kertokaa...

...omakohtaisia todistuksia lyhennetyssä muodossa, "näin sain varmuuden jumalan olemassa olosta"
Kertokaa kuka on menettänyt uskonsa kun on jäänyt ilman JUMALAN henklökohtaista ilmoitusta olemassa olostaan.

Onko uskovaisella oikeusturvaa jumalan suhteen ??
4183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on luettavissa linkissä :
http://www.nic.fi/~jlindell/miksikristusko.htm /kohta 5.7 (Oma todistus)
Linkissä on laajemmin perusteltu, miksi minun mielestäni juuri kristillinen usko vastaa niihin kysymyksiin, jotka ihmiset esittävät näillä keskustelupalstoilla

Äänestä

Ihminen ei koskaan omalla järjellään pääse varmuuteen Jumalasta. Jumala antaa meille Pyhän Henkensä, joka synnyttää ja ylläpitää uskon meissä. Usko on armolahja.

Siunausta

Äänestä

Ainakin yksi asia on, kun tulin kristinuskoon, että pääsin eroon paniikkihäiriöstä, joka oli minulla henkilökohtaisesti erittäin vaikea ongelma, joka masensi ja haittasi elämää.
Koska Jeesus on Jumalan ainoa poika, ja antoi itsensä ristille (siis antoi itsensä ristille, koska jos hän ei olisi suostunut sinne menemään, ei kukaan eikä mikään olisi häntä sinne pystynyt pakottamaan).
Nyt on pelastusvarmuus niillä jotka haluavat lähteä seuraamaan Jeesusta, ja uskovat elämänsä Hänen haltuunsa, jotta hän antaisi synnit anteeksi ja saisi kantaa uskoon tulleen ihmisen taakat, niinkuin on luvannut.
(Iso asia se ristillä kuoleminen, ja tuonelassa käyminen, ja kuolleista ylösnouseminen.)

Äänestä

"näin sain varmuuden jumalan olemassa olosta"

Se varmuus on kokonaisvaltainen musta tuntuu. Omalta kohdalta voisin kutsua sitä naisen logiikaksi, mutta kaikki ei sitä ymmärtäisi.

"Onko uskovaisella oikeusturvaa jumalan suhteen ?? "

Puoliuskomisesta ei käsittääkseni saa pisteitä. Mikäli sitä tarkoitat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

...omakohtaisia todistuksia lyhennetyssä muodossa, "näin sain varmuuden jumalan olemassa olosta"
Kertokaa kuka on menettänyt uskonsa kun on jäänyt ilman JUMALAN henklökohtaista ilmoitusta olemassa olostaan.

Onko uskovaisella oikeusturvaa jumalan suhteen ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu