Hanukka-aika alkoi Israelissa!

HANUKKA-AIKA ALKOI ISRAELISSA perjantai-iltana ja jatkuu seuraavat kahdeksan päivää. Sitä vietetään sen kunniaksi, kun makkabealaisaikana hellenistisen suuntauksen saastuttama Temppeli puhdistettiin ja jumalanpalvelukset aloitettiin siellä uhritoimituksineen. Pyhää öljyä Temppelin lamppuihin oli vain päiväksi, mutta se riitti kahdeksaksi päiväksi, kunnes saatiin uutta pyhää öljyä. Juutalaiset ovat pyrkineet kehittämään tästä ajasta kristittyjen joulunajan vastinetta, koska erikoisesti Länsimaista Israeliin muuttaneiden lapset ovat tottuneet joulunajan hyörinään erikoisvalaistuine katuineen, koristeltuine näyteikkunoineen, joululauluineen ja lasten yleisenä innostuksena. Yritys on kuitenkin jäänyt pahasti puolitiehen, vaikka hanukka-aikaan kuuluvat erityiset sokeroidut munkit ja myöskin lahjojen jakaminen.

POLIITTINEN TILANNE ISRAELISSA on Sharonin Herzlian puheen jälkeen sekava ja jonkinasteista kapinointia esiintyy useilla tahoilla. Tänään maanantaina Sharon kohtaa kasvoista kasvoihin Likudin vihaisen oikeistosiiven edustajat. He pitävät strategiapalaverin ennen kokousta Sharonin kanssa. Heidän ongelmansa on vastustaa hänen yksipuolista vetäytymissuunnitelmaansa pyrkien samalla osoittamaan lojaalisuutta Sharonia kohtaan. Toinen heidän ongelmistaan on Sharonin pyrkimys muodostaa yhteistyöhallitus Laborpuolueen kanssa, vaikka sen puheenjohtaja Peres ei olekaan ilmaissut haluaan siihen. Kapinalliset Likudin kansanedustajat ovat vaatineet, että jos sellainen muodostetaan, NRP ja National Union puolueet on pysytettävä hallituksessa.

EGYPTIN ULKOMINISTERI AHMED MAHER saapuu Israeliin tänään. Hän tuo kirjeen Mubarakilta Sharonille. Maher tapaa sekä Sharonin, Shalomin että Katsavin, kunkin erikseen.

Maherin odotetaan tiedustelevan Sharonilta yksityiskohtia hänen yksipuolisesta vetäytymis-suunnitelmastaan, joka ei ole herättänyt innostusta muslimihallituksissa. Egypti kannattaa kvartetin laatimaa tiekarttaa. Toinen tärkeä kysymys koskettanee Israelin ydinaseita, joita sillä väitetään olevan mutta jonka Israel on systemaattisesti kieltänyt. Egypti haluaisi Israelin romuttavan ne ja mahdolliset muut massatuhoaseensa Libyan esimerkin tapaan. Egyptillä itsellään tiedetään olevan suuret määrät sekä kemiallisia että bio-aseita. Israel esittänee Maherille toiveen, että Egypti lähettäisi Israelin suurlähettiläänsä takaisin, jonka se veti pois heti vuonna 2000 palestiinalaisten aloitettua aseelliset väkivaltaisuutensa Israelia vastaan. Toinen kysymys voisi kosketella Israelin havaitsemia miehittämättömien koneiden vakoilulentoja eteläisen Israelin yllä. Kolmas asia olisi Egyptin sabotoima Israelin lasten suojelua koskeva päätöslauselmaesitys YK:n yleiskokoukselle.

Myös Egyptissä vakoilusta tuomitun israelilaisen Azzam Azzamin kohtalo on esityslistalla.

Asioita on paljon ja vastauksia vähän. Pienin asia ei ole Egyptin harjoittama kylmä rauha, joka estää monien ovien avautumisen maitten väliselle yhteydenpidolle ja kaupalle.

13 ELIITIN YLEISESIKUNNAN TIEDUSTELUJOUKON (SAYERET MATKAL) RESERVILÄISTÄ on ilmoittanut kirjeessä, jonka he lähettivät Sharonille sunnuntai-iltana, etteivät he katso voivansa palvella yksikkönsä joukoissa territorioissa. ”Emme tule uhraamaan enää ihmisyyttämme sotilaallisissa miehitysoperaatioissa. Olemme kauan sitten ylittäneet rajan, joka varmistaa taistelijantien oikeuden ja lähestyneet rajaa, joka johtaa toisen kansan alistamiseen. Tätä rajaa kieltäydymme ylittämästä,” sanotaan heidän kirjeessään.

Kirje on herättänyt kirpeää arvostelua. Apulaispuolustusministeri Zeev Boim kutsuu törkeäksi sitä, että he käyttävät univormuaan esittääkseen poliittisen viestin.

Vastaavantapaista kapinointia on esiintynyt ennenkin. Vuonna 2002 saman eliittijoukon kapteeni sanoi lähettämässään kirjeessä kieltäytyvänsä palvelemasta territorioissa. Hän joutui istumaan 19 päivää sotilasvankilassa kieltäytyessään osallistumasta Defensive Schield operaatioon.

Syyskuussa 28 ilmavoimien lentäjää ilmoitti vastustavansa Israelin harjoittamia kohdistettuja ilmaiskuja ja kieltäytyivät osallistumasta niihin sekä ilmoittivat vastustavansa Israelin territorioiden miehitystä. Poliittiset johtajat vasemmalla ovat ilmoittaneet periaatteessa vastustavansa kieltäytyjien kirjettä mutta samalla ilmaisevat ymmärtävänsä heidän huolensa. Se antoi myös heille mukavan tilaisuuden hyökätä Sharonin politiikkaa vastaan, jota he luonnehtivat onnettomaksi maalle.

TURVALLISUUSJOUKOT PIDÄTTIVÄT tärkeän Hamasjohtajan Adnan Asfourin, 38, sunnuntaina Nablusissa operaatiossa calm waters. Hän toimi Hamasin poliittisen toimiston edustajana Länsirannalla. Hän oli osallistunut terroritoimintaan, pyrkinyt luomaan Hamasin verkoston Nablusiin ja pitänyt yhteyttä Hamasin terrorisoluihin Länsirannalla.

Turvallisuusjoukot kertoivat saaneensa varoituksia 52 suunnitellusta terrorihyökkäyksestä, joista useimmat tulivat Samarian alueelta.

Asfour kertoi Al-Quds lehden haastattelussa viime kuussa, että Hamas luovuttaa aseensa vasta sitten, kun itsenäinen Palestiinan valtio on perustettu. Hän ei halua osallistua sellaiseen aselepoon, kuin edellinen oli, eikä sellaiseen, joka perustuu tiekarttaan.

SHARONIN JA QUREIN TAPAAMINEN on ollut suunnitteilla jo pitkään, mutta se on peruuntunut aina Qurein esitettyä uusia vaatimuksia. Sharonin kansliapäällikkö Dov Weisglass on pitänyt yhteyttä Qurein kansliapäällikköön Hassan Abu Libdehiin tapaamisen järjestämiseksi ehkä jo myöhemmin tällä viikolla.

Kvartetin edustajat ovat EU:n ulkoasiain päällikön Solanan mukaan huolestuneita tiekartan edistymisen hitaudesta ja kokoontuvat ensi vuoden alussa keskustelemaan asiasta. Sharon on antanut selkeät vaihtoehdot: joko neuvottelutulos tai Israelin yksipuolinen vetäytyminen. Sharon on nimittänyt kenraalimajuri Giora Eilandin johtamaan komiteaa, jonka tehtävänä on valmistella Sharonin suunnitelman toteuttamista. Esitettyihin suosituksiin kuulunee ilman lupaa rakennettujen etummaisten asutusten tyhjentäminen, palestiinalaisten elämän helpottaminen ja muutamien setlementtien uudelleen sijoittaminen puolustuslinjojen lyhentämiseksi. USA:n edustajat ovat osittain tyytyväisiä Sharonin suunnitelmiin, mutta vastustavat yksipuolisia toimia.

HAAGIN KANSAINVÄLINEN OIKEUS aloittaa Israelin turva-aidan rakentamista käsittelevät toimensa kahden kuukauden sisällä. Osapuolten on tuotava asiansa oikeudelle ensi kuun aikana ja oikeus aloittaa käsittelynsä helmikuussa. Oikeus on valtioiden keskeinen, mutta PA on saanut luvan tuoda omat vaateensa yhtenä esityksen laatijana. Aiemmissa tapauksissa 15 tuomarin oikeudelta on mennyt vuosikausia päätösten saamiseksi. Israel jätti huomiotta YK:n yleiskokouksen lokakuussa antaman päätöslauselman, jossa kiellettiin aidan rakentamisen jatkaminen.

Haagin kansainvälinen oikeuden päätökset eivät ole sitovia.

VALVOMATON RAKENTAMINEN TEMPPELIVUORELLA JATKUU. Neljä kuukautta sitten Jerusalemin poliisi salli turistien ja muittenkin pääsyn Temppelivuorelle, mutta Israelin toivoma arkeologinen valvonta ei ole toteutunut kuten laki edellyttää. Puskutraktorien on nähty liikkuvan alueella ja rakennustarvikkeita kuljetetaan, mutta arkeologit eivät pääse tarkastamaan, mitä siellä tapahtuu. Temppelivuoren aluetta valvovat wakfin edustajat sanovat, että heillä on omat tarkastajansa. Kuusi vuotta sitten he rakensivat Temppelivuoren maanalaisiin tiloihin, ns. Salomonin talleihin, Lähi Idän suurimman moskeijan, jonne mahtuu 30 000 ihmistä. Israelilaiset asiantuntijat ovat varoitelleet, että valvomaton ja suunnittelematon rakentaminen on voinut heikentää kantavia rakenteita ja romahtamisvaara on ilmeinen. Eteläisen ulkomuurin osittainen romahtaminen kuten myös Länsimuurin sisemmän ylämuurin romahtaminen ovat oireellisia.

KNESSETIN PUOLUSTUSBUDJETTIKOMITEA KIELTÄYTYI HYVÄKSYMÄSTÄ puolustusministeriön 2004 budjettia toisessa ja kolmannessa käsittelyssä, koska se ei anna tarpeeksi varoja armeijan käyttöön ensi vuonna. Mofazin mukaan 4 miljardin dollarin leikkaus antaa kuoliniskun Israelin puolustusteollisuudelle ja tuhoaa sen teknisen ja strategisen infrastruktuurin. Mofazin mukaan tuhansia työntekijöitä menettää työnpaikkansa aseteollisuudessa. Se myöskin vaarantaa Israelin turvallisuuden, sanoo Mofaz. Valtion budjetti on saatava hyväksytyksi Knessetissä vuoden loppuun mennessä. Hallituksen esityksen mukaan puolustusbudjetti ensi vuodelle on 32.4 miljardia NIS, mutta Mofazin mukaan tarve on ainakin 36.5 miljardia, joka sekin on vähemmän kuin tämän ja edellisen vuoden puolustusbudjetti.

Toivotan ystävilleni Suomessa Rauhallista Joulua.

Kastel 22.12.03.

Gabriel.

[email protected]
----- Original Message -----
From: Markku Eskel
To: Olli Virta
Sent: Monday, December 22, 2003 2:52 PM

ISRAELIN TILANNE NO 260.

1 Mooseksen kirja 12:3
”Ja minä siunaan niitä, jotka sinua siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat, ja sinussa tulevat siunatuiksi kaikki sukukunnat maan päällä.”

2 Mooseksen kirja 19:5-6
”Jos te nyt kuulette minun ääntäni ja pidätte minun liittoni, niin te olette minun omaisuuteni ennen kaikkia muita kansoja; sillä koko maa on minun. Ja te olette minulle pappisvaltakunta ja pyhä kansa. Sano nämä sanat israelilaisille.”

4 Moseksen kirja 6:22-27
Ja Herra puhui Mosekselle, sanoen: Puhu Aaronille ja hänen pojillensa, ja sano: näin pitää teidän siunaaman Israelin lapsia, ja sanoman heille:
"Herra siunatkoon sinua ja varjelkoon sinua. Herra valistakoon kasvonsa sinun päälless, ja olkoon sinulle armollinen. Herra ylentäköön kasvonsa sinun puolees, ja antakoon sinulle rauhan. ” Ja heidän pitää paneman minun nimeni Israelin lasten päälle, ja minä tahdon siunata heitä.

5 Mooseksen kirja 6:1-9
”Ja nämä ovat ne käskyt, säädökset ja oikeudet, jotka Herra, teidän Jumalanne, on käskenyt teille opettaa, että seuraisitte niitä siinä maassa, jota te menette ottamaan omaksennne - että sinä pelkäisit Herraa, sinun Jumalaasi, ja noudattaisit kaikkia hänen säädöksiänsä ja käskyjänsä, jotka minä sinulle annan, sekä sinä että sinun poikasi ja poikasi poika, kaikkena elinaikanasi, ja että saisit kauan elää. Niin kuule siis, Israel, ja noudata tarkoin niitä, että, niinkuin Herra, sinun isiesi Jumala, on sinulle luvannut, menestyisit ja te lisääntyisitte suuresti siinä maassa, joka vuotaa maitoa ja mettä.

Kuule, Israel! Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi.

Ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi. Nämä sanat, jotka minä tänä päivänä sinulle annan, painukoot sydämeesi. Ja teroita niitä lastesi mieleen ja puhu niistä kotona istuessasi ja tietä käydessäsi, maata pannessasi ja ylös noustessasi. Ja sido ne merkiksi käteesi, ja ne olkoot muistolauseena sinun otsallasi. Ja kirjoita ne talosi pihtipieliin ja portteihisi.”

5 Mooseksen kirja 30:1-5
”Jos sinä silloin, kun tämä kaikki sinua kohtaa, siunaus tai kirous, jotka minä olen asettanut sinun valittavaksesi, painat sen sydämeesi kaikkien kansojen keskellä, joiden luo Herra, sinun Jumalasi, on sinut karkoittanut, ja palajat Herran, sinun Jumalasi, tykö ja kuulet hänen ääntänsä kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi, sinä itse ja sinun lapsesi, kaikessa, niinkuin minä tänä päivänä sinua käsken, niin Herra, sinun Jumalasi, kääntää sinun kohtalosi ja armahtaa sinua; Herra, sinun Jumalasi, kokoaa sinut jälleen kaikista kansoista, joiden sekaan hän on sinut hajottanut. Vaikka sinun karkoitettusi olisivat taivaan äärissä, niin Herra, sinun Jumalasi, kokoaa ja noutaa sinut sieltäkin. Ja Herra, sinun Jumalasi, tuo sinut siihen maahan, jonka sinun isäsi ovat omistaneet, ja niin sinä otat sen omaksesi; ja hän tekee sinulle hyvää ja antaa sinun lisääntyä enemmän kuin isiesi.”

5 Moseksen kirja 32:7-8
Muista muinaisia aikoja, ymmärrä vuosikaudet suvusta sukuun; kysy isältäs, ja hän ilmoittaa sinulle, ja vanhimmiltas, niin he sinulle sanovat. Kuin kaikkein korkein jakoi pakanat ja hajoitti ihmisten lapset, silloin hän laski kansain maan rajat, Israelin lasten luvun jälkeen.
2242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Alkoihan se ja oikein ilolla! Ja kohta on joulu.
KRISTUKSEN syntymäjuhla.
Jumala soujelee ja varjelee ISRAELI NKANSAA,Joka on niin paljon hyvää antanut kaikille maailman kansoille!

Äänestä

SANA TÄLLE PÄIVÄLLE Keskiviikko 24.12.2003
Kirjoittanut: Starczewski, 24.12.2003 klo 10.55

------------------------------------------------------------------------
SANA TÄLLE PÄIVÄLLE Keskiviikko 24.12.2003
------------------------------------------------------------------------

Ja minä panen vihan sinun ja naisen välille ja sinun sukusi ja hänen sukunsa välille: ihminen on iskevä sinun pääsi murskaksi, ja sinä olet iskevä häntä kantapäähän.

1. Moos. 3:15

Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, ettähän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot.

1. Joh. 3:8

------------------------------------------------------------------------
Data Missionary Fellowship ry - http://www.damif.org/
------------------------------------------------------------------------

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Starczewski kirjoitti:

HANUKKA-AIKA ALKOI ISRAELISSA perjantai-iltana ja jatkuu seuraavat kahdeksan päivää. Sitä vietetään sen kunniaksi, kun makkabealaisaikana hellenistisen suuntauksen saastuttama Temppeli puhdistettiin ja jumalanpalvelukset aloitettiin siellä uhritoimituksineen. Pyhää öljyä Temppelin lamppuihin oli vain päiväksi, mutta se riitti kahdeksaksi päiväksi, kunnes saatiin uutta pyhää öljyä. Juutalaiset ovat pyrkineet kehittämään tästä ajasta kristittyjen joulunajan vastinetta, koska erikoisesti Länsimaista Israeliin muuttaneiden lapset ovat tottuneet joulunajan hyörinään erikoisvalaistuine katuineen, koristeltuine näyteikkunoineen, joululauluineen ja lasten yleisenä innostuksena. Yritys on kuitenkin jäänyt pahasti puolitiehen, vaikka hanukka-aikaan kuuluvat erityiset sokeroidut munkit ja myöskin lahjojen jakaminen.

POLIITTINEN TILANNE ISRAELISSA on Sharonin Herzlian puheen jälkeen sekava ja jonkinasteista kapinointia esiintyy useilla tahoilla. Tänään maanantaina Sharon kohtaa kasvoista kasvoihin Likudin vihaisen oikeistosiiven edustajat. He pitävät strategiapalaverin ennen kokousta Sharonin kanssa. Heidän ongelmansa on vastustaa hänen yksipuolista vetäytymissuunnitelmaansa pyrkien samalla osoittamaan lojaalisuutta Sharonia kohtaan. Toinen heidän ongelmistaan on Sharonin pyrkimys muodostaa yhteistyöhallitus Laborpuolueen kanssa, vaikka sen puheenjohtaja Peres ei olekaan ilmaissut haluaan siihen. Kapinalliset Likudin kansanedustajat ovat vaatineet, että jos sellainen muodostetaan, NRP ja National Union puolueet on pysytettävä hallituksessa.

EGYPTIN ULKOMINISTERI AHMED MAHER saapuu Israeliin tänään. Hän tuo kirjeen Mubarakilta Sharonille. Maher tapaa sekä Sharonin, Shalomin että Katsavin, kunkin erikseen.

Maherin odotetaan tiedustelevan Sharonilta yksityiskohtia hänen yksipuolisesta vetäytymis-suunnitelmastaan, joka ei ole herättänyt innostusta muslimihallituksissa. Egypti kannattaa kvartetin laatimaa tiekarttaa. Toinen tärkeä kysymys koskettanee Israelin ydinaseita, joita sillä väitetään olevan mutta jonka Israel on systemaattisesti kieltänyt. Egypti haluaisi Israelin romuttavan ne ja mahdolliset muut massatuhoaseensa Libyan esimerkin tapaan. Egyptillä itsellään tiedetään olevan suuret määrät sekä kemiallisia että bio-aseita. Israel esittänee Maherille toiveen, että Egypti lähettäisi Israelin suurlähettiläänsä takaisin, jonka se veti pois heti vuonna 2000 palestiinalaisten aloitettua aseelliset väkivaltaisuutensa Israelia vastaan. Toinen kysymys voisi kosketella Israelin havaitsemia miehittämättömien koneiden vakoilulentoja eteläisen Israelin yllä. Kolmas asia olisi Egyptin sabotoima Israelin lasten suojelua koskeva päätöslauselmaesitys YK:n yleiskokoukselle.

Myös Egyptissä vakoilusta tuomitun israelilaisen Azzam Azzamin kohtalo on esityslistalla.

Asioita on paljon ja vastauksia vähän. Pienin asia ei ole Egyptin harjoittama kylmä rauha, joka estää monien ovien avautumisen maitten väliselle yhteydenpidolle ja kaupalle.

13 ELIITIN YLEISESIKUNNAN TIEDUSTELUJOUKON (SAYERET MATKAL) RESERVILÄISTÄ on ilmoittanut kirjeessä, jonka he lähettivät Sharonille sunnuntai-iltana, etteivät he katso voivansa palvella yksikkönsä joukoissa territorioissa. ”Emme tule uhraamaan enää ihmisyyttämme sotilaallisissa miehitysoperaatioissa. Olemme kauan sitten ylittäneet rajan, joka varmistaa taistelijantien oikeuden ja lähestyneet rajaa, joka johtaa toisen kansan alistamiseen. Tätä rajaa kieltäydymme ylittämästä,” sanotaan heidän kirjeessään.

Kirje on herättänyt kirpeää arvostelua. Apulaispuolustusministeri Zeev Boim kutsuu törkeäksi sitä, että he käyttävät univormuaan esittääkseen poliittisen viestin.

Vastaavantapaista kapinointia on esiintynyt ennenkin. Vuonna 2002 saman eliittijoukon kapteeni sanoi lähettämässään kirjeessä kieltäytyvänsä palvelemasta territorioissa. Hän joutui istumaan 19 päivää sotilasvankilassa kieltäytyessään osallistumasta Defensive Schield operaatioon.

Syyskuussa 28 ilmavoimien lentäjää ilmoitti vastustavansa Israelin harjoittamia kohdistettuja ilmaiskuja ja kieltäytyivät osallistumasta niihin sekä ilmoittivat vastustavansa Israelin territorioiden miehitystä. Poliittiset johtajat vasemmalla ovat ilmoittaneet periaatteessa vastustavansa kieltäytyjien kirjettä mutta samalla ilmaisevat ymmärtävänsä heidän huolensa. Se antoi myös heille mukavan tilaisuuden hyökätä Sharonin politiikkaa vastaan, jota he luonnehtivat onnettomaksi maalle.

TURVALLISUUSJOUKOT PIDÄTTIVÄT tärkeän Hamasjohtajan Adnan Asfourin, 38, sunnuntaina Nablusissa operaatiossa calm waters. Hän toimi Hamasin poliittisen toimiston edustajana Länsirannalla. Hän oli osallistunut terroritoimintaan, pyrkinyt luomaan Hamasin verkoston Nablusiin ja pitänyt yhteyttä Hamasin terrorisoluihin Länsirannalla.

Turvallisuusjoukot kertoivat saaneensa varoituksia 52 suunnitellusta terrorihyökkäyksestä, joista useimmat tulivat Samarian alueelta.

Asfour kertoi Al-Quds lehden haastattelussa viime kuussa, että Hamas luovuttaa aseensa vasta sitten, kun itsenäinen Palestiinan valtio on perustettu. Hän ei halua osallistua sellaiseen aselepoon, kuin edellinen oli, eikä sellaiseen, joka perustuu tiekarttaan.

SHARONIN JA QUREIN TAPAAMINEN on ollut suunnitteilla jo pitkään, mutta se on peruuntunut aina Qurein esitettyä uusia vaatimuksia. Sharonin kansliapäällikkö Dov Weisglass on pitänyt yhteyttä Qurein kansliapäällikköön Hassan Abu Libdehiin tapaamisen järjestämiseksi ehkä jo myöhemmin tällä viikolla.

Kvartetin edustajat ovat EU:n ulkoasiain päällikön Solanan mukaan huolestuneita tiekartan edistymisen hitaudesta ja kokoontuvat ensi vuoden alussa keskustelemaan asiasta. Sharon on antanut selkeät vaihtoehdot: joko neuvottelutulos tai Israelin yksipuolinen vetäytyminen. Sharon on nimittänyt kenraalimajuri Giora Eilandin johtamaan komiteaa, jonka tehtävänä on valmistella Sharonin suunnitelman toteuttamista. Esitettyihin suosituksiin kuulunee ilman lupaa rakennettujen etummaisten asutusten tyhjentäminen, palestiinalaisten elämän helpottaminen ja muutamien setlementtien uudelleen sijoittaminen puolustuslinjojen lyhentämiseksi. USA:n edustajat ovat osittain tyytyväisiä Sharonin suunnitelmiin, mutta vastustavat yksipuolisia toimia.

HAAGIN KANSAINVÄLINEN OIKEUS aloittaa Israelin turva-aidan rakentamista käsittelevät toimensa kahden kuukauden sisällä. Osapuolten on tuotava asiansa oikeudelle ensi kuun aikana ja oikeus aloittaa käsittelynsä helmikuussa. Oikeus on valtioiden keskeinen, mutta PA on saanut luvan tuoda omat vaateensa yhtenä esityksen laatijana. Aiemmissa tapauksissa 15 tuomarin oikeudelta on mennyt vuosikausia päätösten saamiseksi. Israel jätti huomiotta YK:n yleiskokouksen lokakuussa antaman päätöslauselman, jossa kiellettiin aidan rakentamisen jatkaminen.

Haagin kansainvälinen oikeuden päätökset eivät ole sitovia.

VALVOMATON RAKENTAMINEN TEMPPELIVUORELLA JATKUU. Neljä kuukautta sitten Jerusalemin poliisi salli turistien ja muittenkin pääsyn Temppelivuorelle, mutta Israelin toivoma arkeologinen valvonta ei ole toteutunut kuten laki edellyttää. Puskutraktorien on nähty liikkuvan alueella ja rakennustarvikkeita kuljetetaan, mutta arkeologit eivät pääse tarkastamaan, mitä siellä tapahtuu. Temppelivuoren aluetta valvovat wakfin edustajat sanovat, että heillä on omat tarkastajansa. Kuusi vuotta sitten he rakensivat Temppelivuoren maanalaisiin tiloihin, ns. Salomonin talleihin, Lähi Idän suurimman moskeijan, jonne mahtuu 30 000 ihmistä. Israelilaiset asiantuntijat ovat varoitelleet, että valvomaton ja suunnittelematon rakentaminen on voinut heikentää kantavia rakenteita ja romahtamisvaara on ilmeinen. Eteläisen ulkomuurin osittainen romahtaminen kuten myös Länsimuurin sisemmän ylämuurin romahtaminen ovat oireellisia.

KNESSETIN PUOLUSTUSBUDJETTIKOMITEA KIELTÄYTYI HYVÄKSYMÄSTÄ puolustusministeriön 2004 budjettia toisessa ja kolmannessa käsittelyssä, koska se ei anna tarpeeksi varoja armeijan käyttöön ensi vuonna. Mofazin mukaan 4 miljardin dollarin leikkaus antaa kuoliniskun Israelin puolustusteollisuudelle ja tuhoaa sen teknisen ja strategisen infrastruktuurin. Mofazin mukaan tuhansia työntekijöitä menettää työnpaikkansa aseteollisuudessa. Se myöskin vaarantaa Israelin turvallisuuden, sanoo Mofaz. Valtion budjetti on saatava hyväksytyksi Knessetissä vuoden loppuun mennessä. Hallituksen esityksen mukaan puolustusbudjetti ensi vuodelle on 32.4 miljardia NIS, mutta Mofazin mukaan tarve on ainakin 36.5 miljardia, joka sekin on vähemmän kuin tämän ja edellisen vuoden puolustusbudjetti.

Toivotan ystävilleni Suomessa Rauhallista Joulua.

Kastel 22.12.03.

Gabriel.

[email protected]
----- Original Message -----
From: Markku Eskel
To: Olli Virta
Sent: Monday, December 22, 2003 2:52 PM

ISRAELIN TILANNE NO 260.

1 Mooseksen kirja 12:3
”Ja minä siunaan niitä, jotka sinua siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat, ja sinussa tulevat siunatuiksi kaikki sukukunnat maan päällä.”

2 Mooseksen kirja 19:5-6
”Jos te nyt kuulette minun ääntäni ja pidätte minun liittoni, niin te olette minun omaisuuteni ennen kaikkia muita kansoja; sillä koko maa on minun. Ja te olette minulle pappisvaltakunta ja pyhä kansa. Sano nämä sanat israelilaisille.”

4 Moseksen kirja 6:22-27
Ja Herra puhui Mosekselle, sanoen: Puhu Aaronille ja hänen pojillensa, ja sano: näin pitää teidän siunaaman Israelin lapsia, ja sanoman heille:
"Herra siunatkoon sinua ja varjelkoon sinua. Herra valistakoon kasvonsa sinun päälless, ja olkoon sinulle armollinen. Herra ylentäköön kasvonsa sinun puolees, ja antakoon sinulle rauhan. ” Ja heidän pitää paneman minun nimeni Israelin lasten päälle, ja minä tahdon siunata heitä.

5 Mooseksen kirja 6:1-9
”Ja nämä ovat ne käskyt, säädökset ja oikeudet, jotka Herra, teidän Jumalanne, on käskenyt teille opettaa, että seuraisitte niitä siinä maassa, jota te menette ottamaan omaksennne - että sinä pelkäisit Herraa, sinun Jumalaasi, ja noudattaisit kaikkia hänen säädöksiänsä ja käskyjänsä, jotka minä sinulle annan, sekä sinä että sinun poikasi ja poikasi poika, kaikkena elinaikanasi, ja että saisit kauan elää. Niin kuule siis, Israel, ja noudata tarkoin niitä, että, niinkuin Herra, sinun isiesi Jumala, on sinulle luvannut, menestyisit ja te lisääntyisitte suuresti siinä maassa, joka vuotaa maitoa ja mettä.

Kuule, Israel! Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi.

Ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi. Nämä sanat, jotka minä tänä päivänä sinulle annan, painukoot sydämeesi. Ja teroita niitä lastesi mieleen ja puhu niistä kotona istuessasi ja tietä käydessäsi, maata pannessasi ja ylös noustessasi. Ja sido ne merkiksi käteesi, ja ne olkoot muistolauseena sinun otsallasi. Ja kirjoita ne talosi pihtipieliin ja portteihisi.”

5 Mooseksen kirja 30:1-5
”Jos sinä silloin, kun tämä kaikki sinua kohtaa, siunaus tai kirous, jotka minä olen asettanut sinun valittavaksesi, painat sen sydämeesi kaikkien kansojen keskellä, joiden luo Herra, sinun Jumalasi, on sinut karkoittanut, ja palajat Herran, sinun Jumalasi, tykö ja kuulet hänen ääntänsä kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi, sinä itse ja sinun lapsesi, kaikessa, niinkuin minä tänä päivänä sinua käsken, niin Herra, sinun Jumalasi, kääntää sinun kohtalosi ja armahtaa sinua; Herra, sinun Jumalasi, kokoaa sinut jälleen kaikista kansoista, joiden sekaan hän on sinut hajottanut. Vaikka sinun karkoitettusi olisivat taivaan äärissä, niin Herra, sinun Jumalasi, kokoaa ja noutaa sinut sieltäkin. Ja Herra, sinun Jumalasi, tuo sinut siihen maahan, jonka sinun isäsi ovat omistaneet, ja niin sinä otat sen omaksesi; ja hän tekee sinulle hyvää ja antaa sinun lisääntyä enemmän kuin isiesi.”

5 Moseksen kirja 32:7-8
Muista muinaisia aikoja, ymmärrä vuosikaudet suvusta sukuun; kysy isältäs, ja hän ilmoittaa sinulle, ja vanhimmiltas, niin he sinulle sanovat. Kuin kaikkein korkein jakoi pakanat ja hajoitti ihmisten lapset, silloin hän laski kansain maan rajat, Israelin lasten luvun jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu