Kansanedustajan mediamaksu - paljonko on

175 euroa on alimmalla työttömyysturvalla taikka työmarkkinatuella elävälle 2,6 %:ia vuosituloista - brutto. Miten on, paljonko 2,6 %:ia on edustajan palkasta? Kohtuullista?
6355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sunnuntai 26. huhtikuuta 2009 (sanomalehti Karjalainen) Vanhasen uusi palkka on 13 950 euroa/kk. Niinistö joutuu tyytymään 10 800/kk euroon. Myös muille ministerikansanedustajille tulee suurempi korotus kuin eduskunnan varapuhemiehille Seppo Kääriäiselle (kesk.) ja Johannes Koskiselle (sd.), joiden palkkiot nousevat 8 500 eurosta 9 000 euroon. Laskee siitä vaan..........

Äänestä
  • Kaikki ne jotka tienaavat alle 60 %:ia väestön keskitulosta, on vapautettava Ylen mediamaksusta! Tämä vapauttaisi maksusta ison osan alaikäisistä, opiskelijoista, eläkeläisistä ja työttömistä – kansamme kaikkein köyhimmistä. Paremmin ansaitsevilta maksu on perittävä henkilökohtaisena – ei talouskohtaisesti.

    Äänestä

Eihän tuo lärviä päälle tekisi kuin jotain alle 80 euroa, jos kaikki maksaisivat. Vielä kahdenhenkilönkin talous selveisi voittajana nyt esitettyyn malliin nähden. Kolmihenkisellä perheellä maksu olisi jonkun euron yli nykytasoisesta maksusta. Mikä vietävän idea on esittää talouskohtaista maksua?

Äänestä
  • että tulevien vuosien maksut tuolle tasolle jäävät? Kyllä nostetaan lähivuosina ja reippaasti. Epäilen vahvasti, että koko PAKKOTASAVERON JA PAKKOYLEN SÄILYTTÄMISEN taustalla on pikkuhiljaa lisätä omia kanavia ns. vähemmistöille, jotka tietystii valtaväestö viimeistä nuppia myöten joutuu maksamaan!

    Äänestä

  • IHAN SINISILMÄISESTI, kirjoitti:

    että tulevien vuosien maksut tuolle tasolle jäävät? Kyllä nostetaan lähivuosina ja reippaasti. Epäilen vahvasti, että koko PAKKOTASAVERON JA PAKKOYLEN SÄILYTTÄMISEN taustalla on pikkuhiljaa lisätä omia kanavia ns. vähemmistöille, jotka tietystii valtaväestö viimeistä nuppia myöten joutuu maksamaan!

    esim. 0,5 % bruttotuloista: silloin oikeudenmukaisuus toteutuisi. 25 000 0,5% = 125 € 2100 0,5% = 10,50 € (alin työttömyysturva) 167400 0,5 % = 837 € (Vanhanen)

    Äänestä

  • IHAN SINISILMÄISESTI, kirjoitti:

    että tulevien vuosien maksut tuolle tasolle jäävät? Kyllä nostetaan lähivuosina ja reippaasti. Epäilen vahvasti, että koko PAKKOTASAVERON JA PAKKOYLEN SÄILYTTÄMISEN taustalla on pikkuhiljaa lisätä omia kanavia ns. vähemmistöille, jotka tietystii valtaväestö viimeistä nuppia myöten joutuu maksamaan!

    Yhden hengen talous maksaa saman kuin useampi henkinen talous! Ei voi olla! Monessa perheessä vielä täysi-ikäiset lapset tulee vapaamatkustamaan äidin ja isin maksulla, kun eivät muuta kirjojaan kotoa pois, vaikka muualla asuisivatkin; esim. opiskelujen vuoksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2,626 % palkasta? kirjoitti:

175 euroa on alimmalla työttömyysturvalla taikka työmarkkinatuella elävälle 2,6 %:ia vuosituloista - brutto. Miten on, paljonko 2,6 %:ia on edustajan palkasta? Kohtuullista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu