Tulipa tässä juovuksissa taas mieleen, että onko suomalaisten juuria ja suhdetta baltiaan selvitetty laajasti DNA-tyylisten selvitysten keinoin?
Eikös se ole jo fakta, että Satakunta esim on ruotsalaista perua pääosin?
DNA kertoo
Vaka Vanha
5272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuosta normaalista olotilastasi( kaatokänni) niin voisitko kertoa oman näkemyksesi läntisten heimojen alkuperästä. Suomalaiset (perhanan Turkulaiset) , Satakuntalaiset ja Hämäläiset. Tietenkään unohtamatta vedenpitävää (sikäli mikäli sellaista on olemassakaan) selitystä Kainulaisten matkasta alkukodistaan Ruijan hämärään. Jos sopii niin norjalaiset kuten islantilaiset sagat unohdetaan.
Joo, on selvitetty Suomalaisten juuret ja suhteet. Ei ole, Satakunta ei ole Ruotsalaista perua, mikään ei viittaa siihen.
koska olen lukenut ihan erilaista tietoa läntisestä perimästä Suomessa. DNA on hyvä avain oikeaan Historiaan, onkohan Putin Ruseja?
Mutta tuskin ruotsalaisia. Varmaan jotain muinais-skandinaavien ja etelästä tulleen vasarakirveskansan jälkeläisiä.
Vasarakirves alue on sijainnut pääasiassa idässä ja myös tullut sieltä.