Onko lupa tappaa?

Eikö tämä IANKAIKKINEN LIITTO ole edelleen voimassa, koska VT:ssä lukee:

”Ja minä teen liiton sinun kanssasi ja sinun jälkeläistesi kanssa, sukupolvesta sukupolveen, IANKAIKKISEN LIITON, ollakseni sinun ja sinun jälkeläistesi Jumala, ja minä annan sinulle ja sinun jälkeläisillesi sen maan, jossa sinä muukalaisena asut, koko Kanaanin maan, ikuiseksi omaisuudeksi; ja minä olen heidän Jumalansa." 1Moos17:7-8:

Jos on, niin silloinhan kaikki VT:n määräämät julmuudet ovat edelleen Jumalan määräämiä mm:

"Jos joku lyö kuoliaaksi ihmisen, kenen hyvänsä, hänet rangaistakoon KUOLEMALLA." 3. Moos. 24:17

”Jos joku sekaantuu eläimeen, rangaistakoon hänet kuolemalla, ja se eläin TAPPAKAA.” 3Moos.20:15

”Jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä, niin hänen isänsä ja äitinsä ottakoot hänet ja viekööt kaupunkinsa vanhinten eteen, asuinpaikkansa porttiin, ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari.' Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet KIVITTÄKÖÖT HÄNET KUOLIAAKSI. Poista paha keskuudestasi, ja koko Israel kuulkoon sen ja peljätköön.” 5Moos.18-21


Niin ja UT:kin käskee surmaamaan tuhmat:

Sillä Jumala on sanonut: 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Joka kiroaa isäänsä tai äitiänsä, sen pitää kuolemalla kuoleman'. Mat 15:4

MITEN DILEMMA RATKAISTAAN?
20842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Israelilaisten ongelmalta :)

Äänestä

Ei ole, paitsi riistaa ja kaloja hengenpitimikseen. Myös pistävät hyönteiset ovat joskus tosi kiusallisia, kyllä niitäkin tulee läimäyteltyä ilman isompia tunnontuskia. Mutta se, mitä Ruotsissa tapahtui ja minkä 25v nuori tunnusti, on ehdottomasti väärin. (Juristi varmaan tietääkin sen)

Äänestä
  • Koska Jumala on rakkaus, hän tahtoo, että rakastamme lähimmäistämme niin kuin itseämme.

    Jokaisen ihmisen elämä on Jumalan lahja ja sellaisena arvokas. Emme saa tuottaa lähimmäisellemme vahinkoa emmekä kärsimystä. Meidän on suojeltava häntä kaikissa oloissa. Erityistä tukea on annettava kaikkein heikoimmille.

    Lähimmäisen rakastamisen käsky koskee sekä yksilöä että yhteisöä. Kun esivalta puolustaa niitä, joiden elämää tai hyvinvointia uhataan, se edistää rakkauden toteutumista yhteiskunnassa. Yhteisen hyvän vuoksi esivalta voi käyttää myös pakkokeinoja estääkseen väkivallan leviämistä.

    Yksilöinä emme saa ottaa oikeutta omiin käsiimme. Sen sijaan meidän on annettava anteeksi ja luovuttava kostosta. Jos vahingoitamme ihmistä ja elämää, asetumme Jumalaa ja hänen luomistyötään vastaan.

    Äänestä

  • evl kirjoitti:

    Koska Jumala on rakkaus, hän tahtoo, että rakastamme lähimmäistämme niin kuin itseämme.

    Jokaisen ihmisen elämä on Jumalan lahja ja sellaisena arvokas. Emme saa tuottaa lähimmäisellemme vahinkoa emmekä kärsimystä. Meidän on suojeltava häntä kaikissa oloissa. Erityistä tukea on annettava kaikkein heikoimmille.

    Lähimmäisen rakastamisen käsky koskee sekä yksilöä että yhteisöä. Kun esivalta puolustaa niitä, joiden elämää tai hyvinvointia uhataan, se edistää rakkauden toteutumista yhteiskunnassa. Yhteisen hyvän vuoksi esivalta voi käyttää myös pakkokeinoja estääkseen väkivallan leviämistä.

    Yksilöinä emme saa ottaa oikeutta omiin käsiimme. Sen sijaan meidän on annettava anteeksi ja luovuttava kostosta. Jos vahingoitamme ihmistä ja elämää, asetumme Jumalaa ja hänen luomistyötään vastaan.

    Siellä luterilaiset rakastivat viimeista luterilaisuuden vastustajaa niin paljon että MESTASIVAT hänet pois tieltä.

    http://reference.allrefer.com/encyclopedia/A/Aresson.html

    Äänestä

Kuolemalla kuoleman.

Se on kuolema kun joutuu helvettiin matkaavaksi.
(kuoleman synti)
Raamattua ei voi lukea kuten lakikirjaa.

Äänestä
  • Raamattu käskee tappamaan mm. homoudesta yms. "synneistä".

    Äänestä

  • Pakana(M) kirjoitti:

    Raamattu käskee tappamaan mm. homoudesta yms. "synneistä".

    Se mitä voimassa VT:ssä on voimassa varjon lailla nykyään hegellisesti.
    Siksi se on niin julma, että tappaa sinut, että kauhistuisit tilaasi ja tekisit parannuksen.

    Syntielämä on Kuoleman synti. Olet Julkisyntinen kuollut synteihesi vaikka luusisit eläväsi kun elät synnissä. Laki tappaa kun rikot sitä. Uskovaisille ei laki kuulu.

    . Tietäen sen, ettei vanhurskaalle ole laki pantu, vaan väärille ja tottelemattomille, jumalattomille ja syntisille, pakanallisille ja kelvottomille, isänsä tappajille ja äitinsä tappajille, miehentappajille,
    10. Huorintekiöille, miesten kanssa makaajille, ihmisten varkaille, valehtelijoille, valapattoisille, ja mitä muuta senkaltaista sitä terveellistä oppia on:

    Äänestä

jos väittävät että tuo liitto ei ole enää voimassa.

Äänestä
  • Hepr. 8:6-13
    Mutta meidän ylipappimme on
    saanut paljon tärkeämmän tehtävän, yhtä paljon
    tärkeämmän kuin on se liitto, jonka välittäjä hän on.
    Se liitto on suurempi, koska se perustuu suurempiin
    lupauksiin.
    [7] Jos ensimmäinen liitto olisi ollut rikkumaton, ei
    sen sijalle olisi tarvittu toista. [8] Mutta nyt Jumala
    moittii kansaansa:

    - Kuulkaa! Aika tulee,
    sanoo Herra,
    jolloin minä teen uuden liiton
    Israelin kansan ja Juudan kansan kanssa.
    [9] Se ei ole samanlainen liitto kuin se,
    jonka tein heidän isiensä kanssa
    silloin, kun tartuin heidän käteensä
    ja vein heidät pois Egyptin maasta.
    He eivät pysyneet minun liitossani,
    ja siksi en minäkään välittänyt heistä,
    sanoo Herra.
    [10] Tämän liiton minä teen Israelin kansan kanssa
    näiden päivien jälkeen, sanoo Herra:
    Minä panen lakini heidän sisimpäänsä,
    kirjoitan sen heidän sydämeensä.
    Minä olen heidän Jumalansa,
    ja he ovat minun kansani.
    [11] Silloin ei kukaan enää opeta toista,
    veli ei opeta veljeään sanoen:
    "Opi tuntemaan Herra."
    Silloin he kaikki, pienimmästä suurimpaan,
    tuntevat minut.
    [12] Minä annan anteeksi heidän rikkomuksensa
    enkä enää milloinkaan muista heidän syntejään.
    [13] Puhuessaan uudesta liitosta Jumala osoittaa, että
    ensimmäinen liitto on vanhentunut. Ja se, mikä on
    vanhentunut ja aikansa elänyt, häviää pian.

    Äänestä

Jos luet tuosta Matteuksesta kokonaisuuden, niin saatat säästyä tyhjän kirjoittamiselta. Mutta jos haluat sitä harrastaa niin jatka vaan samaan tyylin ja nappaa jae pois asia yhteydestään.
Mutta jos haluat ymmärtää ytimen niin mieti millaisille henkilöille Jeesus vastasi?
Ja mitä hän halusi osoittaa?
Toisaalta meidän järjestäytyneen yhteiskunnan alku löytyy siitä että tarvittiin lakeja joilla saadaan järjestystä. Nyt me voimme miettiä että tarvitaanko omaa armeijaa tai poliisia?
Minä ajattelen että tarvitaan. Sillä kenelläkään yksittäisellä henkilöllä ei ole lupa tappaa.
Löytyy muuten käskyistä tämäkin.


1 Silloin tuli fariseuksia ja kirjanoppineita Jerusalemista Jeesuksen luo, ja he sanoivat:
2 "Miksi sinun opetuslapsesi rikkovat vanhinten perinnäissääntöä? Sillä he eivät pese käsiään ruvetessaan aterialle."
3 Mutta hän vastasi ja sanoi heille: "Miksi te itse rikotte Jumalan käskyn perinnäissääntönne tähden?
4 Sillä Jumala on sanonut: 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Joka kiroaa isäänsä tai äitiänsä, sen pitää kuolemalla kuoleman'.
5 Mutta te sanotte: Joka sanoo isälleen tai äidilleen: 'Se, minkä sinä olisit ollut minulta saapa, on annettu uhrilahjaksi', sen ei tarvitse kunnioittaa isäänsä eikä äitiänsä.
6 Ja niin te olette tehneet Jumalan sanan tyhjäksi perinnäissääntönne tähden.
7 Te ulkokullatut, oikein teistä Esaias ennusti, sanoen:
8 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana,
9 mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä'."


http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Matt. 15&rnd=1073648829192

Äänestä

Ihmisen ei ole lupa yksilönä tappaa tai tapat-
taa tai osallistua tappamiseen ollenkaan.
Käsky: Älä tapa, koskee kaikkia ja kaikkea.
Tämän käskyn historia on paljon kauenpaa kuin
moseksen aika, eli aikana ennen Juutalaisia tai Egyptia, jo tunnettiin tämä käsky niinkuin muut-
kin peruskäskyt.

Ja se mikä Luojan mielestä on kuolemalla kuoltava
on varmasti ja taatusti aivan eri asia kokonaan.
ja
Jos ihmiset eivät osaa asennoitua ja astua Luojan
asemaan tai/ja asettautumaan Hänen näkökulmaansa
niin kannattaa sitten mielummin olla ihan hiljaa vaan koko asiasta.

Ja se iankaikkinen liitto purettiin jos sitä oli-
kaan olemassa, siinä muodossa mitä juutalaiset
väittivät olevan, epäilen vahvasti koko asiaa.

Äänestä

”Ja minä teen liiton sinun kanssasi ja sinun jälkeläistesi kanssa, sukupolvesta sukupolveen, IANKAIKKISEN LIITON, ollakseni sinun ja sinun jälkeläistesi Jumala, ja minä annan sinulle ja sinun jälkeläisillesi sen maan, jossa sinä muukalaisena asut, koko Kanaanin maan, ikuiseksi omaisuudeksi; ja minä olen heidän Jumalansa." 1Moos17:7-8:

Mitenkä tämä siis selvitetään? Jumala teki ikuisen liiton Mooseksen ja israelin kansan kanssa ja kuitenkin Jumala teki myös uuden liiton, josta uusi testamentti puhuu?

Vanhaan liittoon kuului esim. ympärileikkaus ulkonaisena merkkinä ja kansa erotettiin muista kansoista lukuisilla käskyillä ja ulkonaisilla menoilla. Se tapahtui siksi että israelin kansa erottuisi kaikista muista kansoista.

Siihen liittoon siis kuului laki monine säädöksineen ja uhrimenoineen. Silti ympärileikkaus ja uhrimenot vaikuttivat saman kuin uuden liiton sakramentit ja evankeliumi vaikuttavat, anteeksiantamuksen ja iankaikkisen elämän. Usko Kristukseen on ollut aivan täsmälleen sama ja pelastava joskin se nojasi vielä lupaukseen kun me uskomme täytettyyn lupaukseen.

Ikuista liittoa ei kutsuta ikuiseksi siksi että se kestäisi ainoastaan maailman loppuun asti vaan ennen kaikkea siksi, että se antaa iankaikkisen elämän.

Miksi sitten uusi liitto erotetaan kirjoituksissa vanhasta? Mooseksen ajan kaikki juutalaiset olivat Aabrahamin jälkeläisiä, jolle oli annettu jo kauan ennen lakia lupaus siemenestä, Kristuksesta. Tuo Mooseksen kirjan lupaushan annettiin juuri juutalaisille, heitähän se koski ja siten koska Jeesuskin oli juutalainen, vanha liitto lain kirjoituksineen ja lupauksineen täyttyi hänessä.

Koska siis vanha liitto täyttyi Kristuksessa, on se vieläkin voimassa hänessä, mutta täytettynä ja tehtynä liittona. Jumalan armo, Jumala itse, usko, anteeksiantamus, pelastus ja niiden tuottama iankaikkinen elämän on kuitenkin ollut, ja on aina sama. Armon ja liiton merkit ovat vain vaihtuneet.

Mitä taas tulee Israelin valtioon ja Jumalan lupauksiin sen suhteen, niin sanoisin että eikö Jumala joka on luonut taivaan ja maan myös saisi omistaa erityisen kansan ja valtion? Todisteena tuosta lupauksesta meillä on tämänhetken Israel. Se tulee myös säilymään, vaikka se joitakin ärsyttääkin. Jumala pitää lupauksensa kuten tuossa Raamatun kohdassa lukeekin.

Ja mitä valtiohin yleensä tulee, niillä on erilainen tapa hallita tai puolustaa maataan kuin mitä hengellinen valtakunta tekee puolustaessaan sieluja ja omiatuntoja.

Nuo muut esille ottamasi käskyt ovat kyllä moraalisesti oikeita, mutta rangaistuskäytäntö kuuluu vanhaan liittoon josta jo kerroinkin. Niiden käskyjen täyttäminen kuului israelin kansan tehtäviin. Yksi asia pitää kuitenkin tässäkin yhteydessä huomioida: lakia ei silloinkaan annettu siksi että se pelastaisi, vaan kuten paavali opettaa, että rikkomukset tulisivat suuriksi ja ne tunnettaisiin.

Äänestä
  • Tekstisi oli selkeää ja perustui mielestäni siihen kokonaisuuteen, jonka itsekkin Raamatusta olen ymmärtänyt. Iloitsen aina kun näen asiallista kiihkotonta ja pyyteetöntä tekstiä.

    Äänestä

  • You wrote

    Taas sitä uskovaisten sanoilla saivartelua. Oli pakko taas valaista teitä, mistä siinä ’Jumalan kanssa sovitussa liitossa’ on oikein kysymys.

    Kristillinen mytologia ja sen mukanaan roikottamat juutalaiset kirjoitukset voidaan nimittäin yhdistää naapurikansojen ja koko Lähi-idän kulttuurien perinteeseen. ”Oikeiden uskontojen” synty alkoi, kun kirjoitustaito keksittiin Eufrat- ja Tigrisjokien suistossa n. 3200 eaa.. Sinne oli syntynyt ensimmäisen korkeakulttuuri, jonka luojina olivat suistoalueelle 5000-luvulla eaa. idästä muuttaneet sumerilaiset. He taasen sulauttivat kulttuuriinsa alueella aiemmin eläneiden seemiläisten kulttuurien aineksia.

    Kirjoitustaidon siellä synnyttyä alkoi mesopotamialaisen sekakulttuurin leviäminen ympäröivään maailmaan. Tämän kulttuuriaines levisi nopeasti ja jo n. 2500 eaa. voidaan puhua yhtenäisestä Lähi-idän kulttuuripiiristä, joka ulottui Välimereltä aina Intiaan asti. Tällä alueella eli lukuisia kansoja jakaantuneina pieniin kaupunkivaltioihin, joista muutamat paisuivat ylikansallisiksi suurvalloiksi. Mesopotamiaan syntyi ensimmäiset suurvallat 3. vuosituhannen alkupuolella eaa.. Niin kaupunkivaltioissa kuin suurvalloissa uskonnoilla oli merkittävä osuus inhimillisen elämän kaikilla alueilla. Kuninkaat hallitsivat kansojaan jumalan maanpäällisinä edustajina. Lähi-idän uskonnollinen kartta oli jatkuvassa muutostilassa, kun suuret uskonnot nielaisivat pieniä. Vaikka pienempi uskonto saattoi samalla hävitä, siitä saattoi jäädä aineksia, jotka suurempi uskonto liitti omiin uskomuksiinsa. Tapahtui siis jatkuvaa uskontoevoluutiota.

    Israelin kansaksi muotoutuneet kanaanilaisheimot palvoivat vielä SALOMON aikoina useita jumalia, kuten ELIÄ, BAALIA ja naispuolista ASERAA. Vanha testamentti on saanut nykyisen kirjallisen muotonsa keskeisimmiltä osiltaan vuosina 550 – 150 eaa.. Tällöin monoteistinen Jahve-usko oli jo voitolla monijumalaisuudesta ja uskottiin vahvasti vapauttajan pikaiseen saapumiseen. Jahve on löydöistä päätellen kulkeutunut seudulle myöhemmin etelästä Siinain niemimaalta joidenkin paimentolaisheimojen mukana. VT on ikään kuin vanhan myyttisen, enimmäkseen suullisena säilyneen, perimätiedon kirjoittamista ”viralliseen” muotoon.

    Vanhoja tekstejäkin tulkittiin ja muokattiin senhetkistä maailmankuvaa ja aatteita vastaaviksi. Jumala teki liiton ”valitun kansansa” kanssa SAMOIN SANAMUODOIN kuin ASSYRIAN SUURKUNINGAS VASALLIKUNINKAIDENSA KANSSA. Pitää myös muistaa, että Juudaan kuninkaat VT:ia uudelleen muotoiltaessa olivat samoin Assyrian alaisia vasallikuninkaita. Poliittinen sopimuskäytäntö siirrettiin näin VT:n liitto-käsitteeseen.

    Lähes kaikille Vanhan Testamentin kirjoille ja niiden osille on mesopotanialaiset vastineensa, esim. Saarnaaja, Jobin kirja, Salomon sananlaskut. Sumerilainen rakkauslyriikka on ollut esikuvana Vanhan Testamentin Korkea veisulle, jonka nimi on uudessa raamatunkäännöksessä madallettu Laulujen lauluksi.

    Juutalaiset keksivät ’iankaikkisen liiton jumalansa kanssa’ korottaakseen muutoin niin ylpeän kansan alas vajonnutta itsetuntoa. Sillä ei mitään tekemistä olemattomien jumalien kanssa.

    Lukekaa ihmeessä historiaa ja lopettakaa ne taikauskoiset höpinät.

    Äänestä

Kun täällä näköjään ihmetellään uuden liiton merkitystä ja sen sisältöä sekä Takaajaa,
niin tässä on sitä raamatun tekstiä josta käy selväksi ilmi, että tämä israelin kanssa aikoinaan tehty liitto purettiin ja tehtiin
uusi Liitto joka tulee kaikkien kan-
sojen ja ihmisten pelastukseksi, siis niiden jotka haluavat pelastua, ja olla kuuliaisia
ihmisen Pojan julistamalle totuudelle ja
uudelle Liitolle.
Ja tähän Immanuel lisäsi vain sen että pitäkää käskyt joita oli/on Hänen mukaansa
10 1 eli yksitoista yhteensä ja ol-
kaa mielummin lainkuuliasia kuin lainrikkojia. Ja että armo käy aina oikeuden edellä.


Luuk. 22:20
Aterian jälkeen hän samalla tavoin otti maljan ja sanoi: "Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka vuodatetaan teidän puolestanne.

1. Kor. 11:25
Samoin hän otti aterian jälkeen maljan ja sanoi: "Tämä malja on uusi liitto minun veressäni. Niin usein kuin siitä juotte, tehkää se minun muistokseni."

Gal. 4:24
Tämä on vertauskuva. Naisilla tarkoitetaan kahta liittoa. Toinen on Siinainvuoren liitto, joka synnyttää orjuuteen, ja se on Hagar.

Hepr. 7:22
Tästä näemme, kuinka paljon vahvempi on se liitto, jonka takaajana Jeesus on.

Hepr. 8:6
Mutta meidän ylipappimme on saanut paljon tärkeämmän tehtävän, yhtä paljon tärkeämmän kuin on se liitto, jonka välittäjä hän on. Se liitto on suurempi, koska se perustuu suurempiin lupauksiin.

Hepr. 8:7
Jos ensimmäinen liitto olisi ollut rikkumaton, ei sen sijalle olisi tarvittu toista.

Hepr. 8:9
Se ei ole samanlainen liitto kuin se, jonka tein heidän isiensä kanssa silloin, kun tartuin heidän käteensä ja vein heidät pois Egyptin maasta. He eivät pysyneet minun liitossani, ja siksi en minäkään välittänyt heistä, sanoo Herra.

Hepr. 8:13
Puhuessaan uudesta liitosta Jumala osoittaa, että ensimmäinen liitto on vanhentunut. Ja se, mikä on vanhentunut ja aikansa elänyt, häviää pian.

Hepr. 9:16
Liitto on myös testamentti, ja testamentin tekijän kuolema on aina voitava näyttää toteen.
------------------------------------------loppu

Kuudes tai viides käsky riippuu vähän tulkinnasta
"Älä Tapa" pitää paikkansa ja on voimassa oleva
käsky ja koskee kaikkia ja kaikkea.

ps. tässä on/oli aika selvästi sanottu kaikki liitosta, ja sen kestävyydestä ja takaajasta
sekä siitä pitääkö olla lainmukainen vai laiton.

Äänestä
  • Eika ollut selva juttu!!!!! Kaikki ovat tassa maassa elaessaan tappaneet ainakin yhden hyttysen tai tulevat tappamaan...sina sanoit, etta se "ala tapa" koskee KAIKKEA ja KAIKKIA....

    No, kai tassa sitten ollaan kaikki menossa Helvettiin hyttysten murhaamisesta....

    Lisaksi - minkalainen PASKA jatka on Jumala, joka sanoo "koska ette pitaneet kaskyjani, en minakaan valita teista". Hohoo!
    Siinapa teille Jumalan armoa PERKELE!!

    Etta semmoista.

    Äänestä

  • Jahas kirjoitti:

    Eika ollut selva juttu!!!!! Kaikki ovat tassa maassa elaessaan tappaneet ainakin yhden hyttysen tai tulevat tappamaan...sina sanoit, etta se "ala tapa" koskee KAIKKEA ja KAIKKIA....

    No, kai tassa sitten ollaan kaikki menossa Helvettiin hyttysten murhaamisesta....

    Lisaksi - minkalainen PASKA jatka on Jumala, joka sanoo "koska ette pitaneet kaskyjani, en minakaan valita teista". Hohoo!
    Siinapa teille Jumalan armoa PERKELE!!

    Etta semmoista.

    Kysele vain hiljaa itseltäsi ja käytä aivojasi.

    Äänestä

Joo...kylla sielta raakuuksia loytyy...omien lapsien teurastusta alttarilla jne...

Ja sit noi "sen pitaa kuolemalla kuoleman" -jutut...niin etta eikohan tassa itse kukin ole jo KERTAALLEEN KUOLLUT, jos Raamatun mukaan mennaan...

...ja sitten viela tippuu tulikivi paahan ja joutuu kidutettavaksi kuoleman jalkeen....jos ei muista katua tarpeeksi.

RAAKAA on touhu naemma....

Äänestä
  • Kyllä sieltä Vanhasta Testamentista löytyy että omia lapsiaan teurastivat. Laittoivat kävelemään tulen läpi ja jotenkin silleen. Mutta tämä kuului pakana menoihin joihin Israelilaiset menivät mukaan. Ja tällaiset ja muut vastaavat asiat olivat Israelin Jumalalle sellainen kauhistus, että hän antoi todella kovat seuraukset ja siinä sitten kuoli osa kansan lapsista aikuisista ja jopa vanhuksista. Siis kuoli lapsiakin. Mitenkähän heidän olisi muuten siinä erämaa oloissa käynyt jos heidät vanhempien kuoltua olisi jätetty henkiin?

    Meillä Suomessa tapetaan viranomaisten luvalla lapsi äitinsä kohtuun taloudellisiin syihin vedoten.

    Viellä tuohon "tulikivi" juttuun. Eipä siitä taida olla apua vaikka muistaisi "katua tarpeeksi". Mitä lie tuo "katua tarpeeksi" nyt tarkoittaakin?
    Kuka sen pystyisi sanomaan milloin on kaduttu taivas paikan verran? (virne)

    Ymmärtääkseni vaateet syntien tunnustamiseen on ja se on tärkeää läheisten ja itsensä takia, vaikka ei iäisyyskysymyksiä pohdittaisikaan. Koska eihän pelkkä katuminen Jumalan yhteyteen vie.
    Pelkäämpä että syylisyys on liiankin raskaana monen harteilla. Ja se itsessään estää korjaamasta "kurssia" parempaan.
    Siis "tunnustaminen" tarkoittavan sanan voi ajatella olevan tarkoittaa "olla yhtä mieltä". Siis lähinnä sitä että ihminen myöntää virheensä, erheensä ja pahat tekonsa. Tämä tunnustus on ihan yhtä hyvä tehdä niin läheisten kuin Jumalan edessä, silloin kun havaitsee väärin tehneensä.
    Ja jos Jumalan edessä suostuu siihen hintaan jonka hän on maksanut. Niin sillä mahdollistaa sen että ei joudu lopulliseen eroon hänestä.
    Mutta jos joku tahtoo olla erossa Jumalasta niin mitäpä minä sille sitten voin.

    Mutta siinä ollaan samaa mieltä raakaa touhua näemmä ja sitä se on ja sitä se on ollut ja veikkaan, että tulee olemaan.

    Äänestä

täytti lain ja siten laki tuli vanhentuneeksi. Jeesus sanoi..vain tämn minä jätän teille: rakastakaa lähimmäisiänne ja Jumalaa yli kaiken .Ja älkääkä syökö verta sillä elämän henki on siinä, sillä se on kauhistus Herran minun Jumalani edessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juristi kirjoitti:

Eikö tämä IANKAIKKINEN LIITTO ole edelleen voimassa, koska VT:ssä lukee:

”Ja minä teen liiton sinun kanssasi ja sinun jälkeläistesi kanssa, sukupolvesta sukupolveen, IANKAIKKISEN LIITON, ollakseni sinun ja sinun jälkeläistesi Jumala, ja minä annan sinulle ja sinun jälkeläisillesi sen maan, jossa sinä muukalaisena asut, koko Kanaanin maan, ikuiseksi omaisuudeksi; ja minä olen heidän Jumalansa." 1Moos17:7-8:

Jos on, niin silloinhan kaikki VT:n määräämät julmuudet ovat edelleen Jumalan määräämiä mm:

"Jos joku lyö kuoliaaksi ihmisen, kenen hyvänsä, hänet rangaistakoon KUOLEMALLA." 3. Moos. 24:17

”Jos joku sekaantuu eläimeen, rangaistakoon hänet kuolemalla, ja se eläin TAPPAKAA.” 3Moos.20:15

”Jos jollakin on uppiniskainen ja kovakorvainen poika, joka ei ota kuullakseen, mitä hänen isänsä ja äitinsä sanovat, eikä tottele heitä, vaikka he kurittavat häntä, niin hänen isänsä ja äitinsä ottakoot hänet ja viekööt kaupunkinsa vanhinten eteen, asuinpaikkansa porttiin, ja sanokoot kaupunkinsa vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on uppiniskainen ja kovakorvainen, hän ei ota kuullakseen, mitä me sanomme, vaan on irstailija ja juomari.' Silloin kaikki hänen kaupunkinsa miehet KIVITTÄKÖÖT HÄNET KUOLIAAKSI. Poista paha keskuudestasi, ja koko Israel kuulkoon sen ja peljätköön.” 5Moos.18-21


Niin ja UT:kin käskee surmaamaan tuhmat:

Sillä Jumala on sanonut: 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Joka kiroaa isäänsä tai äitiänsä, sen pitää kuolemalla kuoleman'. Mat 15:4

MITEN DILEMMA RATKAISTAAN?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu