kirkosta eronnu kummiksi?

siis voiko henkilö, joka on eronnut kirkosta, syhtyä kirkkoon kuuluvan lapsen kummiksi? itse olen melko varmasti eroamassa kirkosta, ja tuli vain mieleen että voinko silloin enään ryhtyä kelleen kummiksi...
181535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei voi enään viralliseksi kummiksi alkaa, epäviralliseksi kylläkin.

Äänestä
  • Mikä on epävirallinen kummi? (Olisiko syytä käyttää jotain muuta nimeä, koska kummi tarkoittaa hengellistä vanhempaa)

    Äänestä

  • evl kirjoitti:

    Mikä on epävirallinen kummi? (Olisiko syytä käyttää jotain muuta nimeä, koska kummi tarkoittaa hengellistä vanhempaa)

    että nykyään koko kummitoiminta on vähän läsähtänyt, kummivanhemmat on vaan sellaisia lahja-automaatteja. Lahjoja voi tietty antaa, vaikka ei aito kummi olekkaan, vaan epävirallinen. (tarkoittaa siis ei kirkon hyväksymä)

    Äänestä

  • eronnut kirjoitti:

    että nykyään koko kummitoiminta on vähän läsähtänyt, kummivanhemmat on vaan sellaisia lahja-automaatteja. Lahjoja voi tietty antaa, vaikka ei aito kummi olekkaan, vaan epävirallinen. (tarkoittaa siis ei kirkon hyväksymä)

    Allekirjoitan eronneen sanat täysin suurimman osan kohdalla kummeista. Jos menet kummilapsellesi konfirmaation jälkeen kertoo vaan hengellistä sanomaa, ilman lahjashekkiä, niin kyllä teini vähän ihmeissään tujottaa. Tuijottaa, vaikka konfirmaatiosta on kulunut vain sen verran aikaa, että loppuvirsi vielä pihalle kuuluu. Kummi-sana on kärsinyt tuosta hengellisestä sidoksestaan inflaation. Meille tyrkytetään kummilapsia kehitysmaista. Meille tarjotaan lastenklinikoiden kummilapsia jne. Näissä sidos hengellisyyteen on pieni tai käytännössä ei ollenkaan.

    Äänestä

  • evl kirjoitti:

    Mikä on epävirallinen kummi? (Olisiko syytä käyttää jotain muuta nimeä, koska kummi tarkoittaa hengellistä vanhempaa)

    Useat papit hyväksyvät lapsen kummeiksi kirkkoon kuulumattomankin ihmisen ns. pakanakummi

    Äänestä

  • Vaimoni veli ja hänen vaimonsa pyysivät meitä lapsensa kummeiksi, satumme kuulumaan vapaakirkkoon, ja olemme elävässä uskossa kilvoittelevia ihmisiä.
    Tämä ei käynyt EVL-kirkolle, vaan he vaativat luterilaista kummia.
    Koska kummin löytämisellä oli jo kiire, kysyivät he hätäpäissään naapurin pariskuntaa ( ovat kylän pahimpia juoppoja molemmat).
    Voikin hyvällä syyllä kysyä, mikä on koko kummijärjestelmän järkevyys tänä päivänä, kun uskovat eivät kelpaa, mutta julkijumalaton juoppo luterilainen kyllä käy.

    Äänestä

kenenkään kummiksi jos et itse kuulu kirkkoon. Syy on yksinkertaisesti se että kummin tehtävänä on vastata vanhempien kanssa lapsen kristillisestä kasvatuksesta ja miten tämä muka onnistuisi jos kummi ei itsekään usko? Todistajaksi voidaan kaiketi merkitä myös kirkkoon kuulumaton kastetilaisuuksissa.

Epävirallisesti voit tietysti kutsua itseäsi vaikka Napoleoniksi.

Äänestä

Tiedätkö haluavatko vanhemmat välttämättä kastattaa lapsensa ? Jos lapselle järjestetään ei-uskonnolliset nimenantajaiset, ei kummeiksi nimettävien uskonnollisella suuntauksella ole merkitystä.

Äänestä
  • Ja jos vauvan vanhemmat ovat uskossa, he tuskin kastattavat lastaan eivätkä 'harrasta kummeja'.

    Äänestä

  • kysyi mielestäni että voiko hän ryhtyä kirkkoon kastettavan lapsen kummiksi jos ei itse kuulu kirkkoon. Ja silloin vastaus on yksinkertaisesti ei. Ei nimenantajaisista ole puhunut kukaan mitään.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    kysyi mielestäni että voiko hän ryhtyä kirkkoon kastettavan lapsen kummiksi jos ei itse kuulu kirkkoon. Ja silloin vastaus on yksinkertaisesti ei. Ei nimenantajaisista ole puhunut kukaan mitään.

    Eihän kysymyksessä oletettu, että näiden kirkkoon kuuluvien vanhempien vauva välttämättä kastetaan kristillisesti. Kaste ei ole pakollinen, sitä tarkoitin vaihtoehdolla.

    Äänestä

  • Tuomas kirjoitti:

    Eihän kysymyksessä oletettu, että näiden kirkkoon kuuluvien vanhempien vauva välttämättä kastetaan kristillisesti. Kaste ei ole pakollinen, sitä tarkoitin vaihtoehdolla.

    oli että voiko kirkosta eronnut ryhtyä kirkkoon kuuluvan lapsen kummiksi. Lapsi voi kuulua kirkkoon ainoastaan jos hänet on kastettu.

    Tietenkään kaste ei ole pakollinen. Mutta jos haluaa olla kirkkoon kuuluvan lapsen kummi, siis virallinen kastetodistukseen kirjattu kummi, täytyy olla kirkon jäsen tai kuulua sellaiseen kristilliseen kirkkoon joka tunnustaa luterilaisen kirkon kasteen.

    Äänestä

...haluat erota kirkosta niin miksi sitten haluat kummiksi?

Äänestä
  • Hyvä kysymys, lapselle tärkeä ihminen voi olla muutenkin.

    Äänestä

Riippuu papista ja ehkä jopa kirkosta (paikkakunnasta jne.) mutta tiedän tapauksia joissa kirkosta eronnut henkilö on merkitty viralliseksi kummiksi ja tämä on saanut kummitodistukset (vai mikä onkaan).

Mutta vähintään epäviralliseksi kummiksi pääsee.

Nykyään kun kirkosta eronneiden määrä on kasvussa niin kirkko on ehkä pakotettu päästämään kummeiksi myös kirkosta eronneita.

Joten älä turhaan jätä eroamatta tälläisen asian takia.

Äänestä

...haluaisit kummiksi, jos aiot erota kirkosta?

Kirkosta eroaminen tarkoitti ainakin minun kohdalla kristinuskoon liittyvien tapojen ja juhlien loppumista.

Minusta olisi aika ristiriitaista erota kirkosta ja silti jatkaa kirkollisia traditioita.

Lukaise vaikkapa tämä artikkeli kummiudesta, jos se auttaa sinua tekemään päätöksesi:

http://www.evl.fi/kkh/to/kkk/kksv/20021/kummius.htm

Minusta kummin tehtävä nykyään on olla lapsen lähin aikuinen perhepiirin ulkopuolella, eräänlainen elämän tutori ja uskottu mies/nainen.

P.S. Erosin tunti sitten kirkosta itse

Äänestä

Olen itse vasta kuluneen vuoden puolella eronnut kirkosta vankoista elämänkatsomuksellisista syistä. Kuitenkin minua tietyssä määrin vavahdutti, kun ihan tosiaan sisäistin, etten voi eroni tähden ryhtyä läheisteni, erityisesti siskoni, lasten kummiksi.

Kyllä, kummius on kristillinen asia. Kyllä, minä haluan sanoa itseni irti kristillisinä pitämistäni asioista, enkä kuuluisi kirkkoon pelkästään kummiuden tähden.

Kummius on kristillinen virka, mutta minä en ole kuitenkaan koskaan kokenut sitä niin(, kuten eivät koe suunnattoman monet muutkaan). Niin kuin joku muu tähän keskusteluun osallistunut totesi, kummius on aikalailla menettänyt uskonnolisen merkityksensä ja muuttunut käytännön elämässä enemmän maalliseksi viraksi. Minun kummini, eivätkä kenenkään minun tuntemani kummit, ole ottaneet itselleen Jumalasta kertovien opettajien rooleja, vaan olleet lapselle maalliset "kakkosvanhemmat", toinen pariskunta, johon minulla vanhempieni lisäksi on vähän erityisempi ja henkilökohtaisempi suhde.

Setäni ja hänen vaimonsa ovat siskoni kummivanhemmat, ja heidän kolmen suhde poikkeaa kyllä minun ja setäni sekä hänen vaimonsa välisestä suhteesta. Huolimatta siitä, että tulen olemaan siskoni lasten biologinen täti, minua tavallaan surettaa, etten voi olla heille kummitäti siinä merkityksessä, missä minä olen kummiuden henkilökohtaisesti kokenut.

Koska uskon kirkkoon vielä vähemmän kuin sen edustamaan uskontoon, minulle olisi kuitenkin varsin sama, minkä kirkko näkisi minun tehtäväkseni kummina, siitäkin huolimatta, että se näkemys olisi minun elämänkatsomukseni vastainen. Eli jos minä voisin olla siskoni lapsen sylikummi (mikä merkitsisi minulle paljon), minä en näkisi siinä seremonian uskonnollisuudesta huolimatta ongelmaa siksi, että itse suhtaudun kristillisiinkin kastajaisiin nimenantotilaisuutena etenkin kun lapsen vanhemmat kuulunevat kirkkoon lähinnä tavan vuoksi.

Toki voin ja aionkin rakentaa hyvän suhteen siskoni lapsiin kummiusaspektin puuttumisesta huolimatta, mutta siitä huolimatta hallitsisin mielelläni myös jotakin virallisesti tunnustettua virkaa läheisteni lasten elämissä.

Äänestä

Kirkon silmissä et voi missään tapauksessa olla virallinen kummi. Sinua ei siis merkitä kirkonkirjoihin lapsen kummiksi. Vanhemmista sen sijaan riippuu se, voitko olla lapselle ns. haltiakummi, aikuinen ystävä tms. Eli siis kirkon silmissä epävirallinen kummi. Jos vanhemmat haluavat sinut kummiksi, ei mikään ole esteenä. Papista sitten riippuu se, saatko olla toimituksessa mukana, eli saatko seistä muiden (kirkkoon kuuluvien) kummien joukossa kasteen ajan. Kaikki papit eivät tähän suostu, vaan ei-kristillinen kummi joutuu seuraamaan syrjemmästä.

Lapselle tuskin on merkitystä, kuulutko kirkkoon vai et ja onko nimesi jonkun instituution papereissa vai ei, ainakaan siinä tapauksessa että tehtäväsi ei ole nimenomaan ev.-lut. kasvatuksen antaminen. Jos taas vanhemmat haluavat, että opastat lasta kristityksi, ei kirkkoon kuuluminen juuri auta jos et usko kuten kristityt. Me mieheni kanssa kuuluimme kirkkoon vielä silloin kun meitä pyydettiin kummeiksi, mutta nykyään olemme molemmat eronneet kirkosta. Vanhemmille kerroimme avoimesti, että meistä ei sitten ole antamaan kristillistä kasvatusta, mutta se ei heitä haitannut. :)

Mitä taas kummi-nimeen tulee, niin meidän lapsellemme pidetään nimiäiset ja hänelle tulee kyllä ihan oikeat kummit. Kristityt ovat jostain saaneet päähänsä, että kummius olisi heidän keksintöään, mutta kyllä niitä kummeja on ollut ennen kristinuskon syntyäkin. :) Eli vaikka joku kristitty siitä nipottaisikin, että "ei kirkkoon kuulumaton voi olla kummi", niin saa nipottaa rauhassa, hän se siinä väärässä on. :) Sanakirjankin mukaan kummi tarkoittaa ihmistä, joka jollain tavalla on ottanut huolehtiakseen vieraasta lapsesta. Mutta kristitty kummi et siis voi olla, jos eroat kirkosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö89 kirjoitti:

siis voiko henkilö, joka on eronnut kirkosta, syhtyä kirkkoon kuuluvan lapsen kummiksi? itse olen melko varmasti eroamassa kirkosta, ja tuli vain mieleen että voinko silloin enään ryhtyä kelleen kummiksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu