Mä haluisin tietää voiko gynellä selvittää että onko saanu jonkun sukupuolitaudin. Olen kyllästynyt jonottamaan aina sukupuolitauti testeihin terveyskeskuksella kun aina siellä on jotain hämminkiä. Tänäänkin kun kävin siellä, se oli suljettu remontin takia. Olen aika kiireinen, eikä mulla ole aina aikaa siellä rumpata. Niinpä olis kiva tietää, voiko gynelogi ottaa ne testit samalla kun käy muutenkin tarkastuksessa?
voiko gyne ottaa sukupuolitautitestit?
kyllästynyt
51024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin se voi ottaa klamydiatestin. Mutta verikokeita ei vissiin ota.
gyne voi ottaa koepalan eli Papa- kokeen ja siinä näkyy ainakin kondylooma ja klamydia ja luulisin että jotain muitakin.
Papassa ei näy muut taudit kuin kondylooma, jos se on aiheuttanut tulehdusta kohdunsuulle.
Ja koepala on ihan eri asia kuin papakoe!! Papassa otetaan kohdunsuulta ja -kaulasta pintasolukosta näyte, koepala kun otetaan, leikataan reilusti kunnon pippurin kokoinen pala/paloja tutkittavaksi!
Ok. No voi mua pöhlöä.
riippuu minkälaiset laboratoriopalvelut lääkäriasemalla on, eli onko siellä valmiuksia tutkia näytteitä. sellaisikakin lääkäriasemia on , joiden yhteydessä on laboratoriopalvelut saatavana.
sukupuolitautitesteissä klamydia tutkitaan virtsanäytteestä, kondyloma ja mahd. emätintulehdukset näkyvät papasta eli irtosolunäytteesta, hepatiitit ja hiv otetaan verinäytteestä.
yksityisellä tuollaisen paketin tukimus hinta voi olla korkeahko, kannattanee etukäteen tiedustella mitä tulee maksamaan.