Olen neljännen polven Stadilainen. syntynyt v 1950. Isovanhempani asuivat Rööperissä, Punavuorenkadulla, jossa isäni myös vietti lapsuutensa ja nuoruutensa.Iso-isäni. joka oli kattilaseppä, muutti nuorikkonsa kanssa Punavuorenkadulle Hietalahden villoista saatuaan säästettyä käsirahan ostaakseen asunnon Punavuoresta l. Rööperistä. Faijani kävi intin Suomen itsenäistymisen aikoihin Matti Kurjella matruusina ja taisteli kaikki sodat eturintamilla. Faijani pelasi futista Helsingin Tovereissa ja Ponnistuksessa. Pidän siis itseäni Stadilaisena. Enkä voi hyväksyä stadílaisiksi itseään kutsuvia Muhokselta tai Liperistä Helsinkiin 1960-luvulla maaltamuuttaneiden, Kontulassa tai Puotilassa perheen perustaneiden onnellisten perheiden jälkeläisiä. Te ette ole Stadilaisia, vaan olette Helsinkiläisiä. Siinä se ero!!! Eikä Helsinkiin pakolaisena tulleetkan voi kutsua itseään Stadilaisiksi. Kaverin kanssa käytiin aikoinaan vuosina 1968-1972 katsomassa vanhalla linja-auto-asemalla juhannuksen alla, kun Stadilaiset lähtivät kotpuoleen viettämään juhannusta. Älkää siis Sie ja Mie- murretta puhuvat Tepot ja Stadinkundit tulko enää tälle palstalle elvistelemään. Pedofiilien pitäisi mielestäni myös poistua tältä palstalta. Klubi on Stadista ja Alajan veljekset. Stadilainen kaverini soitti eilen aamulla ja kehoitti pelaamaan Lazion ja Grenoblen kautta kaikki, mitä on varaa. HAKA pankkina. Olisin ne perustelut mielelläni vihjannut tällekin palstalle, mutta kun tämän sivuston avaa, niin löytyy pelkkää tuubaa, Peräreiän metsästäjää ym vetovihjeistä pokkeavaa. Älkää pökiöt ruvetko vittuilemaan Stadilaisille.
Stadin kundi, Stadin Pate, - ja Veka, ym. stadilaiset!
STADILAINEN!!!!
3
292
Vastaukset
- hattuun
Muista hyvä mies seurailla verenpainettas ettei hirtä pumppu kii liikaa stressatessas.. Tonki ikäsenä voi pumppu jo reistailla jos ressaa joka sanasta.. Pelaa sitä pitkävetoo ja ota rauhallisesti.. Ei sun pakko tänne ole vihjeitäs laittaa. Se on hyvä stadilainen vapaaehtoista
- Anonyymi
Savolainen lörtsyperse turpa kiinni
- Anonyymi
Ai jai, voi pojat kun tietäisitte, mitä me Stadiin tulleet savolaiset teimme syntisellä 70-luvulla! Kaikkea ei voi julkisesti kertoa, mutta todettakoon, että paska haisi ja balalaikka soi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873567
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1871413- 771387
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401070Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.308968- 45897
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os77862Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124845