Jumalaa ei ole olemassa, Jumala on mielikuvitusolento. Tiedemiehet on jo aikoja sitten selvittäneet ettei mitään jumalia ole olemassa.
Charles Darwinin evoluutioteoria selittää elämän hyvin perusteellisesti, mitään yliluonnollista ei tarvita. Evoluutio on vain järjetön sattumaan perustuva tapahtumaketju joka on ohjelmoinut meihin elossapysymisvietin ja lisääntymisen, kun suku jatkuu, ei yksilöä enää tarvita ja yksilö kuolee pois. Luontoa ei kiinnosta jos joku kärsii taikka kuolee, luonto vain on. Elämä on puhdasta sattumaa, elämällä ei ole mitään tarkoitusta.
Jumalaa ei ole.
Charles Darwinin evoluutioteoria selittää elämän hyvin perusteellisesti, mitään yliluonnollista ei tarvita. Evoluutio on vain järjetön sattumaan perustuva tapahtumaketju joka on ohjelmoinut meihin elossapysymisvietin ja lisääntymisen, kun suku jatkuu, ei yksilöä enää tarvita ja yksilö kuolee pois. Luontoa ei kiinnosta jos joku kärsii taikka kuolee, luonto vain on. Elämä on puhdasta sattumaa, elämällä ei ole mitään tarkoitusta.
Jumalaa ei ole.
Vastaukset 8
Vanhimmat
no oon ihan 100% et jumala on olemassa ja hän on kuningas!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kyllä Jumala on. Ihme (tilastollinen mahdottomuus) kaiken alkusyynä ei ole mikään TIETEELLINEN selitys. Jumalan voi tulla tuntemaan Jeesuksessa. Kokeile! Kutsu Häntä.
kirjoittelee myöskin Uskonto-palstalla.
"Charles Darwinin evoluutioteoria selittää elämän hyvin perusteellisesti, mitään yliluonnollista ei tarvita."
-Minulla on kopio mita Charles Darwin on sanonut. Se menee nain:
"Oletus, etta (ihmisen) silma kaikkine jaljittelemattomine rakenteineen, jotka tarkentavat kuvan eri etaisyyksille, saatavat valon maaraa, korjaavat pallopoikkeamaa ja kromaattista aberraatiota (varipoikkeamaa), olisi voinut muodostua luonnonvalinnan seurauksena, on, TUNNUSTAN avoimesti, mita suurimmassa maarin jarjeton... Uskomus, etta silman kaltainen taydellinen elin olisi voinut muodostua luonnonvalinnan kautta, on enemman kuin kyllin saattamaan kenet tahansa hammennyksiin".
Veda siita omat johtopaatoksesi mita mielta Charles on evoluutioteoriasta!
Tiedemiehet eivät ole koskaan osoittaneet Jumalan olemassaolosta yhtään mitään. Tieteen tehtävä ei edes ole ottaa kantaa Jumalan olemassaoloon.
Darwinin teoria käsittelee lajien kehittymistä toisista lajeista, ja on vain puutteellinen tieteellinen teoria, ei mikään lopullinen totuus.
En voi tieteellä todistaa Jumalan olemassaoloa, mutta se mitä tieteen avulla voin maailmasta ymmärtää, tukee vahvasti uskoani Jumalaan.
palstalla ateismisi kanssa, tiedoksi, että tällä palstalla , palstan nimenmukaan keskustellaan "helluntailaiset", ei Jumalan olemassa olosta eikä ateismista, niille on ihan omat palstansa.
"helluntailaiset" käsitteenä tunnustaa Jumalan olemassa olon, ja siltä pohjalta siitä myös keskustellaan.
Kun sanoit että helluntailaiset käsitteenä tunnustaa Jumalan olemassaolon, ja siltä pohjalta siitä myös keskustellaan ja että olen väärällä palstalla, niin eikö minun sitä suuremmalla syyllä pitäisi oikaista teidän vääriä käsityksiänne ja ilmoittaa ettei mitään jumalia ole olemassa. Harhaluulo ja usko johonkin yliluonnollisiin olentoihin kuten Jumala, joulupukki, saunatontut, hammaskeiju taikka menninkäiset voi olla haitallista.
En ole väärällä palstalla.
Nämä palstat ovat KESKUSTELUPALSTOJA eikä mitään yhdessä kuorossa hyräilypalstoja. Kaikilla palstoilla saa esittää mielipiteitä teeman puolesta ja sitä vastaan.
Myöskin tämä avaus ansaitsee paikan palstalla. Sitten muilla on mahdollisuus oikoa avaajan mielipiteitä sekä esittää omia näkemyksiään asioista.
Se on KESKUSTELUA.