Apua ja neuvoja pikaisesti!!! Meillä on "ylikasvanut" marja-aronia pensasaita ja nyt tarvisi vinkkejä leikkaukseen..!!? Miten leikata ja kuinka lyhyeksi voi leikata? Edelliset asukkaat leikanneet aidan viimeksi n 4vuotta sitten ja nyt ongelma edessä. Vinkkejä!!! Kiitos. (p.s Pensasaita on siis raja-aitana naapuriin ja talojemme etäisyys toisista on vain muutama metri, joten ei ehkä ihan maata myöten olis kiva leikata aitaa..).
Vastaukset 6
- leikkausta
Leikkaa nyt ennen lehtien puhkeamista. Voit leikata sen siihen korkesuteen kuin se miellyttää. Leikatusta suorasta oksasta se alkaa haroa, joten muista se kun leikkaat korkeutta. Menetät leikkaamalla tämän vuoden marjonnan, mutta mikäli se on aitakasvina, se tokko haittaa.
- ap. kysyjä
Jos tuon marja-aronia aidan leikkaakin ihan alas, niin kuinka hyvät mahdollisuudet on saada siitä vielä näyttävä, kyseessä siis vanha aita..????? Ja minkälaisena se kasvaa takaisin? Ja kuinka kauan menee kasvussa? Ja vielä; tarkoittaako alasleikkaus n 20cm maanpinnasta..??
- omistaja täällä
Kamalan näköistä kun jää noin pitkät varret,korkeintaan 10 senttiä ja kesän aikana leikkaat ainakin pari kertaa, että tuuheentuu kunnolla alhaalta asti. Vanhakin lähtee kasvamaan tosi nopeaan,kannattaa leikata.
- ap.
omistaja täällä kirjoitti:
Kamalan näköistä kun jää noin pitkät varret,korkeintaan 10 senttiä ja kesän aikana leikkaat ainakin pari kertaa, että tuuheentuu kunnolla alhaalta asti. Vanhakin lähtee kasvamaan tosi nopeaan,kannattaa leikata.
Kiitos vastauksesta!! Täytyy sitten leikata pikimmiten, eli aivan maantasosta. Kiitos!!!!!
- kyllä vanhakin aita
Voit leikata vanhankin aidan, hyvin se haroo jos vain oikeaan aikaan elikkä nyt aivan pikapuoliin sen leikkaat. Sitten jos lehdet ehtivät puhjeta ja vasta sitten leikkaat, se juroo jonkin aikaa. Marja-aronia on yksi helpoin kasvi orapihlaja-aidan lisäksi jotka tiedän. Kokemusta n 30 vuoden ajalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741208
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47930- 82801
- 69792
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?14772- 149736
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80709- 64703
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37695Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19595Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m120593Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202586- 52549
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115535- 90518
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet168506Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline116487YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25456Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65451