mistä money??

1. Hevosen pito on kallista 2. Olen vasta 11-vuotias, ratsastanut 4 vuotta. 3. Mistä saan rahat hevosen ylläpitoon? siis enhän minä sitä yksin maksa, mutta siis mistä hankimme ne rahat???
6287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

TÖITÄ TEKEMÄLLÄ=)

Äänestä
  • Isä saa rahaa töitä tekemällä, entäs minä?!

    Äänestä

  • suokki<97> kirjoitti:

    Isä saa rahaa töitä tekemällä, entäs minä?!

    mieti erilaisia vaihtoehtoja, mitä voisit tehdä. Esimerkkejä:

    - myydä jotain tavaroita
    - jakaa lehtiä
    - ulkoiluttaa koiria
    - pestä autoja (ei kannata hirveellä urakalla, jos ei saa kunnol rahaa)
    - tehä kotitöitä viikko-/kuukausirahan eteen
    - mennä johonkin helppoon paikkaan kesätöihin

    no 11- vuotiaalle on vähä vaikee keksii et mitä vois tehhä, ite oon 14-v ni on enemmän mahollisuutta mennä kesätöihin 8/

    Äänestä

VANHEMMILTA. Jos ei ylläpitoa ole varaa maksaa, niin silloin ei hankita hevosta. Ylläpitömaksun lisäksi pitää olla valmis ell kuluihin, lääkkeisiin, erinlaisiin hoitovälineisiin (rasvat, harjat yms. kaikki tarvikkeet...) Enkä usko, että hevosta voit elättää omalla työlläsi, kun olet noin nuori. Et pääse edes lehtiä jakamaan. Ja siinäkin palkka alle 200... Sillä ei hevosta elätetä kuin puolihoidolla ja siihen päälle tulisi kaurat ja heinät yms.. Nämä kysymykset ovat aika höpöjä ''MISTÄ RAHAT?'' Sultahan ne täytyisi löytyä, jos heppaa olet hankkimassa. Joo ja en ole mikään ei tietäväinen, omistan hevosen.

Äänestä
  • -.-´ aivan oikeassa : D
    Itseltä pitäisi rahat löytyä jos hevosta hankkimassa olet ylläpitoon.
    jos alkaisit jakaa lehtiä...Et saisi hevosta kyllä elätettyä kun pari kuukautta omilla rahoilla.Koska hevosen ruuat maksavat kyllä aika paljon.Ehkä kannattaa kuitenkin tyytyä hoito hevoseen vielä parin vuoden ajan ainakin. : ) Olen itse tyytynyt hoito hevosiin seitsemän vuotta : )Eikä hinkua ole mihinkään muuhun.Ja ikää on 16 vuotta : ) Yritä kestää!Kyllä sen aika vielä aikanaan tulee : )

    Äänestä

Mul on sama ongelma. Tottakai hevosen pito on kallista. Tässä muutama vinkki minkä avulla mäkin avulla olen saanut rahaa:
1. Tallilla jossa hevoseni asuu olen tehnyt töitä.
2. Koiran ulkoilutusta ja hoitamista.
3. Olen myynyt vanhoja tavaroitani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suokki<97> kirjoitti:

1. Hevosen pito on kallista 2. Olen vasta 11-vuotias, ratsastanut 4 vuotta. 3. Mistä saan rahat hevosen ylläpitoon? siis enhän minä sitä yksin maksa, mutta siis mistä hankimme ne rahat???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu