Mitään muuta lepopäivää ei ole olemassa kuin sapatti ja Ellen White on sen profeetta.
Tunnustus
älkää ampuko
8139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paavin vallanmerkit # Ainoastaan paavi voi kutsua koolle kirkolliskokouksen. # Ainoastaan hän voi asettaa piispoja ja erottaa heidät. # Ainoastaan hän voi hyväksyä kirkkolain muutokset. # Hän voi erottaa keisareita. # Hän voi vapauttaa alamaiset uskollisuudenvalasta. # Kaikkien ruhtinaiden on suudeltava paavin jalkoja.
Kuka saa pestä adventistipastorin jalat ja suudella niitä?
Saiko Onni Rytkönen sapattikenkää virastaan?
Jokaisella adventistilla täytyy olla omistuksessa Ellen Whiten Suuri Taistelu.
Osallistuin ehtoolliselle eräässä paikallisessa seurakunnassa Suomessa. Pesimme virkaveljinä toistemme jalat erään luterilaisen kirkkoherran kanssa. Suuteleminen ei kuulu jalkojen pesuun.
Älä pelkää, sillä me emem vainoa sapatisteja. Sallimme jokaisen viettää päivänsä omalla tavallaan. Ja sulkea itsensä, jso niin tahtovat, oppinsa orjiksi. Emme ole puuhaamassa sunnuntailakia joka kieltäisi sinua palvelemasta Jumalaa lauantaina. Älä pelkää!
Sitä olen ihmetellyt että adventistit eivät käännytä jehovaveljiä ja jakele heille pedonmerkkejään.
>>>Mitään muuta lepopäivää ei ole olemassa kuin sapatti ja Ellen White on sen profeetta.