Muitan lapsuudestani jutut Riien ötökästä, jolla parannettiin lapsen vesipäätä ja tarinat Marpirusta. Lienevätkö osa kansanperinnettä, vai täysin tuntematonta horinaa? En ole muualla, kuin lapsuuden tarinoisa moiseen törmännyt. Etiäiset nyt jokainen tietää, eikö vain?
Vastaukset 6
- elisantt
Etiäiset, (kansanuskomusten mukaan) etukäteen tapahtuvat aistihavainnot, ovat tuttuja. Niitähän varmaan jokainen on kokenut, etenkään jos on yhtään intuitiivisempi ihminen. Nykyisin niitä taidetaan jopa tutkia tieteellisestikin. Riien ötökästä en ole koskaan kuullutkaan, saati Marpirusta. Jos ne ovat sinulle lapsuudessa kerrottuja tarinoita, jopa kenties sinulle keksittyjä, olet ollut aika onnellisessa asemassa, että joku on nähnyt vuoksesi vaivaa ja tarinoilla on ollut merkitystä, koska ne ovat mieleesi jäänyt elämään :) Mikäli näin on, kirjoita ne muistiin parhaasi mukaan ja säästä! Joku päivä ne kenties aloittavat omat saagansa. Kuka tietää. Ja jos ne ovat kansanperinnettä, johon minä en ole törmännyt, toivotaan, että joku muistaa ne ja osaa tarkentaa. Minäkin voisin tutustua tarinoihin tarkemmin!
- Riie
ja Marpiru. Löytyisikö johtolankoja?
- teikki
etiäiset kerro,kuka on tulossa kylään.Kuuluu ääntä, vieras laittaa suksia pystyyn talon ovelle ja emäntä tietää laittaa kahvia tulemaan,ennenkuin vieras on vielä lähelläkään.Viehättävää,eikö totta?
- Närkkö
...viehättävää silti.
- atlatl
Närkkö kirjoitti:
...viehättävää silti.
...aikansa eläjille hyvinkin tosia.
Etkös muka ole joskus ajatellut jotakuta,jota et ole tavannut aikoihin ja yhtäkkiä hän tulee mieleesi.
Ja ei aikaakan kun hän soitaa/törmää sinuun kadulla.
Vanha kansa sanoisi olleen etiäiset liikkeellä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 61401
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671048Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.238865- 69789
- 63768
- 73698
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22656Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?136631Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66599Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32578- 38563
- 54533
- 55528
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?101497- 38489
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.41485Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40483- 30473
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20458Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20453