Paineet Venäjän liittymiseen NATOon kasvaa molemmilla puolilla aitaa.
Yhtäältä Venäjän tarve tehdä pysyvä ratkaisu turvallisuustilanteeseensa ja taloudellisiin ongelmiinsa itäeuroopan maitten natottuessa ja toisaalta taas lännen tarve saada Venäjä sidottua yhteiseen puolustusytimeen ja talouden kumppaniksi Venäjän valtavien luonnonrikkauksien ja alueen vuoksi.
Mikäli ennakkoluulot voitetaan niin NATOsta tulee supertekijä koko vanhalla mantereella, tosin USAn takapihalla Chavezin kaltaiset johtajat pannaan kuriin myös NATOn voimin.
Tällöin maailma voimakkaasti kaksinapaistuu:
Pohjoiseen liittoon ja Kiinan-Intian-Indonesian ja arabimaitten muodostamaan NATOn ulkopuolelle jäävään ryhmään, jolla ei ole (ja tuskin voikaan olla) yhteistä politiikkaa.
NATO saattaa olla tulevan maailmanhallituksen kova ydin. Mutta valtava on ihmismäärä silti vielä sen ulkopuolella.
Uusi NATO
maailmanpoliisiksi
164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jakavat maailman ja ne jotka eivät moisia omista, tuhotaan.