"Kristinusko tarkoittaa laajalle levinnyttä uskomusta, jonka mukaan epäkuollut juutalaiszombi, joka oli oma isänsä, tekee sinut onnelliseksi ja ikuisesti eläväksi, jos et ole itseesi tyytyväinen vaan kadut monia tekojasi, syöt symbolisesti kosmisen juutalaiszombin lihaa ja juot tämän verta sekä telepaattisesti kerrot hänelle, että hän on sinun herrasi ja mestarisi ja että olet hänen orjansa. Kristinuskon mukaan näin toimimalla sielusi pelastuu synnistä, joka on olemassa siksi että kylkiluunainen vakuuttui valheista, jotka puhuva käärme kertoi taikapuusta. Pelastus tapahtuu vain, koska Jumala uhrasi julmasti ja verisesti poikansa joka oli Hän itse, jotta voisi muuttaa tilannetta jonka oli itse säätänyt ja korjata rikoksen, jonka kohteena Hän oli itse.
Loogisuutensa vuoksi kristinusko on maailman laajimmalle levinnyt uskonto. Sen rauhan ja rakkauden sanomaa, jonka symbolina on antiikkinen kidutusväline, kannatetaan miltei kaikkialla maailmassa."
Ja ateismit ovat niitä typeriä ihmisiä...
Tulkintaa á la Hikipedia
DelusionResistance
15366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuo loppukommenttisi oli kyllä paikkansa pitävä. Sitten vähän faktaa päälle. Kun ateistit, kommarit hyökkäsi maahamme 1939, niin tietenkin heidän "pyhän sotansa" tarkoituksena oli saattaa meidät korkeimman sivistyksen piiriin. ;)
tuntevat enemmän Jumalaa,kuin >>kunnon nimikristityt>>.
Ei se ihan niin ollut että neuvostoliittolaiset hyökkäsivät suomeen sen takia että olivat ateisteja, eli eivät tehneet julmuuksia ateismin nimeen ;) Kyllä se niin on, että kristinusko kylpee veressä :(
Kylpee veressä, ja täysin oudossa/ omituisessa pakanauskonnossa. Voisimmeko kysyä: hyökkäsivätkö neukut Suomeen siitä syystä, että olimme rikkoneet Jumalaa vastaan ja Herran ruoska ihmiskäden kautta yritti ojentaa. Tuohon tyyliin itsekriittiset juutalaiset kirjoittavat historiastaan, kun vihollinen on hyökännyt.
Kyllä he nimenomaan olivat asennoituneet tekemään koko maailmasta uskonnoista vapaan. Juuri siten kuin kansallissosialitkin. Ja jos tarkkoja ollaan tosiasioiden kanssa, niin ihmisen henk.koht. usko ei voi kylpeä veressä ollenkaan. ;) Joten, kyllä kannattaa olla eksakti kielikuvienkin kanssa, ettei vaan tulee sanoneeksi pelkkää lööperiä, kuten teillä ateisteilla tapana aina on! :)
Niinkö. Minulle he ovat vakuutelleet vuosikymmeniä, ettei heillä ole sitä samaa Jumalaa ollenkaan, kuin sinulla.
Tuota justiinsa se taikauskossa eläminen teettää, jota ilmennät. Lisää nyt rasisti vielä nuihin satuihisi aasi Ihaa ja nalle Puh sekä Sepe susi, niin hyvä tulee.
Vai on meillä tapana puhua lööperiä? Raamattu riittää todisteeksi siitä, että sen kertomuksiin uskominen on älyn poissulkemista, jälkeenjäänyttä ajattelutapaa, jolla ei voi saavuttaa mitään. Ateistit kautta maailman ovat tällä "lööperillään" todistaneet vanhoollista raamattua vastaan niinkin tehokkaasti, että siihen ennen uskoneet ovat tajunneet kuinka vähä-älyisiksi, sinisilmäisiksi ja ennennäkemättömän naiiveiksi heidät on tuossa juutalaisuuden lahkossa muokattu. Aikuiset ihmiset mielikuvitusystävineen on säälittävä näky. ps. Jokainen kuollut lapsi on todiste "hyvää", "rakastavaa" ja "oikeudenmukaista" jumalaa vastaan.
Miksi sitten sinä uskot kertomuksiin, jos ne kertoo sinulle vain älysi pois sulkemisesta ja muistuttaa julkisesti jotenkin jälkeenjäänestä ajattelutavastasi. Ja sellaisella tavalla tehtynä, kuten esim. nuo tunnettujen ja yleisellä tasolla hyväksyttyjen tosiasioiden julki kieltäminen, jotenka sinä sen teet, ei ole terveen ihmisen merkki ollenkaan. Etkä sinä ole vielä yhdessäkään tänne tekemässäsi vietissä kyennyt todistamaan Raamattua vastaan, se näes on ja pysyy yhtenä teoksena kaikkien jo tehtyjen teoksien joukossa. ;)
Olenko sanonut mihin kertomuksiin uskon? En. Mistä tietäisit mihin uskon ja mihin en? Tarkoituksenani ei ole ollut todistaa raamattua vastaan, vaan ilmentää, kuika typerää olisi uskoa moista p*skaa. "Tunnettujen ja yleisellä tasolla hyväksyttyjen TOSIASIOIDEN julki kieltäminen...." Kiellän vaan jumaluuden ja magian olemassaolon, ne EIVÄT ole tosiasioita Luuletko todella että usko jumalaan/jumaliin riittää todisteeksi siitä että niitä olisi olemassa jossain? Eikö? On se kumma... Uskominen =/= Varma tieto Ateistina olen vain uskomatta yliluonnollisiin naurettavuuksiin. Kyllä se raamattu siellä kirjastossa lastensatujen joukossa vielä pysyy...
Sinähän uskot kertomuksiin, sillä ethän sinä muuten olisi tullut sölköttämään tuota ikivanhaa ateismia tänne "suurin" pienin kirjaimin. Kirjoitettu sana ei kuitenkaan ole ulostetta kemiallisessa mielessä eikä myöskään typerää, itsehän sitäkin jossakin mielessä yrität todistaa. Kuu, mars, pluto, merkurius, venus, jupiter ja aurinko ovat yliluonnollisia sanan varsinaisessa perusmerkityksessään. Jonka kiellät, "melkein, huutaen, kitarisat näkyen". ;) Usko on puhtaasti jotakin sellaista jota joko omaa tai sitten ei. Jos et tottele luomakunnan Luojaa, taivaallista Isää, niin se pysyköön sinun itsesi murheena ainoastaan. Ihmetellä kuitenkin hieman joutuu tuon tapasi takia jolla tulet aina vaan todistamaan sitä ja siitä erikseen tännekin, lähes päivittäin. Eikä se tietoon näytä perustuvan vaan johonkin aivan muuhun.
"Kirjoitettu sana ei kuitenkaan ole ulostetta kemiallisessa mielessä eikä myöskään typerää" -Sanalla "Paska" voidaan analysoida joitakin asioita, jos et sattunut tietämään. Sana voi olla typerää joihinkin muihin sanoihin liitettynä, esimerkkinä "Jumala on herramme, hän tappaa ja heittää teidät helvettiin, mutta silti rakastaa." - Ateistin korviin naurettavan typerää ;) "itsehän sitäkin jossakin mielessä yrität todistaa." -Ahh miten oletkaan raamattua lukeneena oppinut näinkin monitulkinnalliseksi ihmiseksi. Hyvä niin. "Kuu, mars, pluto, merkurius, venus, jupiter ja aurinko ovat yliluonnollisia sanan varsinaisessa perusmerkityksessään. Jonka kiellät, "melkein, huutaen, kitarisat näkyen". ;)" -Kiellän yliluonnollisen, eiköhän selväksi tullut. "pysyköön sinun itsesi murheena" - Ateismi teki elämästäni iloisemman, suorastaan kylläisen naurusta kun pääsee dissaamaan näitä "juutalaiszombin" kosmista lihaa ja verta juovia ihmsiä. Kaikki tietävät että moinen kuulostaa naurettavalta. Minun murheeni maailmassa on teistit, mukaan lukien sinä.
Sanalla paska ei voida analysoida yhtikäs mittää. Analysointi on asioiden, ilmiöiden, tapahtuminen siis jonkun objektin arviointia mittatarkasti ja nimenomaan tietyin mekanismein ja metodein. Se jotta Raamatussa kerrotaan joidenkin asioiden tai tapahtumien kulkua, on sitten yksilön itsensä käsiteltävissä oleva kokonaisuus, johonka tarvitaan muutakin kuin lukutaitoa.
Sanalla paska voi hyvinkin ilmaista vastenmielisen mielipiteen jostakin asiasta. Ei mielellään sanantarkkaa pilkunviilausta enempää plz. :)
Toki ulosteella voi ilmaista. Monet mielisairaat piehtaroivat omassa paskassaan, jotkut syöden sitä, jotkut kirjoittaen sillä rivoja sanoja joka paikkaan jotkut heitellen sitä jonkun toisen ihmisen päälle. Variaatioita on monia. Monet eläimetkin syövät paskaansa saadakseen elintärkeitä hiven/ravinto- aineita itselleen. Ilmentäen näin lajiaan. :) Mutta ei sillä analysoida, vaikka sitä voikin monin keinoin analysoida. ;)