Pitääkö kristityn siunata jehovan todistajia ja adventisteja vaiko juutalaisia Raamatun mukaan?
Mitä mieltä olet että tarvitseeko kristitty adventismia?
Kristittyjen tehtävä
haksahtaja
7118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuka on kristitty? Jos joku voisi kertoa, mikä kristitty edes on, niin sitten voisi kysymykseen ehkä jopa vastatakin! Missä siis kulkee raja kristityn ja ei-kristityn välillä? Raamatussa käsittääkseni kerrotaan ainakin yksi määritelmä tuolle termille ja minä siihen pitäydyn, mutta kenties te kristityt voisitte kertoa, mitkä teidän kriteerinne on sille, kenet kelpuutatte kristityksi? Jotkut kun kuitenkin määrittelevät adventistitkin kristityiksi... oletan, että he kuvittelevat kuitenkin kaikkien tai ainakin suurimman osan adventisteista olevan evankelisia adventisteja.
Tarkoitat nimiadventisteja jotka eivät usko Ellenin profetioihin?
(Jaak. 3:10) 'Samasta suusta lähtee kiitos ja kirous'.
Kristittyjen tehtävänä on liittyä jäännös seurakuntaan Suomen Adventtikirkkoon jäseneksi.
Kristityn tehtävä on olla Kristuksen todistajana tässä maailmassa. Jos nyt kuvakielellä haluamme asian ilmaista, niin tehtävämme on olla nelijalkaisen aasin kaksijalkaisia virkaveljiä. Muistatte hyvin, että aasi kuljetti Kristusta palmusunnuntaina kohti Jerusalemia. Meidän tehtävämme on olla valona tässä maailmassa (Matt. 5:14) eli välittää Kristusta lähimmäisillemme. Kristus on maailman valo.
pitää joka kymmenes minuutti aukoa päätään advareita vastaan. Taijat olla advari-perheen luopiolapsi.
>> Mitä mieltä olet että tarvitseeko kristitty adventismia? >> Eihän tuo ollut tarvinnut sellaista 1900:n vuoteen eikä olisi tarvinnut senkään jälkeen mutta kun kävi niin, että Ellenin porukka tarvitsi kristittyjä saadakseen värvätä heistä jäseniä omiin joukkoihinsa.