Kohuttu dosentti Johan Bäckman käännytettiiin sunnuntaina Tallinnan satamasta!
Bäckmanille annettiin karkotusmääräys, jonka perusteena oli Viron sisäministerin Bäckmanille antama pysyvä maahantulokielto.
Kielto annettiin Viron vastaisen toiminnan takia.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904269478966_uu.shtml
KARKOTETTU Virosta
Desantti Pacman
7313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämän miehen toimintaan pitäisi puuttua jo valtion ja poliisin taholta, sen verran yksi mies pilaa jo koko maan mainetta. Missä ihmeen maassa tämä kyseinen pelle kuvittelee asuvansa. Muuttakoon sinne Venäjälle,ne kun on sille niin pirun tärkeitä.
mies puhuu totta pidätte häntä hiipparina hän on viisas ja lukenut mies joka puhuu asiaa joka on totta.sehän teitä kalvaa jotka joka toden puhuu.
tyypistä mitään? dosentti vielä?
jos et tuon vertaa lue lehtiä.
Dosentti yrittää vain ansaita elantoaan. Haastateluista heruu aina jotakin ja kun on tarpeeksi erikoinen niin puhujapalkkioitakin tulee. Kirjan kun vielä polkaisee niin aina joku politiikan erikoisuuksien ihmettelijä senkin lukee.
”Bäckman ei edusta Helsingin yliopistoa” Helsingin yliopisto sanoutuu irti dosentti Johan Bäckmanin julkisuudessa esittämistä mielipiteistä. Yliopisto sanoo tiedotteessaan, että Bäckman ei edusta Helsingin yliopistoa esiintyessään julkisuudessa. Bäckman on Helsingin yliopiston oikeussosiologian dosentti. Yliopiston mukaan hän ei kuitenkaan ole palvelussuhteessa Helsingin yliopistoon eikä saa yliopistosta palkkaa. Hänelle maksettiin viime syksynä palkkio korvauksena luento-opetuksesta oikeustieteellisessä tiedekunnassa. Bäckman on ollut viime aikoina julkisuudessa kutsuttuaan Nashi-järjestön osoittamaan mieltä Viron suurlähetystön Helsingissä järjestämää seminaaria vastaan. http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/55032-”backman-ei-edusta-helsingin-yliopistoa”
Bäckmannin toimista. Mistä sen tietää mitä tämäkin herra oikeasti touhuaa. Bäckmannin kirjankin kustansi entinen KGB:n mies.