Milloin se Finntaverna-huoltoasema sitä Aapiskukkoa vastaan on hylätty? Ajanut kymmeniä kertoja paikan ohitse mutta nyt huomasin vasta siellä metsän keskellä tämän pahasti rappioituneen huoltoaseman.
Hylätty huoltoasema
12
5095
Vastaukset
- taverna ja info
aikoinaan.
- on
Ja vieressä on palanut pieni kirkko, josta tuttavan poika kysyi: "onko tuo Porvoon kirkko"
- huoltis
on kirjoitti:
Ja vieressä on palanut pieni kirkko, josta tuttavan poika kysyi: "onko tuo Porvoon kirkko"
myytävänä? vai onko siitä enään mihinkään liiketoimintaan?
- peeaa
huoltis kirjoitti:
myytävänä? vai onko siitä enään mihinkään liiketoimintaan?
Paikka on kaikenmoisten tehdas/teollisuus/muiden hylättyjen rakennusten bongaajien ykköskohteita.
Kukaan ei tiedä miten on mahdollista että vuonna 1990 lopetetun liikenneaseman/ravintolan hyllyissä on edelleen esimerkiksi pehmoleluja myyntivalmiina. Syy loppumiseen on aapiskukko vastapäätä, söi suomen ensimmäisenä täyden palvelun liikenneasemana kaikki asiakkaat.
Paikan keittiön katto on sortunut lumikuormasta, sieltä pääsee sisään.
Netistä löytää erittäin hienoja kuvakokoelmia paikasta.
Kaikki on sisällä kuin olisi lähdetty illalla töistä palaamatta sinne enää aamulla. Keittiössäkin työkalut paikallaan, tiskit tiskattuna ja kuivumassa.
Miten on mahdollista että VT12 varressa tuollainen paikka pysyy täysin koskemattomana 20 vuotta onkin sitten ihan täysi mysteeri. peeaa kirjoitti:
Paikka on kaikenmoisten tehdas/teollisuus/muiden hylättyjen rakennusten bongaajien ykköskohteita.
Kukaan ei tiedä miten on mahdollista että vuonna 1990 lopetetun liikenneaseman/ravintolan hyllyissä on edelleen esimerkiksi pehmoleluja myyntivalmiina. Syy loppumiseen on aapiskukko vastapäätä, söi suomen ensimmäisenä täyden palvelun liikenneasemana kaikki asiakkaat.
Paikan keittiön katto on sortunut lumikuormasta, sieltä pääsee sisään.
Netistä löytää erittäin hienoja kuvakokoelmia paikasta.
Kaikki on sisällä kuin olisi lähdetty illalla töistä palaamatta sinne enää aamulla. Keittiössäkin työkalut paikallaan, tiskit tiskattuna ja kuivumassa.
Miten on mahdollista että VT12 varressa tuollainen paikka pysyy täysin koskemattomana 20 vuotta onkin sitten ihan täysi mysteeri.kylältä pitäis saada talkooporukka purkamaan rötiskö!! Mun käsittääkseni sen omistaa nyt kunta, oli aikoinaan vuokralla yhdellä romukeisarilla, joka hallitsee Lahden tien toistakin puolta roinalla. Äijän kai ois pitäny purkaa rakennus, ennenkuin vuokrasopimus kunnan kans loppu. kukaan ei tee mitään, ihmetellään vaan.
Jos sieltä rauniokirkon haudoista on noussut luurankoja, eikä kukaan oo enää uskaltanut mennä sinne töihin. Ei siel kyllä enää mitään astioita ja pehmoleluja voi olla, murtauduttu kymmeniä kertoja.- Minä täällä vaan
minttupuu kirjoitti:
kylältä pitäis saada talkooporukka purkamaan rötiskö!! Mun käsittääkseni sen omistaa nyt kunta, oli aikoinaan vuokralla yhdellä romukeisarilla, joka hallitsee Lahden tien toistakin puolta roinalla. Äijän kai ois pitäny purkaa rakennus, ennenkuin vuokrasopimus kunnan kans loppu. kukaan ei tee mitään, ihmetellään vaan.
Jos sieltä rauniokirkon haudoista on noussut luurankoja, eikä kukaan oo enää uskaltanut mennä sinne töihin. Ei siel kyllä enää mitään astioita ja pehmoleluja voi olla, murtauduttu kymmeniä kertoja.Nostetaanpas tätä. Alkoi itseäni kiinnostamaan tämä Finntaverna. Mistä löytyy tietoa/kuvia ko. paikasta. Sisäkuvia kaipailisin ja tietoa, miksi on aikanaan lopetettu. Pikaisella Googlettamisella ei löytynyt kuin muutama ulkoa otettu kuva.
- pälkäne
Minä täällä vaan kirjoitti:
Nostetaanpas tätä. Alkoi itseäni kiinnostamaan tämä Finntaverna. Mistä löytyy tietoa/kuvia ko. paikasta. Sisäkuvia kaipailisin ja tietoa, miksi on aikanaan lopetettu. Pikaisella Googlettamisella ei löytynyt kuin muutama ulkoa otettu kuva.
- Rhia Evildressmaker
on kirjoitti:
Ja vieressä on palanut pieni kirkko, josta tuttavan poika kysyi: "onko tuo Porvoon kirkko"
Se "palanut kirkko" on Pälkäneen keskiaikainen rauniokirkko. Ollut rauniona jo vuosisatoja.
- prehen-lokki
Ei pidä purkaa.
Mielestäni tämä pitäisi säilyttää/museoida. - Rhia Evildressmaker
Eipä siellä enää paljon mitään säilytettävää ole. Paikka on vandaalien tuhoama. Lähes jokainen sisäänkäynnin puoleinen ikkuna on rikki, ovet on murrettu auki ja sisään pääsee kun vain kävelee ovesta. Matkamuistopuodissa lasihyllyt on rikottu, postikortit levitetty pitkin lattioita, jonku valopöytä kaadettu kumoon. Rakennuksen takana joku raskas metallisäiliö heitetty oven läpi. Sisällä on ilmeisesti poltettu nuotiota koska huonekaluissa näkyi osin hiiltymiä. Keittiössä myös liesiä paiskottu miten sattuu. Homeista romua lojuu siellä täällä. Kumilelut eivät kyllä enää ole hyllyissä paikallaan vaan niitä on hujan hajan siellä täällä, suurin osa homeessa. Paikka on vandalisoitu niin pahasti että sitä ei enää pelasta muu kuin kaivinkone.
No ei oo kauaa. Tänään menin kaks kertaa ohi. Purkutyöt jo aika pitkällä.
- finntaverna
Nyt purettu kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1021379Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42917