Tommoinen tuli sitten hankittua:
- vm. 99/00
- 2.0 ST
- automaatti-ilmastoinnilla
Onkos tuossa ollut vakiona aluvanteita, vai onko ne edellinen omistaja sosialisoinut?
Toinen juttu: siinä on näemmä Pösön oma RDS/kasettisoitin. Ohjaako toi CD-boksia vakiona, ts. ostanko Automaalta boksin ja asennutan vai pitääkö koko soitin vaihtaa? Kustannusarviota?
- vm. 99/00
- 2.0 ST
- automaatti-ilmastoinnilla
Onkos tuossa ollut vakiona aluvanteita, vai onko ne edellinen omistaja sosialisoinut?
Toinen juttu: siinä on näemmä Pösön oma RDS/kasettisoitin. Ohjaako toi CD-boksia vakiona, ts. ostanko Automaalta boksin ja asennutan vai pitääkö koko soitin vaihtaa? Kustannusarviota?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Molemmat on lisävarusteita.2003 myytiin aluvanteilla.Tietääkseni cd-boksi on ollut aina
lisävaruste.
esim. Automaalta sarjan oma ja asennuta, alkuperäisradiota ei tarvitse vaihtaa. Boksin lisääminen vaatii johdotuksen taakse, joka ainakin -99 2,0 ST GW -mallissa oli jo valmiina. Boksi sijoitetaan vasemmalle puolelle pyöräkotelon taakse. Myös auton tietokoneohjelma täytyy päivittää, että soitin "huomaa" boksin. Soittimeen mahtuu 6 levyä ja ainakin omani on toiminut moitteetta. Hinta oli muistaakseni(!)jossain 3000 - 3500 mummonmarkan tienoilla silloin, kun ostin auton.
Aluvanteita tässä mallissa ei ole vakiona.
Muista käyttää ilmastointia ajoittain päällä myös talvella lämpimässä tilassa, mikäli mahdollista. tuuletuskanavan ja ilmastointikennon voi desinfioida Wurthin tarkoitukseen soveltuvalla spraylla, jos jostain liikkeestä saat.
Jos haluat kuulla muita malliisi liittyviä KOKEMUSpohjaisia asioita, pyydä kommentti.
Mukavia kilometrejä
GW406
Joo, toi hinta tuntuu nykyään olevan 570 - 600 euroa asennuksineen. Kamala paukku, kun se boksi kerran maksaa 230,- autoradioliikkeessä. Valohoidolla pikkasen hintaa.
Täytyy katsella, ilmeisesti Hgin Autoradio osaa noita asennella mutta hekin arpoivat että riippuu siitä minkälainen liitin tuolla radiossa on takana. Raportoin miten käy.
Aina mukavampaa, mikäli saat asennettua edullisemmin. Itse epäilen, että ovat tehneet radiosta varsin hankalasti yhteensopivan muihin kuin "merkin" malliin. ;/
(soitin on Clarionin valmistetta)
Radion eittämättä paras puoli kannaltasi ( varkauksien torjuntamielessä) on se, että jos sen irroittaa autostasi, ei sitä voi laittaa ihan noin vain edes prikulleen samanlaiseen autoon. TM koetti joskus mitata sisarmerkki sitikan radiota merkkikohtaisten radioiden vertailussa, mutta homma osoittautui mahdottomaksi. Tässä radiossa on samanlainen auton tunnistusjärjestelmä, joka läpsii räpläreitä poskille.
GW406
Talvisota-elokuvaa väljästi mukaillen:
-"Kattos ny sitten poika tarkasti notta tiärät mistä mun tuntee."
-"Kyllä mää sun Ylli tunnen."
-"Mistäs sää mun tunnet jossei mulloo päätä?"
-"Hajusta."
:) :) :)
Joo, päätin lopulta luovuttaa koska boksi asennus noin viitisen hunttia ja se on tosiaan tällainen poropietariversio että siihen käy vaan just sellainen "alkuperäinen" Pösömalli. Uudet stereot boksi niihin maksaa suunnilleen saman verran joten...
Sitten, ennenkuin sukellan pellin alle: kai tuossa on suhteellisen loogiset valonsäätöruuvit? Lähivalot suunnattu n. 20 metriin ja vois vähän säätää (automaattisäätö on jo tapissa).
Niin joo: ei näillä pakkasilla ole _kamalan_ lämmin. Nokkapeittoa ei ole, se huohotinputken muutoshuolto ens kuun alussa. Mitäs tekisitte? Pahvia? Nokkapeitto ja riskeerataan että keittää nollakelillä valoissa?
valmis maskin viimasuoja maksaa noin 20€ ja sellaisen voi hankkia pösön liikkeestä. lämmöt pysyy 90:ssä asteessa vaikka seisoisi pitkäänkin paikallaan, esim. valoissa.
Ne lämmöt on muutenkin 90 asteessa, joten ei se peitto siis taida tuoda apua asiaan.
Peiton kanssa moottorin lämmönnousu nopeutuu eli se saavuttaa tuon 90-astetta paljon nopeammin.
Ajoviima näet jäähdyttää myös itse moottorin lohkoa eikä vain termostaatin perässä olevaa jäähdytintä!
No kun se lämmönnousukaan ei ole ongelma kun toi lähtee lämpimästä autohallista. Jos toi ei pysy motarilla lämpimänä 15 asteen pakkasesta, niin hyvä, sitten se ei pysy. Tiedustelin nyt vaan että onko siihen tehtävissä mitään, ilmeisesti ei.
Tai puhdistuta jäähdytysjärjestelmä!