9-11
Pasifisti
151118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aivan uutta tietoa: Gerald Holmgren on tutkinut USA:n liikenneviranomaisen tietohakupalvelusta syyskuun 11. päivän lentoja ja todennut, ettei tuona päivänä ollut lainkaan American Airlinesin lentoja 11 (WTC1) ja 77 (Pentagon). Lennot UA 175 ja 93 löytyvät ja niiden todetaan muuttaneen määränpäätään (diverted). Tietohaun voi jokainen tehdä osoitteessa http://www.bts.gov/ntda/oai/index.shtml menemällä hakutoimintoon ja valitsemalla "detailed statistics".
Holmgrenin juttu englanniksi.
Itseäni tuo Pentagonin "terroriteko" pistää pahiten silmään. Jos se tehtiin suurella matkustajakoneella olen saman tien valmis syömään kalastajahatullisen aasinpaskaa ja kusemaan muuntajaan siinä lomassa. Miksi mikään 'hyväntahtoinen' USA:n elin kumoa hetinäitä skeptikkojen tutkimuksia naurettavana paskapuheena? Kaikki ovat hiljaa, juttu haisee!
Siinäpä sitä työsarkaa riittäisi kun kaikenmaailman mielenvikaisten hörhöjen kyhäämiä salaliittoteorioita yksitellen oikoisi julkisuudessa. Parempi olla kommentoimatta ja antaa hörhöjen ajatella mitä ajattelevat, sillä se ei loppujen lopuksi liikuta ketään.
Tässä tapahtuu taas tämä Kennedyn ilmiö. Ei ihminen voi hyväksyä, että 15 luuseria voi kaapata kolme matkustajakonetta ja iskeä maailman mahtavimman suurvallan korkeimpiin rakennuksiin, ilman laajaa salaliittoa. Ei mahdu päähän, että suurta pahuutta voi tehdä hyvin mitätön ihminen.
Kennedyn piti kuolla marttyyrina ja omien Juudastensa kavaltamana, ei jonkun satunnaisen sala-ampujan harhaluodista. Samoin pitää WTC-uhrien olla oman hallituksensa uhrilampaita, eikä missään nimessä muutaman mielenvikaisen terroristin tykinruokaa.
Täysin ymmärrettävää. Kieltäminen on ihmismielen ensimmäinen reaktio.
Kuinka painavilla argumenteilla pystyit kiistämään kaikki väitteet tornien hallituista räjäytyksistä alkaen.
USA on hyväntahtoinen, USA levittää demokratiaa ja vapauttaa. USA sotii terrorismia vastaan ja uhrautuu siihen lähes yksin. Bush on hyvä mies ja hänellä on kunniakkaat tarkoitusperät.
Joojoo kyllä sen vailla täyttä ymmärrystä olevat torvelot, kuten USA-nuolijat, uskovat tai ainakin yrittävät epätoivoisesti itselleen uskotella.
Oli muuten reipasta meininkiä murhata omia siviilejä tuhatmäärin ja satoja palo- ja pelastusmiehiä.
Tässähän juuri näkyy Yhdysvaltojen mahdollisen kieron tominnan siemen, ihmiset eivät halua uskoa että joku voisi olla tavoitteisiin pääsemiseksi niin paha ja katala, että tappaa omia. Eihän USA sellaista tee, USA:han on mallivaltio, katsokaa vaikka Kauniita ja rohkeita! Sulla on tuossa sivulla muutamankymmentä argumenttia kumottavana ja itse mielummin puhut kieltävyydestä ihmismielen reaktiona, mitä itse juuri teit vastatessasi?
Minusta nämä kaksi ilmiötä ovat psykologisesti varsin samanlaisia. Jotain suurta ja mahtavaa tuhoutuu näennäisen helposti, mitättömien ihmisten aikaansaannoksena. Se, mitä seuraa, on luettavissa psykologian kirjoista.
Voit tietysti väittää, että kiistän itse ilman perusteita tosiasiat, mutta ota toki huomioon, että esitin vain oman näkökulmani asiasta. Minä en tarpeeksi luota nettilähteisiin, jotka haiskahtavat salaliittoteorioilta. Varsinkaan, kun Yhdysvaltain senaatti on nimittänyt oman tutkimusryhmänsä (vrt. Warren-komissio) tutkimaan mahdollisia laiminlyöntejä 2001 syyskuussa omien turvallisuusvirastojensa toimesta.
Silminnäkijät ovat muuten toinen psykologisesti kiinnostava asia. Tulee mieleen eräs Akira Kurosawan elokuva, jonka nimeä en muista. Ei siitä kuitenkaan tämän enempää.
Olisiko mahdollista:
- Että salaliittoteorioiden esittäjillä olisi mahdollisuus muokata kuvia?
- Että ne olisivatkin olleet oikeita kaapattuja koneita?
- Ettei kenelläkään ole todellista mallia eikä tietoa siitä miten kerosiini, satoja kilometrejä tunnissa lentävä möhkäle ja teräsrakenteet jakavat törmäyksen vaikutuksen?
- Että syy olisikin Arabi-terroristien?
- Ettö USA:n hallitus ei tehnytkään mitään pahaa tuolloin?
Nytkö ne olivatkin syyttömiä siviilejä ja palomiehiä? Vitun outoa on minusta se että aiemmin -kun tekijöinä pidettiin arabeja- siellä kuoli kapitalismin kätyreitä ja rahavallan edustajia (USA:n vastustajien mielestä) ja nyt kun ne sitten olivatkin syyttömiä. Haiskahtaa salaliitolta! Voisiko kertoa missä vaiheessa USA:n hallitus kävi vaihtamassa ne kapitalismin kätyrit syyttömiin sivileihin? Siinä vaiheessako kun matkustaja kone laukaisi ohjuksen vai juuri ennen sitä kun USA:n hallitus räjäytti elokuva pommit WTC torneissa?
Voi voi.
Hetkinen...
Tavoitteisiin pääsemiseksi niin paha ja katala, että tappaa omia??
Hmm, aivan! Sinähän kuvailit tuossa juuri Saddam Husseinin!
minua metallialan ammattilaisena naurattaa nämä tässä esitetyt "faktat". voi voi.
Kykenisitkö sentään noin metallialan ammattilaisena siinä nauramisen ja voivottelun lomassa kentien jakamaan tietoasi, jotta me muutkin voisimme nauraa sekä voivotella?
Kerro ihan rehellisesti ja vilpittömästi, että uskotko tuohon skeidaan, jota tuo aloituksessa oleva linkki pitää sisällään?
Kerro
Uskottavootes alkaa kohta hiipua, kysyin että mikä naurattaa sivussa ja pyysin faktoja kun kerran tunnet metallialaakin. Ei se paljoa vakuuta jos voivottelet ja kyselet mun uskomuksiani kyseisestä asiasta.
Tietenkään en usko täysin sivulla oleviin asioihin, pidän niitä vain erittäin hyvänä vaihtoehtona sille, mitä julkisessa USA:n mediassa on annettu ymmärtää. Suuri julkinen media nyt tavoittaa vain niin paljon ihmisiä, että korruptoinnin vaara on suuri koska houkutus henkilöille, jotka siitä hyötyvät on varmasti myös suuri.. Kerro nyt ensi alkuun esimerkiksi puolustuksesi Pentagon iskun tiimoilta niin tässä keskustelussa on edes jotain järkeä ja se voi hyödyttää ehkä jotakin..
Käväisin sivuilla ja hämmästyin näitä "virallisen totuuden" mediasopuleita, kun monesta hyvin epäselvästä/virheellisetä asiasta onkin tullut yhtäkkiä ainoa totuus. Kerran kun on median saanut toitottamaan jotain se ei enää kelkkaansa käännä. Hyvin on operaation toteuttajilla propagandan kurssit luettu. Esimerkiksi Pentagoniin ei todellakaan ole voinut iskeytyä iso lentokone se nyt on ihan selvä!! Kun se asia on selvä, alkaa monet muutkin epäilyt saada tuulta siipiensä alle. Eli totuus voi olla vielä hirveämpi kuin kukaan meistä osaa kuvitella.
täysipäisten asiaan pitäisi suhtautua?