Meidän seurakunnassa on eräs sisar joka kentällä ollessaan myy ohessa myös itseään ovenavaajille.Tää on tosi juttu. Kuulin se esivalvojan vaimolta.
Sisaremme
Samunalle
14597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
En tiennytkään, että sinunkin uskonnossasi naispuolisia samanuskoisia kutsutaan sisariksi. Puhumattakaan siitä, että kävisitte kentällä (yrityksistä tosin olen kuullut) tai siitä, että teillä olisi seurakunnissa esivalvojat.
Niin se maailma muuttuu..
Eteläsuomessa liikkuu ja lehdet menee hyvin kaupaksi, ettei myis omiin nimiin pirattia ohi verkostomyynnin...
Niin, aika hassua. Ensin panetellaan jehovantodistajia ja sitten otetaan heistä esimerkkiä ja muodostetaan samanlaiset seurakuntajärjestelyt :)
Onkohan nyt kyseessä helluntailaiset vai lestadiolaiset vai joku niistä monista "mä oon uskossa"-uskonnoista... tai kenties vapaaseurakunta??
No ihan hyvä, että jokin muukin uskontoryhmittymä on ottanut Jeesuksen mallin mukaisen saarnaamisen asiakseen.
Tervetuloa minunkin ovelleni, saadaan muista uskonnoista vähän vaihtelua jehovantodistajiin ;)
"Tervetuloa minunkin ovelleni, saadaan muista uskonnoista vähän vaihtelua jehovantodistajiin ;) "
Toivotat tervetulleeksi ovellesi sisaret, jotka myyvät seksuaalipalveluita.... huhhuh...
Enpä ottanut kantaa tuohon seksipalveluiden tarjoamiseen...
Toivotin vain tervetulleeksi tämän uuden uskonnon (joka on löyhästi kopioinut hallinnollisen ja järjestyksellinen mallin jehovantodistajilta) jäsenet ovelleni saarnaamaan. On mukava nähdä, että jokin muukin uskontokunta toteuttaa Jeesuksen saarnaamiskäskyä!
Mutta olet täysin oikeassa, ehkä tämän uuden uskonnon pitäisi kuitenkin ottaa vähän paremmin selkoa jäljittelemänsä jehovantodistajuuden käytännön elämästä. Jehovantodistajat kun eivät myy itseään ovilla.
Mutta en nyt mene näin heti suoralta kädeltä tuomitsemaan tätä uutta uskontoa, muodostan mielipiteeni vasta, jahka törmään tämän uus-uskonnon edustajiin henkilökohtaisesti.
Jehovan todistajat ei kirjoiteta yhteen vaan erikseen tiedoksi vain muillekkin.
Kielitoimisto suosittaa muotoa "jehovantodistajat". Asiasta on keskusteltu täälläkin jo monen monta kertaa.
Käytän itse muotoa: jehovantodistajat, en siksi, että haluaisin jotenkin halventaa kyseistä uskontoa nimittämisellä (jos niin haluaisin tehdä, puhuisin jehofiileistä, jehovista, jesseistä tai jehnuista) vaan koskapa nimi on jo muutenkin tarpeeksi pitkä, olen tehnyt periaatteellisen päätöksen käyttää yhteneväisesti kaikissa kirjoituksissani kyseistä muotoa.
Oikeellisin kirjoitustapa olisi Jehovan todistajat, tiedän sen (vaikka kielitoimisto kuinka suosittelisikin muuta).
Jos olen kyseisen uskonnon jäseniä loukannut kutsumalla heitä "jehovantodistajiksi", pyydän anteeksi. Ei todellakaan ollut tarkoitus!!!
Valitettavasti olen sen verran jääräpäinen (ja laiska kirjoittamaan), että aion jatkossakin vaivan säästämiseksi kirjoittaa kyseisen uskonnon kaksi eri sanaa yhteen... en epäkunnoittavassa tarkoituksessa, vaan ainoastaan käytännön syistä.
Pienen alkukirjaimen käyttäminen on mielestäni jopa ehkä kyseisen uskonnon tapauksessa minulle parempi vaihtoehto. En nimittäin aina kirjoita kovinkaan "kiltillä" sananpainolla, joten en haluaisi ärsyttäviä kirjoituksiani yhdistettävän suoraan Jehova-nimeen. Se olisi mielestäni jotenkin epäkunnoittavaa... onhan kyse kuitenkin Jumalan nimestä ja meikäläinen saattaisi syyllistyä aika pahasti "Jumalan nimen turhaan lausumiseen" näillä lässytys-kirjoituksillani.
Kunnia sille, jolle kunnia kuuluu. Minä en sitä ansaitse :)
Näpsäkkiä ja asiallisia lyhenteitä ovat ainakin JT, jiitee ja todistaja.
Eihän aina kirjoiteta evankelisluterilainen, vaan ev.lut.
Joku voi sanoa heitä jehoviksi, jehovalaisiksi. Mielestäni OK, jos pienellä alkukirjaimella.
Jehnu, jeffe, jeebo, jehooberi, jahnu, jahve, jahvetti käyvät sellaisen suuhun, joka haluaa ärsyttää.
Esimerkiksi Afrikassa heitä kutsukaan yleisesti Kitawalaksi (=Vartiotorni), mutta nimitys viittaa samalla liikaa tiettyyn jehovantodistajista lahkoutuneeseen väkivaltaliikkeeseen, ettei sen käyttö ole suositeltavaa.
Uskotaan, että esivalvojan vaimo kertoi. Silloin kun itse olin jt, vanhinten vaimoilla ei usein ollut mitään muuta tekemistä kuin oman hurskautensa korostamiseksi keksiä ja levitellä liioittelevia juoruja alempiarvoisista seurakuntalaisista. Tuollaisen jutun syntymisen ymmärrän hyvin... sisar ilmeisesti sai lehtiä kaupaksi paremmin kuin nämä vanhinten puolisot, olisko myös hame ollut vähän lyhyempi kuin näillä ja sääret vähemmän karvaiset.
Jehovan todistakien keskuudessa ei ole ylempiarvoisia vaan kaikki on saman arvoisia.
Oh-hoh. Pääseekö siis kuka tahansa esim. kolmihenkisen kuulusteluraadin jäseneksi. Olen keskustellut erään raadin jäsenen kanssa, mutta hän oli kyllä kirkon johtohenkilöitä, ja ymmärtääkseni muutkin ovat.
Tuo raatihan yrittää panna ruotuun niitä, jotka ovat alkaneet ajatella omilla aivoillaan tai tehneet muuta "syntiä". Jos kuulusteltava murtuu ja alkaa itkeä, raatilaiset saattavat heltyä antamaan synninpäästön.
>Jehovan todistakien keskuudessa ei ole ylempiarvoisia vaan kaikki on saman arvoisia.
Olet oikeassa siinä että VIRALLISESTI todistajien keskuudessa kaikki ovat samanarvoisia. En kuitenkaan laittanut lainausmerkkejä "alempiarvoiset"-sanan ympärille, koska KÄYTÄNNÖSSÄ asia on aivan liian usein toisin eli asenteet seurakunnan sisällä ovat jotain ihan muuta ja enemmän tai vähemmän selkeä nokkimisjärjestys "sisartenkin" kesken olemassa. Mutta tämähän on yleisinhimillinen piirre, niin on muissakin uskonnollisissa järjestöissä, joten eihän tuo mitään.
"Jehovan todistakien keskuudessa ei ole ylempiarvoisia vaan kaikki on saman arvoisia."
Mikään ei voisi olla kauempana totuudesta. Jehovantodistajien järjestö on äärimmäisen hierarkkinen järjestelmä, jossa jokainen tietää tarkkaan oman paikkansa.
Erotettu, eronnut, luopio, toimeton, epäsäännöllinen sekä merkitty ovat alinta sakkaa.
Kiinnostunut, julistaja ovat perusporukkaa. Osa-aikaiset, vakituiset ja eritkoistienraivaajat saavat osakseen ihastelua. Sisaret voivat pätevöityä myös olemalla vanhimman tai kierrosvalvojan vaimo (edellinen ei virallinen titteli, jälkimmäisellä on jo virallistakin tehtävää). Miehistä voi tulla avustavia palvelijoita tai vanhimpia, kirjantutkistelunvalvojia, palvelusvalvojia, sihteereitä ja esivalvojia. On myös erilaisia komiteoita, joihin pääsevät vain vanhimmat.
Jos kaupungissa on useita seurakuntia, tarvitaan kaupunginvalvoja. Seurakuntia valvovat kierros- ja piirivalvojat. Haaratoimistoissa on eri osastojen valvojia sekä haaratoimistokomitea, jota johtaa koordinaattori.
Vyöhykevalvoja valvoo useita maita.
Päätoimistossa Brooklynissä on tiukka järjestys mm. vanhimpineen ja valvojineen. Eri osastoilla on valvojat, raha-asioita hoitavat toimitusjohtajamalliset virat. Kirjoitus-, laki- ja muissa komiteoissa olevia lähes palvotaan.
Kaikkein ylimpänä on kaikkein pyhin, eli... tohdinko edes ääneen sanoa... pyhä nimi, jota ei saa ääneen lausua, tetragrammi HLTN, joka siivilöi meille äänestyspäätöksillä JHVH:n tahdon ja mielenmuutokset.
Jehovantodistajien järjestö on äärimmäisen tiukaksi viritetty hierarkia. On törkeä valhe väittää, että jehovantodistajat ovat samanarvoisia keskenään. Vertailukohtaa voi päin vastoin hakea esimerkiksi katolisesta kirkosta.
Jos esimerkiksi komitea voi päättää siitä, katuuko synnintekijä tarpeeksi vai heitetäänkö hänet ulos seurakunnasta ja kuolemaan Harmagedonissa, ei voida todellakaan sanoa, että synnintekijä ja komiteavanhin ovat tasa-arvoisia.