Tutkin uskontoja ja yritin saada yhteyden Jumalaan tai jumaliin. Yritin kutsua henkiolentoja puoleeni. Käskin Jumalan osoittaa olemassaoloni mulle. Kävin useiden lahkojen tilaisuuksissa. Jokaisella tuntui olevan omanlainen totuus. Niitäkin löytyi, joiden mielestä pelastuminen ei ole uskonnosta kii, vaan kaikkie kohde on sama Jumala.
En saanut yhteyttä Jumalaan. En sen kummemmin evankelisluterilaisen kirkon tilaisuuksissa, kuin sen ulkopuolisissakaan uskonsuunnissa. Täten tulin tulokseen, ettei Jumalaa voi olla olemassa.
Samalla otin eron kirkosta, jonka oppi perustuu tällaiseen näkymättömään ja uskomattomaan jumalaan.
Jumalaa ei ole, siksi erosin
Julkijumalaton
13417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eikö missään kokouksessa luettu sanan paikkaa: "Jos joku tekee minun sanani mukaan, hän kyllä tulee tietämään onko tämä oppi Jumalasta vai puhunko minä omiani" (Joh evankeliumista) Ei Jumala löydy kokouksista ja puheista, vaan elämän testistä Tee Kristuksen opetuksen mukaaan muutama radikaali asia elämässä ja katso miten hän johdattaa, siinä se on se todellinen testi Joka etsii Jumalaa tilaisuuksista, niin päätyy pian meedioitten ja manikyyrien manipulointiin Kasva miehuuteen, ota Sanasta kiinni ja liity lopulta kirkkoonkin. Vastuutahan siellä kehoitetaan kantamaan, eikä pyörimään oman navan ympärillä. "Joka elämänsä kadottaa minun tähteni hän sen löytää, joka elämänsä pitää itsellään hän on sen kadottava" Oletko valmis kuolemaan itsekkälle minällesi???? Kristinusko on elämää varten eikä pintaseikkailijoille
sellaisen testin kuin sinä ehdotat. Etsin kristinuskon jumalaa sydämestäni ja hartaasti noin 15 vuotta! Pyrin elämään raamatun mukaan, rukoilin paljon, pyysin johdatusta elämääni ja näin pois päin. Ja lopputulos? Nolla. Testi tehty ja jumala olemattomaksi havaittu.
Olen iloinen siitä, että Jumala ei suostu ihmisen palloteltavaksi. Hän kyllä kuulee rukoukset, mutta ei ole vastausautomaatti. Tämän olen oppinut rukoiltuani ikäni säännöllisesti. Rukous auttaa keskittymään, tuo mielenrauhaa ja usein olen myös saanut vastauksen, sellaisen, mitä en odottanut. Siinä olet oikeassa, että Jumala ontodellakin näkymätön ja selittelemätön. Silti todellinen. Toivon myös, ettei koskaan löydetä "aukotonta" todista Jumalan olemassaolosta ja toiminnasta maailmassa, se tekisi uskon turhaksi. Vasta taivaassa, perillä, kaikki on selvää ja aukotonta. Siihen saakka palvelemme Jumalaa palvelemalla lähimmistä, ja rukoilemalla ja nauttimalla sakramentteja (=salaisuuksia).
Rukoile, että jumala poistaisi nälänhädän ja lopettaisi sodat.
enkelia hali hanet kuukauden avaruusmatkalle. 365 vuotiaana enkelit hakivat eenokin lopulisesti. Job oli uskollinen Jumalalle nakematta hanta ja meneti kaiken. Silti Job uskoi. Uskominen on helpompaa kuin epausko. Se ei vaadi mitaan muuta kuin etta ala tee syntia! Ala kiukuttele Jumalalle silla olet vahapatonen ihminen.
http://apokryfikirjat.com/ http://reluctant-messenger.com/
uskovaisten pitää kaunokielisyytensä. Ateismi on itsetietoisen, älykkään ihmisen ajattelun lopputulos. Anna heidän todistaa jumalansa. Sen jälkeen ei jumalaan tarvitsisi uskoa, vaan jumalan tietäisi olevaksi. Näin ollen koko uskonnollinen usko on turhaa. Onneksi meidän ei tarvitse noista jumaluuksista välittää, sillä niitä tuskin on olemassa.
Hänelle sydämensä. Jumala ei käskien esiinny eikä todista itseään.
ei mitään uutta. Lukaiseppas oma tekstisi. Se on erittäin kaunokielinen. Sanajärjestyskin on välillä melko runollinen: "Jumala ei käskien esiinny..." Kaikki ei vain usko humpuukiin. Vaikka huuhaa verhoitaisi kuinka hienoon kaapuun, on se huuhaata. Isoäidin vaatteet eivät tee sudesta isoäitiä.
"Anna heidän todistaa jumalansa. Sen jälkeen ei jumalaan tarvitsisi uskoa, vaan jumalan tietäisi olevaksi. Näin ollen koko uskonnollinen usko on turhaa." Joskus oikein ihmettelen, miten osutte oikeaan joissain asioissa vaikka ette tutki. Kreikan adjektiivi 'pistos' (luotettava,uskollinen, varma, uskova)kuuluu yhteen uskoa merkitsevän 'pistis'(usko, luottamus, todistus, vakuus) sanan kanssa. Tämä pistis sana vastaa lähinnä heprean sanaa aman joka 'nif'al' muodossaan merkitsee (olla luotettava)hif'il muodosaan taas uskoa, luottaa, pitää varmana. Tietolähteeni on Novum.
Eihän sellaista voi tutkia, mistä ei ole mitään havaintoja. Uskovaisia ja heidän kykyänsä löytää tyhjästä milloin minkäkinlaisia jumalia voi kyllä tutkia..
sinusta en pysty sanomaan mitään. Huomaa sinusta ei kukaan voi kommentoida mitään sillä olet multinikki. Jos olet sattunut huomaaman, että täällä on vakikirjoittajia, jotka voi tunnistaa ja oppia tuntemaan heidän mielipiteitään. Osan olen tuntenut viisikin vuotta. Osa ateisteista pohtii filosofisesti ja joku jopa tutkii Raamattua tai tuntee kotitaustansa tähden. Siten vapaa-ajattelijoita jne. Joka tapauksessa heillä on mielipiteitä, jotka ovat tulleet esiin ja heidät tunnistaa yksilöinä. Ja tarkoitin joitain näistä eri yksilöistä, en sinua.
Itse saatan joskus kokeilla. Tosin tuossakaan ei ole kyse jumalaan uskomisesta.