Luopiohellarit??

Tuossa alemmassa keskustelussa vilahti sanonta "luopiohellarit". Miten määritellään luopiohellari, mistä hän on luopunut Ovatko esimerkiksi Suomen Helluntaikansaan kuuluvat luopioita?
7280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

>>Miten määritellään luopiohellari, mistä hän on luopunut>Ovatko esimerkiksi Suomen Helluntaikansaan kuuluvat luopioita?

Äänestä
  • myös ortodoksit, metodistit,entä miten on pelastusarmeijalaisten laita jne.

    Äänestä

  • jotka ovat itse henkilökohtaisessa uskossa julistavat rohkeasti evankeliumin sanomaa tilaisuudessa kuin tilaisuudessa. He julistavat suoraan että kaste ei pelasta vaan usko Jeesukseen. Niissä tilaisuuksissa joissa olen ollut mukana, on suuri osa osallistujista vihastunut, osa ollut sisimmässään raivoissaan kuulemastaan. On hienoa, että uskovainen pappi ottaa evankeliumin tosissaan ja vie sitä eteenpäin, huolimatta siitä, että kuulijakunta suuttuu.

    Äänestä

  • että hellareista luopuminen on aivan eri asia kuin uskosta Jeesukseen luopuminen. Siis helluntailaisuudesta luopuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että ihmisellä on edelleenkin usko Jeesukseen kuten ennenkin, mutta hän eroaa maallisestä rekisteröidystä yhdistyksestä, jonka nimi on Helluntaikirkko, Helluntaikansa ym. Ei ihminen silloin ole luopunut Jeesuksessta vaan eronnut järjestöstä. Ei hän Jumalan silmissä ole luopio, koska hänellä on edelleenkin usko Jeesukseen.

    Äänestä

  • luterilaisista papeista kirjoitti:

    jotka ovat itse henkilökohtaisessa uskossa julistavat rohkeasti evankeliumin sanomaa tilaisuudessa kuin tilaisuudessa. He julistavat suoraan että kaste ei pelasta vaan usko Jeesukseen. Niissä tilaisuuksissa joissa olen ollut mukana, on suuri osa osallistujista vihastunut, osa ollut sisimmässään raivoissaan kuulemastaan. On hienoa, että uskovainen pappi ottaa evankeliumin tosissaan ja vie sitä eteenpäin, huolimatta siitä, että kuulijakunta suuttuu.

    Ei luopiohellari ole sama kuin uskosta luopunut ihminen! Monet tuntemistani ihmisistä, jotka ovat luopuneet hellarien kirkosta ja opista eivät silti ole luopuneet uskostaan! Tietenkin on niitäkin, jotka ovat uskostaan luopuneet, mutta se on kuitenkin vähemistö niistä, jotka ovat eronneet hellariherätyksen piiristä. Monille hellarius on vaan ollut ahdistava ja pelottavakin uskonto, joten he eivät ole enää halunneet sinne kuulua jäsenenä.

    Äänestä

Kaikki helluntaiseurakunnista lähteneet eivät ole luopioita, esim. pienessä vapaaseurakunnassa johon kuulun 10-15% jäsenistä on entisiä helluntailaisia, myös muissa vapaissa suunnissa heitä on ja onpa joku mennyt takaisin luterilaiseen kirkkoonkin.

Äänestä

Niin että vieläkö on helluntaiheilat muotia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirvas kirjoitti:

Tuossa alemmassa keskustelussa vilahti sanonta "luopiohellarit". Miten määritellään luopiohellari, mistä hän on luopunut Ovatko esimerkiksi Suomen Helluntaikansaan kuuluvat luopioita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu