Elikkäs edessä olisi eka käynti sairaalaan astmatutkimuksiin 4-vuotiaan kanssa. Tietäisikö joku mitä siellä tehdään? Juoksutetaan ja katsotaan rupeaako ahdistamaan vai?
mitä astma tutkimuksissa tehdään?
5
947
Vastaukset
- ja kysy millaisia
tutkimuksia ensim.käynnille on sovittu. Ei siellä nyt ensim. rasitusastmaa testata. Googlaamallakin löytyy paljon tietoa.
- näin...
Mulla ainakin astmakokeissa vain piti sellaiseen tietokoneeseen kytkettyyn puhallus-laitteeseen puhaltaa mahdollisimman voimakkaasti useaan kertaan, ja tulokset rekisteröityi koneelle. Sitten kotiin sai lainaan pariksi viikoksi sellaisen keuhkojen tilavuusmittarin, en virallista nimeä muista, ja puhallettiin 2 kertaa päivässä, lukemat paperille ylös. Ei minun ainakaan pitänyt juosta yhtään metriäkään missään..
- spirometria
ja PEF-mittauksia
- lapselle
spirometria kirjoitti:
ja PEF-mittauksia
tehdään oireiden mukainen seuranta (kuinka paljon ja usein menee avaavaa lääkettä, kuinka usein on tarvinut mennä sairaalaan pahojen kohtausten takia, kuinka pahoja ovat olleet, mikä lääkitys niihin millä annoksella jne) Tätä seurantaa ja kaikki mahdolliset allergiakokeet (prick-testit ja verikokeet). 4- vuotialle voidaan sitten tehdä rasitustesti(juoksumatolla juoksemista ja puhallusarvoja)- tuo testi on meillä vasta edessä joten en osaa tarkemmin kertoa millainen on, rasitustesti kuitenkin.
- hhanna
meillä yhdeksän vuotiasta kävelytettiin sairaalan sisäpihalla reipasta kävelyä, välillä puhallettiin pilliin ja puhalluksen voimaa mitattiin. haettiin kyllä sitä rasitusastmaa ja kyllä se kohtaus sieltä saatiin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464