Anteeksi Äiti, että sinulla on tällainen tytär. Niin paljon olen sinulle huolia ja murheita aiheuttanut, ihan kuin sinulla ei olisi niitä jo omasta takaa. Olen yrittänyt muuttua, mutta aina tulee jotakin, kerta kerran jälkeen, jolla taas pahoitan mielesi, tahtomatta sinua satuttaa. Tälläkin hetkellä kannan suurta salaisuutta, jota en voi ikimaailmassa sinulle kertoa, mutta tiedän, se hetki vielä tulee, että saat sen tietää, tavalla tai toisella. Mitä voin tehdä? Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis, ja muut siinä sivussa. Sanoit jouluna, että kaikki lapsesi ovat sinulle pettymyksiä. Että mitä me olemme koskaan tehneet vanhempiemme hyväksi. Tiedämme sen, emme kai mitään. Mutta mitä meidän olisi pitänyt tehdä? Olet aina niin kova ja et puhu mitä sisälläsi on, en tiedä..
Eilen löit luurin korvaan, riitelimme taas, niinkuin nykyään melkein aina. Sinulla on ollut todella vaikea syksy ja talvi, ja minulla taas huono omatunto kaikesta, salaisuudesta ja siitä etten ole tehnyt mitään hyväksesi. Ei ole ihme, että riitoja syntyy. Anteeksi en voi sinulta suoraan pyytää, koska aina kun olen niin tehnyt, toteat: sääli on sairautta. Mutta eihän anteeksipyyntö ole sääliä?
Toivon, että tuleva vuosi on meillä molemmilla onnellisempi, ja että välimme paranisivat, edes niin, että voisimme viettää edes joulua riitelemättä ja itkemättä, kuten tänä jouluna kävi.
Miten meidän välit tällaiseksi meni? Muistatko kuinka tapasimme kertoa toisillemme kaiken, nauroimme ja vitsailimme yhdessä, kävimme yhdessä ostoksilla, siiderillä, syömässä.. pidimme leffailtoja..
Tahdon tuon ajan takaisin, sillä elämäni on todella tyhjää ilman sinua, äiti.
Rakkaudella: Tyttäresi.
Äidille...
päivänsäde
1
453
Vastaukset
- yks äiti
Jos äitisi näkisi tämän kirjeen....ehkä hän paremmin ymmärtäisi sinua.....itse tyttäreni kanssa läpikäyneenä tietynlaisen koulun....olen tällä hetkellä hänestä niin ylpeä...vaikka hän vieläkin opettelee elämän koulua ja tulee eteen karikoita joista täytyy selvitä....toivon voivani olla edes murto-osan niissä mukana....Sinulle voimia jatkaa ja äidillesi myös....puhumalla ja taas puhumalla moni asia kuitenkin selviää....hyvää vuodenvaihdetta.....))))))))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23468Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723211"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin462728IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-542568Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.712360Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭281231Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä151172- 921121
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3361043Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll14936