Tilaus oli tehty ja pulinat pois. Ei niitä niin vaan peruta, varsinkaan valtiollisella tasolla, että ensin tilataan (Paavo) ja sitten sanottaisiin aprillia (Matti) - bemari on vitun hyvä auto sinänsä mut tää pääministerin kaara on täysin tilaustyötä eikä standardimalli eli ei Matilla ollut asiaan osaa ei arpaa.
BMW oli Lipposen unelma
Aimo
4158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin eipä keskustakaan tehnyt asiasta välikysymystä kun hankintaa suunniteltiin. Ei edes näkyvästi vastustanut. Ja miksi olisikaan, kun itsekin tavoitteli vaalien jälkeistä pääministerin paikkaa.
Pääministeritasolla EI UNELMOIDA virka-auton merkistä ja mallista, olipa pääministerinä sitten Lipponen tai Vanhanen. Pääministerille on aivan tarpeeksi siinä, että kyyti on hyvää ja sitä saa riittävästi.
Autohankinnoista vastaavat virkamiehet. Heidän tehtävänään on pitää huolta, että ylimmän valtiojohdon virka-autot ovat laadukkaita, turvallisia ja edustavuudeltaan normaalin kansainvälisen tason mukaisia. Pääministerille nyt valittu auto täyttää kriteerit tasan tarkkaan sopivasti eikä siis ole lainkaan yliampuva.
Jos auto sitten maksaa maltaita, niin vika on niiden poliitikkojen, joiden päätöksillä ylläpidetään suomalaista, kieroutuneen aggressiivista autoverojärjestelmää.
Autohankinnasta on tehty sensaatio aivan turhaan. Niin typerää suomalaista kateutta ja matalaotsaisuutta, että pahaa tekee! Asiasta kirjoittelee täälläkin corollalla/astralla köröttelevä tuulipukukansa, jolla on trauma naapurin avensiksesta/vectrasta.
Jos jollakulla on todellakin halua päästä panssaroidun ison Bemarin takapenkille, niin hankkiutukoon pääministeriksi tai suuryrityksen johtoon. Jokaisella halukkaalla on mahdollisuutensa! Minä en moisia hommia kadehdi ja minulle riittää oman, 1996-mallisen keskinkertaisen ja keskikokoisen ropposen kyyti vallan hyvin.
järkevä puheenvuoro. Autoasiat ovat näköjään edelleen kansaa liikkeellepaneva voima. Ennenvanhaan oli vielä toinenkin asia, joka ei jättänyt ketään kylmäksi, nimittäin viina. Muistan sen ajan, kun halvoista ministeriviinoista jaksettiin jahkata loputtomiin. Sittemmin viinan painoarvo suomalaisten mielissä näyttää romahtaneen.
...Karjalaisen Ahti ryyppäsi muidenkin ministerien viinat. (Eipä keskusta silloinkaan mitään moitittavaa Ahdin toiminnassa nähnyt...)
Wiljami