Keskustelua ja perustelut.Puhetta.
pitäisikö vanhemmiston virka määräaikaistaa?
kollega
6179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on saanut virkansa seurakunnan Herralta Pyhän Hengen kautta, siispä pitää kysyä sitä taivaasta itse Herralta. jos asiat oikein menee, ainahan voi tietenkin toimia inhimillisellä tasolla, mutta se ei sitten enää ole se, miksi Jumala on seurakuntansa tarkoittanut.
myös ns järkiperäistä pyrokratiaa vanh.työskentelyssä ja nämä palaverit kun ovat vaan ns pyöreän pöydän neuvotteluita, niin tuntuu että ollaan lähempänä kirkkoneuvostoa ja uskonnollisuutta kuin sitä, että aidosti kohtaisimme Herran ja saisimme Häneltä toimintavisiot. Näin meillä.
Ovat vain muutaman vuoden esimerkiksi?
Entä onko kerran siunattu evankelista aina evankelista?
ON aina evankelista, virka on saatu Herralta (jos on saatu) niin se ei pääty koskaan!
Aamen! Näin on, vanhin. Evankelistan virka tulee Herran armottamana eikä se pääty koskaan. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa...eteenpäin... että Herra voisi meitä kaikkia YHDESSÄ siunata moninaisesti ja voimallisesti.
Ei tarvitse, mutta mielestäni vanhimmistoon valittavista pitäisi demokraattisesti äänestää seurakunnan kesken. Inhottaa, kun on aina niin huonosti organisoitu seurakunnan toiminta, ainakin meillä... :|