat. Mietin, miten voit niin varmasti sanoa, että ihmisiä ei parannu? Ilmapiiri Nokiamission kokouksissa on sellainen, että siellä Jumala vaikuttaa. Samoin vaikuttaa Jalovaaran tai Juntusen kokouksissa tai helluntailaisten tai vapaakirkollisten tai monien muiden kokouksissa. Ei Jumala alistu epäilijöiden määräysvaltaan, Hän on suvereeni Jumala, maan ja taivaan Luoja. Ihmekö Hänelle on muutaman uuden solun tai hermokimpun luominen, syöpäsolujen hävittäminen? Itse olen parantunut hengellisissä kokouksissa ainakin kroonisesta poskiontelon tulehduksesta, sydänviasta ja haavaumasta, joka muuten olisi vaatinut leikkausta eikä silläkään olisi parantunut välttämättä. Samoin olen nähnyt monien muiden ihmisten parantuvan. Välillä Jumala kertoo sairaudesta jo paljon ennen kuin ihminen edes itse tietää, että hän on sairas, eli laittaa rukoilemaan jo etukäteen. Kyllä Raamatussakin opetettiin armolahjoista järjestelmällisesti, ainakin profeettakoulu siellä on mainittu. Kiitän Herraa kaikista näistä ja siunaan kaikkia niitä, jotka jaksavat rukoilla sairasten puolesta. 2. Kuninkaiden kirja 6 Elisa saa kirveen nousemaan veden pinnalle. 1 Profeetanoppilaat sanoivat Elisalle: "Huone, jossa me kuuntelemme opetustasi, on meille liian ahdas. [2. Kun. 4:38] 2 Tahtoisimme siksi mennä Jordanille ja tuoda kukin sieltä yhden hirren. Niistä saisimme tehdyksi huoneen, johon mahdumme istumaan." "Menkää vain", Elisa sanoi. 3 Eräs oppilas kysyi: "Etkö sinäkin lähtisi palvelijoittesi mukaan?" "Minä tulen", hän vastasi. 4 Hän lähti heidän mukaansa, ja he menivät Jordanille ja alkoivat kaataa puita. 5 Puunkaadossa eräältä oppilaalta lensi kirves varrestaan veteen. "Voi, herrani", hän huusi, "se oli vielä lainattu!" 6 Silloin Jumalan mies kysyi: "Mihin se putosi?" Oppilas näytti hänelle paikan. Elisa katkaisi oksan ja heitti sen siihen kohtaan, ja kirves nousi pinnalle kellumaan. 7 "Ota se ylös", Elisa sanoi. Oppilas ojensi kätensä ja otti sen vedestä. Rukousta ja siunaamista tässä maassa tarvitaan, ei kivittämistä!