Suomea hallitsevat rikolliset ja rikkaat, jotka nöyristelevät ja nuolevat Venäläisten persettä, jotka puolestaan odottaa vain tilaisuuttaan puukottaa suomalaisia selkään.
Perustuslaki?...mikä se on. Laki kun ei tässä maassa ole enää sama kaikille. Mitä rikkaampi sitä pienempi on rangaistuksesi.
Politiikassa Vasemmisto ja Oikeisto puukottavat toisiaan selkään minkä ehtivät. Pääasia ei ole enää Suomen ja kansalaisten etu, vaan se miten hyvin saa vihollisen eli vastapuolueen kyykytettyä. Ja välissä keksitään köyhille lisää maksuja. Ja sitten koittaa taas se joka neljäs vuosi, lupausten vuosi. Silloin nuoleskellaan ja mielistellään kaikkia, etenkin eläkeläisiä. Ja sitten Te tyhmät määkivät lampaat menette ja äänestätte ne samat pellet eduskuntaan uudestaan, ja itkette sitten kun joudutte taas maksamaan.
Ja Te kultalusikka suussa ikänne eläneet Suuret-ikäluokat, jotka olette itsekkäästi tuhlanneet kaiken ja vienyt ahneudellaan tulevaisuuden nuoremmilta sukupolvilta. Te joilla on isot eläkkeet, velat maksettu, kesämökit ja autot, mutta vielä pitää saada lisää, siinä missä tämän päivän nuori tuskailee vain miten saisi varmistettua leivänsaannin perheelle. Ja sitten ihmettelette mikseivät nuoret halua Teidän iloksenne tehdä lapsenlapsia. Teille ahneille terveisiä, kaikki aina ajallaan kaikki takaisin maksetaan. Itkekööt vanhukset kuset housuissa yksinäisyyttään hoitolaitoksissa. Sitä saa mitä tilaa. Halusitte tinkiä nuorten koulutuksesta ja saada itsellenne lisää rahaa...eikö enää riitä vaipanvaihtajia?
Nuoret joko eivät saa työtä tai ne onnekkaat jotka saavat, poltetaan loppuun. Jos ei saada työmäärällä uupumaan, niin vanhukset keksivät tavan miten henkisesti voidaan polttaa loppuun ja nöyryyttää. Mitä rikkaampi ja korkeammassa arvossa sitä kusipäisempi saat olla.Kolmea eläkkeelle jäävä kohden palkataan yksi nuori.
Nuoret ovat tässä maassa aina ensimmäisenä säästökohteena. Kun väärässä kohdassa säästää, niin maksamme sen moninkertaisena heidän myöhemmässä elämänvaiheessa mm. päihdetyönä ja turhautumista seuraavana ilkivaltana. Ja näiltä nuoriltako edellyteetään tahtoa puolustaa tätä maata tarvittaessa?
Pullamössö sukupolvet (yli40-vuotiaat) isoine kaljamahoineen naureskelevat varusmiesten ja nuorten huonolle kunnolle, itselläni oli kuntoisuus luokka A, Cooper 3000, lihaskunto kiitettävä. Epäilenpä samaa suurimmasta osasta noista kaljamaha pullamössöistä. Uutisvuoto ohjelmassa, joku pullava Tervo naureskeli varusmiesten huonoudelle, olisiko itse sivari?
Kenestä siis on enää puolustamaan tätä maata? Mitä täällä on sellaista mitä itse haluaisin vielä puolustaa? En omista täältä mitään? Tämä maa ei todellakaan ole enää se jota vannoin sotilasvalassa puolustavani...en todella tunne näitä vanhuksia (ahnetta ikäluokkaa) veljikseni ja kansaksi jonka puolesta voisin sodassa taistella, joten minun puolestani te kaikki tekopyhät ahneet omaa napaa tuijottavat eläkkeelle jäävät saatte kuolla rakkaan isänmaanne mukana. Ja luulenpa että näihin terveisiin yhtyvät monet muutkin ikäiseni nuoret.
Mutta odottellaan hetki vielä... tiimalasi käy tyhjiin ahneella sukupolvella. Meitä kaikkia musta kuollo päähän koppaa.
Suomi tekee kuolemaa
Naula arkun kannessa
1137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
en jaksa eritellä sun juttujasi, mutta kyllä se on aika pieni osa tätä ahnetta sukupolvea jolla asiat ovat noin hyvin, meitä on paljon joita heitettiin pihalle viime nousukauden alussa työstä, eikä sillon puhuttu eläkeiän korottamisesta, sinne vaan yli kymmenen vuotta jäi sitäkin eläkettä karttumatta, kansakoulupohjalta, kun muuta ollut, älä kadehdi. Eikä ole kesämökkiä eikä autoakaan enään yli kymmeneen vuoteen, että bussilla kuljetaan jos jalkaisin ei pääse. Voi se kuolo kopata jo ennen eläkeikää, puhun tiedosta ja kokemuksesta, ei ehtinyt nauttia edes työttömyyseläkettä puhumattakaan oikeasta, monia on mennyt, itse vielä hengissä.