Tämä asia on kiinnostanut minua jo pitkään.
Niin kauan aikaa kuin vain muistan.
Siksipä kysynkin teiltä... oletteko kokeneet enkelin hipaisua tai läheisyyttä elämässänne? jos niin miten ja milloin ?
miten kyseinen tapahtuma on vaikuttanyt elämääsi??
Minuun voi ottaa myös yhteyttä sähköpostilla.
Joulu lähestyy en ole niin paljon tietokoneella, mutta joulun jälkeen katson kyllä postini päivittäin. =)
Niin kauan aikaa kuin vain muistan.
Siksipä kysynkin teiltä... oletteko kokeneet enkelin hipaisua tai läheisyyttä elämässänne? jos niin miten ja milloin ?
miten kyseinen tapahtuma on vaikuttanyt elämääsi??
Minuun voi ottaa myös yhteyttä sähköpostilla.
Joulu lähestyy en ole niin paljon tietokoneella, mutta joulun jälkeen katson kyllä postini päivittäin. =)
Vastaukset 18
Vanhimmat
Raamattu puhuu paljon enkeleistä.
Lue linkki : http://www.nic.fi/~jlindell/enkeli.htm
Joskus nuorempana tuli nähtyä "enkeleitä". Uskon buddhalaisuuteen, joten en yhdistä enkeleitä kristinuskoon. Eipä ole paljon vaikuttanut elämään, ja tilanteet oli suht normaaleja :)
Olen nähnyt pari kertaa lapsena.Nyt näin ihan hiljattain.Minua tultiin katsomaan ennen suurta leikkausta.Olen vielä hengissä kuoleman sairas.
En tiedä yhtään elänkö jouluun tai montako viikkoa.Enkeli oli iso ja mielestäni mieshenkinen.Kasvot olivat epäselvät,mutta niillä oli rauhoittava ilme.
Olen rukoillut vuosia sitten suojelusenkeliä auttamaan kun olin kuolla.Valkoinen häikäisevä valo tuli päälleni kuin putki ja viipyi minuutin verran.Tiesin pelastuvani.Näin kävi ja kaikki uskoivat minun kuolevan ja minäkin,mutta silloin pelastettiin.Oloni on hyvä,vaikka voin kuolla koska vain.Minä vannon ja vakuutan kaiken tietämäni kautta,että kokemukseni ja avun saamiseni on tosi.
Minua suojeltiin ulkomailla liikenneristeyksessa, jossa oli jo ennestaan paljon kuollut ihmisia ja yksi nuori poika kuoli n. kaksi viikkoa siina sen jalkeen, kun minut oli "pelastettu"...olin juuri luottavaisena kaantymassa vasemmalle luottaen takana-ajaviin, kun JOKU tai JOKIN kaski/kehotti viela varmistamaan peilista, missa mennaan. KAKSI autoa kaahasi ylinopeutta ohitseni torvet soiden ja ehdin juuri palata takaisin omalle
kaistalleni.
Pidan tuota ns. "johdatuksena"...ei ollut viela minun aikani lahtea.
Enkelikokemuksia on aina mukava lukea!
Olen nähnyt enkelin! :) illalla itkin kun mummullani todettiin syöpä.Huoneessa oli pimeää.. yht'äkkiä oven eessä seisoi kirkas hahmo,se oli enkeli! :) en enää itkenyt.Tunsin kuinka rauhallisuus valtasi mielen ja sydämeni.Mummuni kuoli kahden viikon päästä mutta tiesin että mummulla on hyvä olla taivaassa! olen rukoillut joka ilta tästä ihmeestä lähtien.En enää pelkää mitään! sillä Jumala on turvanani.Lopetin Juomisen ja polttamisen ja ryhdyin isoseksi.Minulle on tapahtunut vielä monta ihmettä tämän lisäksi.Luin Raamattua erästä lukua kun jouduin lopettamaan koska tunsin poltteen joka lävisti minut,hikosin ja vapisin.En tiedä mikä se oli!en lukenut Raamattua sen jälkeen,mutta kyllä minä pian sen aukaisen.Joskus huoneessani syttyvät valot päälle itsestään.viimeisen kerran olin puoli vuotta sitten juomasa ystäväni kanssa.Sammuin ulos,olisin paleltunut ellei minua olisi löydetty.Ystänäni oli lukenut isä meidän rukousta koko ajan.Ystäväni hyppäsi 5 metrin korkuisesta parvekkeelta alas ja tuli pää edellä maahan.Hän ei kuollut! ei murtunut yhtään luuta tuli vain mustelmia.Pidän sitä ihmeenä! :)
Rauhallista joulua ja enkeleitä elämäänne! :)
Minakin olen nahnyt todella kirkkaan valoilmion...se ei ollut hahmo, mutta se oli aivan kuin tahtimuodostelma muuten pimean huoneen nurkassa...en pelannyt yhtaan. Koin sen rauhoittavana, enka ahdistavana.
Olen myos kerran nahnyt vahan ennen nukkumaanmenoa vision vaaleasta miespuolisesta henkilosta, jolla oli maailman kauneimmat, rauhoittavat silmat ja hymyt....olin ollut hyvin ahdistunut, mutta tuon vision jalkeen en enaa ollut, ja sain unen paasta kiinni.
Hymy! :-) Mutta kuuntele tämä sana. Rukoile joka päivä ja lue raamattua, se joka estää sinua lukemasta voi olla vastustaja, siksi pidä raamattua aina tyynysi vieressä. ja käytä mielellään puuvillaisia ja villaisia vaatteita, ei keinokuitua. Toivottavasti opit jo ja tajuat ei aina ole pelastusta jos nukkuu hankeen humalassa. Enkelisi ovat olleet sinulle hyviä, he rakastavat sinua..niinkuin mekin:-) Voi Sinua pikkuhupakoa:-) Olet Ilon enkeli:-)
on tapahtunut ihmeellisiä asioita :)
Jeesus runsaasti siunatkoon sinua.
Pidä kiinni Hänen pelastavasta kädestään.
Kerran , kun poikamme oli pieni ja hän oli laskemassa pulkalla mäkeä. Pulkka oli menossa kuitenkin päin puuta, kun se yks kaks kuin itsestään kääntyi ja lasku jatkui. Poika totesi vain: enkeli käänsi.Raamatussa sanotaan , että enkelit ovat palvelevia henkiä jotka on lähetetty niitä palvelemaan jotka saavat autuuden periä.
Poikaasi auttoi enkeli aivan varmasti!
Tiedän paljon vastaavanlaisia tapauksia vuosien varrelta.Lapset ja eläimet havaitsevat toisen tason asiat herkemmin.Kannusta poikaasi olemaan avoin näiden kokemusten suhteen.Paljon rakkautta ja siunausta elämääsi!
Ihana suojelusenkeli sun lapsellasi...:)
Minua on hieman samalla tavalla suojeltu liikenteessa auto-onnettomuudelta.
Lapset kuulemma saattavat selvasti nahda enkeleita...toisin kuin me ihmetellaan, etta "taisi olla enkeli...?".
kokemuksistanne enkeleiden suhteen...itse olen varma, että minulla on oma suojelusenkelini :) en osaa sanoin kuvailla miksi tuohon uskon,mutta uskoni on vahva.
En liitä enkeleitä niinkään raamattuun vaan pidän niitä erillisinä olentoina jotka toimivat ihmisten parissa.
Olen halukas lukemaan lisää enkeleistä ja minua saa edelleenkin lähestyä sähköpostilla joka on: [email protected]
Luin just tossa joulun aikoihin 3 kirjaa enkeleistä ja tulin entistäkin vakuuttuneemmaksi, et tottakai enkeleitä on.
En muista nyt kirjojen tekijöitä tai nimiä, mut yksi kertoi lasten enkelikokemuksista, toinen kaikenikäisten suomalaisten ja kolmas joitakin tapauksia ja paljon historiaa ja yleistietoa aiheesta. Suosittelen.
Olin avuton, kun hän seisoi edessäni.
Hänellä oli pitkä valkoinen kaapu ja parta.
Hän oli vanhempi mies, lempeät silmät ja lempeä katse. Sanat jotka hän lausui: sinua tarvitaan vielä, aikasi ei ole vielä tullut, olen kanssasi.
ovat sanantuojia ja sanana heillä on aina rakkaus. Itse olen usein kokenut enkelin läheisyyden mutta vaikuttavin oli Rakkauden Hengen lähestyminen. Olin erittäin onneton, olin eronnut ja oli vaikeuksia yllinkyllin. Olin opetellut meditoimaan ja tein tehtäviäni. Eräänä iltana kun olin tullut töistä istuin keittiön pöydän ääressä ja olin rukouksessa, silloin vastapäätäni tuli valohahmo ja hänen rakkautensa ympäröi minut ja hän laittoi kätensä käteni päälle. Ja hän sanoi älä pelkää, et ole ennen tavannut minua, olen Rakkauden henki ja olen luonasi, älä pelkää. Hänen todellisuutensa oli erittäin vahva ja itkin saamaani rakkaudentunnetta ja suuri rauha valtasi minut, eikä se ole tähän päivään mennessä hävinnyt.Rakkaus On, ja antaa rauhan sydämeen vaikka ympärillä tapahtuu mitä. Paljon vaikeuksia on ollut senkin jälkeen,kaikenlaista, mutta perusturva se rakkauden ja rauhanhenki, se elää sydämessä ja sen löydän aina kun siihen katson.
Joskus Jumala on lähettänyt ihmisiä juuri sekunnilleen oikeaan aikaan paikalle, kun olen meinannu tehrä jotain harkitsematonta. tavallaan silloin ne ihmiset toimi "enkeleinä".
Erityisesti mieleen jäi todellinen enkelikosketus, kun tein elämänmuutosta ja kesällä ja sinisenhohtava enkelihahmo saattoi minua kotiin, kävellesäni 10037 turhalta kaupunkireissultani, jolloin olin menny vain yksinäisyyttä karkuun. se tapahtui viime kesänä.
myös jouduin vanhan tutun kaavan provosoimana pieneen "tanhu"-koreografiaan 13.7.2002. Päälläni oli vielä sattumoisin "blue angels-paita, joka erään taitolentoryhmän mainospaita. ei sattunut lyöjälle pahaa, eikä minulle.
Se oli enkelikosketusta, joka piti kaksi pahalla päällä ollutta huliviliä erillään.by the way, Kiitos teille, tuntemattomat mustalaiset. Olitte reilua väkeä.