Yllätyksiä
Jerry Falwell
26548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
sitten pettyä.
Norjalaisia yritetään näköjään manipuloida taas euroon, onhan tuontyyppisiä "uutisia" putkahdellut aina välistä silloin tällöin...
Käväisin saman lehden sivuilta katsomassa valuuttakurssit ja totesin, ettei Norjan kruunua ole mitään syytä vaihtaa euroon ainakaan tuolla kurssilla.
http://www.aftenposten.no/nyheter/okonomi/article.jhtml?articleID=34015
Minusta kehitys euroopan liittovaltiota kohti on jo hyvässä vauhdissa. Meillä on yhteinen raha, käytännössä passiunioni, periaatteessa yhteinen ulkopolitiikka. Kun vielä saadaan eurooppaan yhteinen hallitus, perustuslaki, puolustus sekä eu:n oma istuin YK:kon ollaankin jo aika lähellä todellista euroopan liitovaltiota. Ja luonnollisesti euroopan itäraja kulkee Uralilla joten tervetuloa vaan kaikki itäeuroopan maat.
Kyllä liittovaltiokehitys sinänsä on vauhdissa. Täydellistä liittovaltiota lienee kuitenkin mahdotonta luoda, jo pelkästään kielimuurien vuoksi.
Näin on. Kielimuuri estää aika paljon. Mutta hyvin pitkälle voidaan päästä siitä huolimatta. Näin, koska euroopan mailla on yllättävän paljon yhteistä. Ja koska nykyisessä maailmassa pieni maa ei yksinkertaisesti pärjää. Joten tältä pohjalta minusta Suomen tulevaisuus on olla Euroopan liittovaltiossa yksi osavaltio muiden joukossa.
Nyt tietenkin joku älähtää, että onhan Suomi pärjännyt yksinkin ennenkin. Näin olikin ENENEN. Mutta silloinkin vain tekemällä hyvin hyvin tarkaan harkittua molempia hyödyttänyttä yhteistyötä edesmenneen Neuvostoliiton kanssa (Meillä oli tuuria kun Neuvostoliitto ei miehittänyt suomea YYA sopimuksen perusteella). Sekä sen lisäksi olemalla hyvä kaveri kaikkien muidenkin kanssa.
Jälkiviisaudesta ei ainakaan seuraavan artikkelin kirjoittajaa voida syyttää... mutta yhden silmän sijasta voisi lukija aukaista sen toisenkin silmänsä - tutkia ja miettiä:
(toivottavasti linkki aukeaa)
http://www.tuomioja.org/demokrat.htm
Minä en lainkaan ymmärrä näitä "emme pärjäisi yksin"-höpinöitä.
Miten niin? Ja mitä sillä tarkoitetaan?
Kyllä Norja ja Sveitsi näyttää pärjäävän ihan kivasti "yksin".
Kyllä Suomikin pärjäisi yksin, tuskin kuitenkaan lähellekään niin hyvin kuin osana liittoutuvaa Eurooppaa.
Norja ja Sveitsi pärjäilevät yksin. Samoin USA, Etelä-Afrikka ja Intia. Mutta ajattele, Saksa, Ranska, Englanti, Espanja, Italia ym. eivät pärjää.
Ihmeellistä on elämä.
Olet yhtä sivistymäton kuin kirjoitustaitosikin. Eikä siinä luetun ymmärtämisessäkään ole kehumista.
Kiinnostava juttu. Minusta tässä siinä oli asiaa. Suomella on epäilemättä edessään linjanveto siitä millaista EU:ta haluamme rakentaa. Haluammeko kansallisvaltoiden liiton nurkkakuntaisesti kansallisvaltiot ajavat vain itsekkäästi omaaetuaan ja siten rampauttavat koko euroopan hampaatomaksi paperitiikeriksi vai haluammeko rakentaa tehokasta, monipuolista ja humaania monikultuurista euroopan liitovaltiota joka ottaa oikeutetun paikkansa maailman merkittävivimpien maiden joukossa.
Norjalla on öljynsä. Sveitsi on aina huolehtinut muiden maiden rahoista riippumatta siitä miten ne on hankittu
Kumpikin maa on historinansa aikana tukeutunut muiden valtioiden tukeen.
Esimerkki.
Toinen maailmansota Sveitsi puoluettomasti antoi saksalaiselle rahalle turvapaikan ja samalla välitti liitoutuneiden rahaliikennettä.
Norjan Saksa miehitti ja Norja tarvitsi liitouneiden apua siitä selvitäkseen siitä.
Nykypäivä.
Sveitsi ottaa edelleenkin käytännössä kyselemättä huolehtiakseen diktaattorien rahavarat
Norja on NATO:n jäsen ja tekee sitä kautta laajaa sotilaallista yhteistyötä USA:n kanssa.
Että siinä sitä yksin pärjäämiistä ....
Miten niin ovat yksin? Kummatkin kuuluvat YK:hon ja Norja vieläpä Schengenin sopimukseen ja NATO:oon, siinä sulle sitä yksinäisyyttä.
todellakaan?
........
emme puhuneet samasta asiasta.
Ei nämä meidän kotipeikot ymmärrä kansojen välistä yhteistyötä.
hyvää päivää. Kyllä saivartelijoiden kanssa keskustelu on raskasta.
Mutta ymmärtäähän sen. EU:n kannattajilla kun ei ole esittää mitään konkreettista etua EU-jäsenyydestä verrattuna ETA-jäsenyyteen tai EFTAA:n, niin sitten kaivetaan esiin se eurofanaatikkojen hellimä vaihtoeto-Suomi, jossa on piikkilangat ympärillä.
Sellainenhan tämä Suomi kuulemma olisi, ellemme kuuluisi EU:hun.
Ymmärtäähän sen, ettei tältä pohjalta voi syntyä järkevää keskustelua.
Nimimerkki "Teppo" on kyllä aivan oikeassa siinä, etteivät Norja ja Sveitsikään pärjää yksin. Heidän liittoutumisen tie on vain ollut erilainen kuin Suomen, johtuen monista asioista.
Toisaalta, jos kerran Norjaa tunnut noin kovin ihannoivan, voidaan tästä päätellä että NATO-kantasi Suomen osalta lienee ainakin selvä...
Konkreettiset edut on jo syksyn aikana esitetty alentuneina elintarvikkeiden, autojen ja alkoholin hintoina, vakaan raha- ja talouspoliitikan sekä passi-, ja viisumivapuden, plus kv-poliisiyhteistyön etuina, joten se niistä eduista.
Mutta siis sinun mielestäsi Norjan tie on oikeaa itsenäisyyttä, jossa on vieraan vallan sotilastukikohdat osana isänmaata, näinkö se oli?
Elintarvikkeiden hinnoista sen verran, että "Satakunnanmies" selvitti joskus kesällä sen erittäin monimutkaisen alkutuotevähennys / alv veivauksen, jolla elintarvikkeet saatiin mukamas halpenemaan. Tähän kun vielä lisätään se vuosien 94-95 välisenä uudenvuodenyönä tapahtunut ihmeellinen hintojen "halpeneminen", jossa entisellä hinnalla kauppoihin sisään ostetut tuotteet olivatkin seuraavan vuoden ensimmäisenä arkina halvempia kuin vanhan vuoden viimeisenä.
nämä edellä kerrotut puliveivaukset olisi voitu käsitykseni mukaan tehdä ilman EU-jäsenyyttäkin.
Autojen hinnat ovat saattaneet hyvinkin halveta hieman EU:n ansiosta ja siitä pienoinen hatun nosto Brysseliin päin. Tämä ei kuitenkaan ole kovin suuri plussa siinä miinusten meressä, joka on EU:n myötä vastaamme tullut. Eikä sovi unohtaa, että autovero on kansallisesti milloin tahansa poistettavissa.
Ne, jotka iloitsevat tulevasta viinan hinnan romahduksesta, ovat lähinnä säälittäviä ihmispoloisia. Melkein yhtä säälittäviä kuin tämän hintaromahduksen seuraukset.
Vakaa talous ja rahapolitiikka alkoi tässä maassa vahvan markan ja kiinteiden valuuttakurssien hautaamisen myötä, eikä suinkaan EU:n ja euron myötä. Vakaus tosin sai takapakkia, kun vuoden 99 alussa siirryimme tähän ei kenenkään valuuttaan, joka devalvoitui vajaassa parissa vuodessa neljänneksen.
Kerro ihmeessä Teppo, että mihin EU-maahan piti olla viisumi ennen EU-jäsenyyttä?
Kv-poliisiyhteistyöllä tarkoitat ilmeisesti Shengen ja europol yhteistyötä? Niissä Norja ja Islanti ovat mukana, kuten epäilemättä Suomikin olisi EU-jäsenyydestä riippumatta.
Niinhän se on, mutta onneksi näyttäisi suurin osa Suomalaisista ymmärtävän rakentavan kansainvälisen yhteistyön edut. Nurkkakuntaisen omaan napaan tuijoittamisen sijaan.
Suomi on käynyt kauppaa ja hoitanut ulkomaan suhteensa ennen EU:ta itsenäisesti. Eikä huonosti hoitanutkaan.
Olimme käytännöllisesti katsoen valaton maa siihen asti, kun kansaamme alettiin Keskusta puolueen ja pääministerinsä Esko Ahon toimesta "sopeuttaa" EU-kelpoiseksi.
NYT
meidän on suostuttava "yksimielisesti" EU:n yhteiseen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan, vaikka se olisi kansallisten etujemme vastaista.
Suomella ei ole enää myöskään itsenäistä rahapolitiikkaa.
EMUN kolmannen vaiheen alkaminen muutti siihen osallistuvien maiden kansallisten keskuspankkien asemaa olennaisesti. Kotimaista rahapolitiikkaa ei enää ole, vaan rahapolitiikkaa hoitaa Euroopan keskuspankki.
Kansalliset keskuspankit vaikuttavat päätöksentekoon EKP:n neuvoston kautta.
Olemme siirtyneet kansallisesta vapaudestamme raha-ja valuutta asioissa Yksityisen pankkiiriliikkeen, Euroopan Keskuspankin sanelupolitiikkaan ja alistetut sen täydelliseen määräysvaltaan.
Et ymmärrä, mistä puhut, kun kirjoitit: "Niinhän se on, mutta onneksi näyttäisi suurin osa Suomalaisista ymmärtävän rakentavan kansainvälisen yhteistyön edut. Nurkkakuntaisen omaan napaan tuijoittamisen sijaan."
Olet juuri surkeasti omaan napaasi tuijottaja joka ymmärrä mitä puhuu. Tuollaisia on Euro-pösöjen hyvä hallita...
Moi Maisa!
Taisinpa iskeä arkaan paikkaan....
HA HA HA!!!!
Mitä EU:n vastustajat nyt voittavat väittäessään, että elintarvikkeiden hinnat eivät olisikaan halventuneet jäsenyyden myötä?
Väitehän ei pidä ollenkaan paikkaansa, jopa ruokakorivertailussa Suomi oli EDULLISIN seitsemän maan joukossa!
Kyllähän hintojen halventumisen huomasi ja huomaa jokainen ihan arkielämässään. Tähänhän viittaa sekin, että suomalaiset ovat huiman tyytyväisiä euro-valuuttaan.
Mitä autoveroon tulee, niin tokihan se on kansallisesti milloin vain poistettavissa. Jostakin kumman syystä Suomi ei sitä kuitekaan kansalaisilleen ole suonut, vaan EU:n piti maamme päättäjiä ohjata siinäkin asiassa.
Kyllä vakaaseen talouteemme on aivan keskeisesti vaikuttanut EMU ja euro-valuutta. Ne ovat olleen monessa mielessä Suomelle sinaukseksi.
ilahduin huomaavaisuudestasi - pienet kevennykset on paikallaan silloin tällöin:)
Hyvää alkanutta vuotta Sinullekin, zero, ja väännetään juttua jatkossakin, vaikka joululomat tässä loppuu ja siirrytään arkirutiineihin...
Yhteiskunnalliset ongelmat sensijaan ovat pysyvämpää laatua, ainakin EU-tasolla.
http://www.promenadi.net/2000/keskustelu/messages/562/834.html?1072727226 totuut alust asti