Minulle hän jäi mieleen ukkona joka olisi sosialisoinut Suomen jos olisi voinut.Sanoi tämän suoraan eräässä vaalikeskutelussaankin.Ajoi itseään keinoja kaihtamatta presidentiksi.Muistakaa Paasion hyllytys Ahteen pudottaminen puhemiehen pallilta että jytkähti.Nimitti itsensä em.virkaan.Esimerkkejä olisi satoja.Ei hyvä mies.
Sosialismi Sorsa
ottopoika
1163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Onneksi löydettiin Martti Ahtisaari, näin jälkeen päin ajateltuna (ei sosialistina) pitää kirjoittaa että Martti hoiti tasavallan presidentin tehtävät ihan kelvollisesti jopa paremmin kuin istuva presidentti.
Ja demaritkin nosti ei demareiden silmissä arvostusta kun saatiin asiajohtaja eikä puolukoneiston tuote (Martti uskalsi tehdä jopa pekkaslistan joka oli osittain piikki jopa AY-liikkeelle). Toista olisi ollut Sorsa 70-luvun hämärine taustoineen. Huom! tällästäkin on kirjoitettu (http://www.nettilinja.fi/~promerit/espanjan_sanomat.htm )