Töpseli irti

Kun Israelin Ruotsin suurlähettiläs kävi tukholmalaisessa taidemuseossa vetämässä töpselin irti lampusta joka valaisi terrori-iskuja ihailevaa "taideteosta", niin johan olivat antisemitistit ja heitä myötäilevä media heti takajaloillaan.
Mutta kun palestiinalainen "vapaustaistelija" räjäyttää bussilastillisen koululaisia taivaan tuuliin, niin samat tahot vain kohauttavat olkapäitä tyyliin, sellaista sattuu.

Joku viisas on sanonut että kaikki on suhteellista.
Mutta että näin suhteellista..
5346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta täällä luuraavat antisemitistit ovat aivan varmoja, että suurlähettiläs teki karmean tuhotyön "tärvellessään" upean taideteoksen täysin piloille, ja se saatiin kuntoon vasta samana iltapäivänä, kun joku rohkea yksilö oli kalastanut lampeen pulahtaneen valaisimen jälleen altaan reunalle...

Sen sijaan busseja ja ravintoloita siviiliuhreineen räjäyttelevät itsemurhaterroristit ovat "rohkeita taistelijoita", jotka pitävät varmoina vihollisinaan lapsia, äitejä ja opiskelijanuoria, sillä ovathan he israelilaisia!

Jotkut suomalaisetkin ajattelevat niin! :)))

Äänestä

..Kun israelilainen "sankari" puolustaa itseään ylivoimaista vihollista vastaan, ampuen apache kopterillaan ohjuksia "terroristitukikohtaan" "onnistuen" tappamaan joukon lapsia ja naisia. Silloinkin kaikki vain kohauttavat harteitaan, koska juutalaisilla on siihen oikeus kun ovat kärsineet aikanaan niin paljon. Voi voi.

Äänestä
  • Niinpä niin. Naiset ja lapsethan ovat kaikkien maalitauluna. Ainakin, kun lukee teidän hörhöjen vuodatuksia tällä palstalla.

    Äänestä

Vaikka eräät "kansalaiset" leimaavat sananvapauden antisemitismiksi, rasimiksi yms aina kun sanavapauden kohteena on Israel. Näille "kansalaisille" Israel on maailman täydellisin ja pyhä valtio. Mitäs jos tällaiset kansalaiset pakkaisitte tavaranne ja muuttaisitten Israeliin.

Toiseksi

Palestiinalaisnaikkonen ammuttuaan turvamiehen ryntää ravintolaan ja räjäyttää itsensä taivaan tuuliin. Tapaus on kaikin puolin valitettavaa.

Sillä EI ole yhteyttä Tukholmalaisen taidemuseoon kootun installaation kanssa muutoin kuin inspiraationa.

Kolmanneksi

Aika muuttuu, ihmiset ei...

Sananvapauden puolesta taistelevia leimataan ties miksi. Samanlaisia natseja parveili Suomessa 30-luvulla pilvin pimein ja auta armias niitä jotka kritisoivat natsi-Saksaa suomessa 30-luvulla.

Tänään, Herran vuonna 2004, Israelin toimiin kriitisesti suhtautuvia suomalaisia leimataan antisemitisteiksi, rasisteiksi ja ties miksi. Kaiken huippuna palestiinalaisiksi.

Aika muuttuu, ihminen ei. Sen jolla on eniten aseita, saa näköjään tänäkin päivänä tappaa ja murhata ja eräät joukkomme matalaotsaisimmat vain hurraavat ja aplodeeraavat hyväksyviä tekosyitä keksien. Ja ne joilla ei ole mitään aseita eikä mahdollisuuksia saavat näiden matalaotsaisten tuomion. Oletteko koskaan miettineet millaiset ihmiset mahdollistivat holokaustin ja juutalaisten joukkomurhat 30-luvulla...

annan pienen vihjeen...ei ainakaan sellaiset jotka hurrasivat ja aplodeerasivat raskasaseisten murhateoille juutalaisvähemmistön toiminnasta tappamiselle tekosyitä keksien.

Äänestä
  • ...on ainakin turha vaahdota natseista mitään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kansalainen kirjoitti:

Kun Israelin Ruotsin suurlähettiläs kävi tukholmalaisessa taidemuseossa vetämässä töpselin irti lampusta joka valaisi terrori-iskuja ihailevaa "taideteosta", niin johan olivat antisemitistit ja heitä myötäilevä media heti takajaloillaan.
Mutta kun palestiinalainen "vapaustaistelija" räjäyttää bussilastillisen koululaisia taivaan tuuliin, niin samat tahot vain kohauttavat olkapäitä tyyliin, sellaista sattuu.

Joku viisas on sanonut että kaikki on suhteellista.
Mutta että näin suhteellista..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu