Lukekaa Uuras Saarnivaaran kirja 'Mormonit' ja kertokaa mielipiteenne.
Ehdotus
Ehdottaja
25703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Lukekaa sivuilla www.mormoni.net olevat artikkelit, joissa oikaistaan meitä vastaan kirjoitettuja artikkeleita ja jopa kokonainen kirja (Maljanen, "Miten pääsin irti mormoneista")on täysin oikaistu.
Uuras Saarnivaaran kirjan oikaisun olen lukenut ajat sitten Valkeus -lehdestämme. Se sattaa hämmentää sellaista, joka ei tunne oppejamme vielä tarkemmin. Huomenna tulen muuten olleeksi jäsenenä 44 vuotta. Hyväksi olen kirkkoni havainnut. Se on todella Kristuksen palautettu kirkko.
Olen tätä palstaa lueskellut ja kaiken monimutkaiseksi huomannut. Nyt minua hämmentää tuo "palautettu" kirkko. Mistä palautettu? Milloin mentiin krist.kirkossa niin vikaan, että pitää "palauttaa"? En ymmärrä... Vastatkaa.
heti ensmäsel sataluvul. Lopuline sekkomine tapahrus 325 j.a.a. jolloin paavinkirkko yritti syöttää harhaoppiaan kolminaisuudesta joka ei perustu Raamattuun ollenkaan.
1830 luvulla Jumala yhdessä poikansa Jeesuksen kanssa ilmestyi Joseph Smith nimiselle miehelle antaen ilmoituksensa oikeasta kirkosta tästä alkoi MAP kirkon palautus. Ilmoituksia Jumalalta tulee edelleen jotka jatkuvasti pitävät MAP kirkon oikealla tiellä. Kirkon pääpaikka on Ameriikassa Suolajärven Keskus nimisellä paikkakunnalla.
Turust II B luokka
Vaikka et ole jäsenemme, niin tunnet hyvin mistä on kysymys. Hiukan lisäilen:
Kristus perusti kirkon, kun Hän kutsui 12 apostolia ja seitsenkymmenet organisaatioonsa. Tarkoitus oli, että tuo kirkko olisi säilynyt Hänen jälkeensä. Tästä on osoituksena mm. se, että Kristuksen pois menon jälkeen valittiin Mattias Juudaksen tilalle. Jälleen oli kirkossa 12 apostolia.
Tuli kuitenkin vainoja. Apostolit surmattiin Johannesta lukuunottamatta. Noissa oloissa ei uusia apostoleja saatu tilalle. Kirkosta tuli Rooman valtakunnan osasto, johon keisari nimitti piispoja. Kirkko siis luopui apostolisesta johdosta. Pyhien toimitusten luonne muuttui. Alettiin kastaa lapsia ja kaste tehtiin pirskottamala tai valelemalla. Opit muuttuivat. Omaksuttiin mm. epäraamatullinen kolminaisuusoppi. Tapahtui hajaantumista. Syntyi useita keskenään kiisteleviä kirkkoja. Alkukirkon yhtenaisyys kadotettiin.
Vihdoin koitti palautus. Vain 14 -vuotias nuori mies rukoili tietoa siitä, mikä kirkko on oikea. Tästä alkoi näkyjen sarja, joka johti kirkon palautukseen 6.4.1830. Palautukseen littyi olennaisesti Mormonin kirjan esiintulo. Se on Kristuksen "muiden lampaiden" laatimna aikakirja, toinen todistus Kristuksesta. Katso lähemmin www.mormonit.fi ja www.mormoni.net Tämä viimeksi mainittu sivusto oikaisee ansiokkaasti meistä levitettyjä vääriä tietoja.
Kiitos vastauksesta. Pari seikkaa ihmetyttää:
1. Eikös Apostolien teoissa kerrota jostakin perheestä, että kastettiin "myös koko hänen perhekuntansa"? Tämähän tarkoittaa siis todennäköisesti myös pieniä lapsia, eli ei ilmeisesti voida pitää varmana, ettei alkukirkossa kastettu vauvoja.
2. En ole ikinä ymmärtänyt tuota vääntöä kasteen tavasta - jos ei hyväksytä pirskotusta/vedellä valelua, niin missä kulkee raja? Mistä voimme esim. upotuskasteessa tietää, kuinka kauan pitää olla veden alla, missä asennossa tulee upottaa jne. Tuskin Raamatussa sellaisesta mitään määräyksiä on.
3. Mikä tekee kolminaisuusopista epäraamatullisen?
Huom. Nämä pohdinnat eivät suinkaan ole pilkkamielessä kirjoitetut - ihan vaan kiinnostuksesta kyselen...
Vaikka puhutaan perhekunnasta niin ihan hyvin voidaan olettaa että sen ajan ihmiset ymmärsivät että kuitenkaan pianiä lapsia ei kastettu .. ilmaisulla vaan voitiin tarkoittaa että kaikki ne jotka PITI kastaa kastettiin ...
Ja tämä ihan omaa mielipidettäni, tätä en voi perustella millään (ainakaan minun tuntemallani) tutkimusen tai kirjoitusten analysoinnin perusteella.
Paitsi että voisin väittää että tuossa voi olla jopa ihan alkuperäisessä kirjoituksessa virhe...
Kasteen tapa. Kun vetoa tuohon koko perheen kastammiseen ja pidät sitä ehdottomana Raamatun totuutena niin silloin hyväksynnet Johannes Kastajan tekeman kasteen myöskin 100%? Ja koska Uudessa Testamentisä ei mainita muita kasteen tapoja niin ...? Raamatussa ei tosiaankaan ole mainintaa siitä että missä asennossa tai kuinka kauan. Henkilön pitää meidän mukaamme upottautua kokonaan veden alle elikkä kastua kokonaan .. ei tarvitse olla veden alla kun muutama sekunti (2 max ..). Se miten tai missä asennussa kaste suoritetaan on (mielestäni) muotoutunut sen mukaan joka on helppo ja arvokas tapa suorittaa se.
Kolminaisuusopista tekee epäraamatullisen esim. juuri yllämainitseni Johannes Kastajan kaste kun hän kastoi Kristuksen ... Jumalan ääni kuului taivaasta ja Pyhä Henki laskeutui kyyhkysenä alas ... selvästi 3 eri olentoa/henkilöä ... LIsäksi Kristus rukoili Isää... Nuo ovat mm. ne muutamat paikat joiden takia en itse voi hyväksyä ns., kolminaisuusoppia sitä siis että Jumala on yksi mutta esiintyy 3 eri olentona/henkilönä ajoittain.
Ja lopuksi, tovottavasti et ota vastaustani ylimielisenä vaan että kuitenkin pyrin vastaamaan kysymyksiisi.
1. Perhekunnan kastaminen ei merkitse suoraan sitä, että vauvatkin olisi kastettu. Pikemminkin voi ajatella, että tuolloin oli itsestään selvää, että kastetta ennen tuli olla usko. - Tämä perhekunnan kastaminen on niitä ainoita kohtia, joissa voi edes ajatella, että lapsia olisi kastettu.
Mark. 10:13-16 kertoo, että Jeesus siunasi pieniä lapsia (mutta ei kastanut).
Mark. 16:16 mukaan pitää uskoa ennen kastetta.
Ap.t. 2:37-38 toteaa, että parannus edeltää kastetta.
Kaste on syntien anteeksisaamiseksi. Pienet lapset ovat synnittömiä. Mark. 1:4 kertoo, että myös Johannes saarnasi sellaista kastetta.
2. Kasteen tavasta on todettava, että Raamatussa sen kerrotaan tapahtuneen aina upottamalla. Näin mm. siksi, että vain tuohon tapaan saattoi liittyä vertaus vanhan ihmisemme hautaamisesta ja uuden syntymisestä.
Matt. 3:5-6 osoittaa, että Johannes kastoi virrassa.
Matt. 3:16 kertoo, että Jeesus nousi vedestä.
Joh. 3:23 mukaan Johannes kastoi Ainonissa, koska siellä oli paljon vettä.
Ap.t. 8:38.39 toteaa astumisen veteen ja sieltä nousemisen. Jae 37 toteaa, että usko oli kasteen ehto, vaikka tuon jakeen sanotaankin puuttuvan vanhimmista käsikirjoituksista.
Pääasia kasteen muodossa on se, että henkilö upotetaan kokonaan. Asennolla tai opotuksissa olemisen ajalla ei ole mitään väliä. Myös valtuus kastaa on välttämätön. Ap.t. 19:1-6 osoittaa, että tuli kastaa uudelleen, koska osoittautui, että aikaisempaa kastetta ei tehty oikealla valtuudella. Tämä ilmeni siitä, että kastetut eivät olleet edes kuulleet Pyhästä Hengestä, joka kuului helluntain jälkeen olennaisesti kasteen yhteyteen siten, että se otettiin vastaan kätten pällepanon kautta.
3. Kolminaisuus -sanaa ei esiinny koko Raamatussa. Se on myöhäsyntyinen kirkolliskokousten keksimä oppi, joka on saanut vaikutteita kreikkalaisesta filosofiasta. Raamatun mukaan on selvää, että Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat kolme erillistä persoonaa. Yhdessä He muodostavatg jumaluuden, jota kylläkin joskus sanotaan yhdeksi Jumalaksi heidän yksimielisyytensä vuoksi.
Tapani kirjoitti: "Raamatun mukaan on selvää, että Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat kolme erillistä persoonaa. Yhdessä He muodostavatg jumaluuden, jota kylläkin joskus sanotaan yhdeksi Jumalaksi heidän yksimielisyytensä vuoksi. "
Hassua - juuri tuolla tavalla olen itsekin "kolminaisuuden" ymmärtänyt. Ja olen kuitenkin aivan tyytyväinen ev.lut. uskooni! Jopa eräs pappistuttavani (ev.lut) on selittänyt kolminaisuuden aika lailla tuolla tavalla. Tai sitten olen hänen puheensa ymmärtänyt täysin väärin.
Kasteesta vielä: Eikös asian voi niinkin ymmärtää, että Apostolien tekojen aikaan korostettiin, että ensin tulee uskoa, sitten mennä kasteelle, sen vuoksi, että koko kristinusko oli uusi asia - täytyi sitoutua tähän uuteen uskoon, koska ennen oli uskottu esim. Rooman jumaliin. Ei ollut kristillisiä vanhempia, joiden lapsilleen välittämään uskoon olisi voitu luottaa. Tilanne on toinen nykypäivänä.
aivan oikein sen, että Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat erillisiä persoonia, mutta tämä ei ole Athanasiuksen uskontunnustuksen mukaista.
Upotuskaste on nimenomaan syntien anteeksisaamisen solmimiseksi säädetyn liiton muoto. Uskon ja parannuksen tulee edeltää sitä. En näe tässä periaatteessa tapahtuneen mitään muutosta. - Ihmiset ovat kylläkin muuttaneet kasteen muodon ja sen tarkoituksen tehden siitä vain erään juhlamuodon.
Vain Jeesus on synnitön.(2Kor.5:21)
Kaikki muut ihmiset ovat syntisiä. (Room.3:23, Room.3:10, Jes.53;6)
Siksi Jeesus käski kastaa kaikki (Matt.28:19-20).
Me kaikki synnymme kyllä maailmaan, jossa joudumme tekemään syntiä, mutta syntisiä meistä tulee vasta sitten kun teemme väärin ollessamme vastuullisia.
Ei lakikaan tuomitse sellaista, joka ei ole vastuullinen. Aadamin rikkomuksen vuoksi tulimme kuolevaisiksi, mutta emme henkilökohtaisesti syntisiksi. Siksi Kristuksen sovitus saa aikaan kuolleista ylönousemuksen kaikille eli niin pahoile kuin hyvillekin.
Henkilökohtaisten syntiemme anteeksisaamiseksi tarvitaan usko, parannus ja upotuskaste, joka merkitsee liittoa, jossa henkilökohtaiset synnit voidaan saada anteeksi. Kastetta tulee seurata kätten päällepano Pyhän Hengen vastaanottamiseksi.
Oletko saanut asiassa uutta ilmoitusta? Vain Raamatun kirjoitukset ovat luotettavia, ei omat tunteet.
"Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska KAIKKI ovat syntiä tehneet -" Room.5:12
"sillä niinkuin yhden ihmisen kautta monet ovat joutuneet syntisiksi, niin myös yhden kuuliaisuuden kautta monet tulevat vanhurskaiksi." Room.5:19
"Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla." Room.3:23
"Niinkuin kirjoitettu on; Ei ole ketään vanhurskasta, EI AINOATAKAAN." Room.3:10
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä aina maailman loppuun asti." Matt.28:19-20
Siunausta Jeesuksen nimessä!
"Ap.t. 19:1-6 osoittaa, että tuli kastaa uudelleen, koska osoittautui, että aikaisempaa kastetta ei tehty oikealla valtuudella. Tämä ilmeni siitä, että kastetut eivät olleet edes kuulleet Pyhästä Hengestä, joka kuului helluntain jälkeen olennaisesti kasteen yhteyteen siten, että se otettiin vastaan kätten pällepanon kautta."
____________
Kyllä Johanneksen vesikasteellakin kastetut olivat "oikealla valtuutuksella" kastettuja. Johanneksen nimeen kastaminen vain oli täysin eri kaste. Johannes oli tienraivaaja kasteasiassa. Parempi kaste oli tulossa. Johanneksen vesikasteella kastetut tuli kastaa uudestaan Jeesuksen itsensä Golgatan sovintoveren vuodattamisen jälkeen asettamalla kasteella Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen yhteyteen(Mt.28:19-20).
Raamatussa ketään JEESUKSEN NIMEEN kastettua ei kastettu kahteen kertaan. Eikä ketään kehotettu kastattamaan itseään uudesti.(Ef.4:5)
On vaan ymmärrettävä oikein. - On totta, että ihmiskunta joutui tilaan, jossa kukaan vastuullinen, Kristusta lukuunottamatta, ei voi elää synnittömänä. Näin siksi, että ihminen karkotettiin paratiisista ja Herran kasvojen edestä. Tulimme silloin sekä fyysisen että hengellisen kuoleman alaisiksi. Synti edellyttää kuitenkin vastuunalaisuutta.
Jaak. 4:17 sanoo: "Joka tietää, mitä on tehtävä, mutta ei tee, se syyllistyy syntiin." Ihminen tuomitaan tekojensa mukaan, mutta ei siksi, että hän on ihminen.
Johanneksen kaste oli valmistava kaste. Tottahan toki se tehtiin oikealla valtuudella aikanaan, mutta kun Kristuksen kirkko oli perustettu, niin samalla valtuus tehdä Johanneksen kasteita päättyi. Siksi noita kasteita ei tehty enää oikealla valtuudella eli sellaisella, joka olisi ollut portti Kristuksen kirkon jäsenyyteen.
joka joka sanoo "kaste"teesta seuraavaa:
2. Moos. 16:13
Ja tapahtui ehtoona, että peltokanat tulivat ja peittivät leirin, ja aamulla oli kaste leirin ympärinsä.
2. Moos. 16:14
Ja kuin kaste nousi, katso, niin oli korvessa jotakin ymmyrjäistä ja pientä, niin kuin härmää maan päällä.
4. Moos. 11:9
Ja koska kaste yöllä laskeusi leiriin, niin laskeusi myös manna sen päälle.
5. Moos. 32:2
Minun oppini tiukkukaan niinkuin sade, minun puheeni vuotakaan niinkuin kaste, niinkuin sade vihannon päälle ja niinkuin pisarat ruohon päälle.
Tuom. 6:37
Katso, minä panen villaisen nahan pihalle: jos kaste tulee ainoastaan nahan päälle ja kaikki muu maa on kuiva, niin minä ymmärrän, ettäs minun käteni kautta Israelin vapahdat, niinkuin sinä sanonut olet.
Tuom. 6:40
Jumala teki myös niin sinä yönä: ja nahka ainoastaan jäi kuivaksi, ja kaste tuli kaiken maan päälle.
2. Sam. 1:21
Te Gilboan vuoret, älköön tulko kaste eikä sade teidän päällenne, älköön myös olko pellot, joista ylennysuhri tulee; sillä siellä on väkeväin kilpi lyöty maahan, Saulin kilpi, niinkuin ei hän olisikaan ollut öljyllä voideltu.
2. Sam. 17:12
Niin me karkaamme hänen päällensä, kussa paikassa me hänen ikänä löydämme, ja karkaamme hänen päällensä, niinkuin kaste lankee maan päälle, ettemme yhtäkään jätä jäljelle kaikista hänen miehistänsä, jotka hänen kanssansa ovat.
Job 29:19
Minun juureni putkahti veden tykönä, ja kaste pysyi laihoni päällä.
Ps. 110:3
Sinun voittos päivänä palvelee sinun kansas sinua mielellänsä pyhissä kaunistuksissa: sinun lapses synnytetään sinulle niinkuin kaste aamuruskosta.
Ps. 133:3
Niinkuin Hermonin kaste, joka tulee alas Zionin vuorelle; sillä siellä lupaa Herra siunauksen ja elämän alati ja ijankaikkisesti.
Sananl. 19:12
Kuninkaan viha on niinkuin nuoren jalopeuran kiljuminen; mutta hänen ystävyytensä on niinkuin kaste ruoholle.
Jes. 18:4
Sillä näin sanoo Herra minulle: minä olen hiljakseni ja katselen majastani, niinkuin palavuus, joka sateen kuivaa, ja niinkuin kaste elonajan palavuudessa.
Jes. 26:19
Mutta sinun kuollees elävät, ja minun kuolleet ruumiini nousevat jälleen kuolleista. Herätkäät ja kerskatkaat te, jotka makaatte maan alla; sillä sinun kastees on viheriäisen kedon kaste, ja maa on kuolleet itsestänsä antava.
Hoos. 6:4
Mitä minun pitäis sinulle Ephraim tekemän? Mitä minun pitäis sinulle Juuda tekemän? Teidän jumalisuutenne on niinkuin aamullinen pilvi, ja niinkuin varhainen kaste, joka pois raukee.
Hoos. 13:3
Sentähden pitää heidän oleman niinkuin aamu-utu ja varhain lankeeva kaste, joka raukee, niinkuin akanat, jotka puhalletaan pois luvasta, ja niinkuin savu totosta.
Hoos. 14:5
(14:6) Minä tahdon Israelille olla niinkuin kaste, että hän kukoistaa niinkuin kukkanen, ja hänen juurensa leviävät niinkuin Libanon.
Miika 5:7
(5:6) Ja jääneet Jakobissa pitää myös monen kansan seassa oleman, niinkuin kaste Herralta, ja niinkuin sateen pisarat ruoholla, joka ei ketään odota, eikä ihmistä tottele.
Matt. 21:25
Kusta Johanneksen kaste oli, taivaastako taikka ihmisistä? Niin he ajattelivat isellensä, sanoen: jos me sanomme: taivaasta, niin hän sanoo meille: miksi ette siis häntä uskoneet?
Mark. 11:30
Johanneksen kaste, oliko se taivaasta, eli ihmisiltä? vastatkaat minua.
Luuk. 20:4
Oliko Johanneksen kaste taivaasta, vaiko ihmisiltä?
Ef. 4:5
Yksi Herra, yksi usko, yksi kaste,
"sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi," 1Kor.12:13
"Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet" Gal.3:27
"ja hänessä te olette ympärileikatut (8 pv- iässä, ei 8-v), ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella. Kristuksen ympärileikkauksella; ollen haudattuina kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista," Kol.2:11-12
Millaiseen kasteeseen littyy vertauskuva hautaamisesta? Upotuskaste kuului uuteen liittoon, joka poisti liiton, jossa vaadittiin ympärileikkausta. Lapsikastetta ja ympärileikkausta ei voida rinnastaa siten, että jo vauva olisi kastettava.
Perisynti on. "Jokainen on syntiä tehnyt..."
Emme tule syntisiksi perisynnin vuoksi, mutta synnymme Aadamin ja Eevan rikkomuksen tähden maailmaan, jossa voi tehdä syntiä. Kaikki lapset ovat viattomia. Vasta tekomme tekee meistä syntisiä. Ei pieni vauva vi tehdä mitään, josta hän olisi vastuullinen.
Lues viäl uurestas!
Apostolien teot 19: 1-6
1 Niin tapahtui, kuin Apollos oli Korintossa, että Paavali matkusti lävitse ylimaakuntain, ja tuli Ephesoon, ja löysi muutamia opetuslapsia,
2 Ja sanoi heille: oletteko te saaneet Pyhän Hengen, sittenkuin te uskoitte? He sanoivat hänelle: emme ensinkään ole kuulleet, josko Pyhää Henkeä lieneekään.
3 Ja hän sanoi heille: milläs te olette kastetut? He sanoivat: Johanneksen kasteella.
4 Niin sanoi Paavali: Johannes tosin kasti parannuksen kasteella, sanoen kansalle, että heidän piti uskoman sen päälle, joka hänen jälkeensä tuleva oli, se on, Kristuksen Jesuksen päälle.
5 Niin ne, jotka sen kuulivat, kastettiin Herran Jesuksen nimeen.
6 Ja kuin Paavali pani kätensä heidän päällensä, tuli Pyhä Henki heidän päällensä, ja he puhuivat kielillä ja ennustivat.
Matteus 28: 19-20
19 Menkäät siis ja opettakaat kaikkea kansaa, ja kastakaat heitä nimeen Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen,
20 Ja opettakaat heitä pitämään kaikki, mitä minä olen teille käskenyt. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä, maailman loppuun asti. Amen!
Efesolaiskirje 4:5
5 Yksi Herra, yksi usko, yksi kaste,
tsekkasin www.mormonit.net weppisivua. en löytänyt mitään mainitsemaasi artikkelia. Jos se siellä on, niin aika hyvin kätketty.... kerroppas mistä se tarkalleen ottaen löytyy!!!
kerro mistä www.mormonit.net -sivulta ko artikkeli löytyy. en minä ainakaan löydä sitä.
sivu johon viitattiin on www.mormoni.net, ei www.mormonit.net
käykääpäs se läpi niin ootte hyviä.
http://www.mormonismi.net