ylinopeus vai alinopeus..omakohtaisesti en muista että kukaan ohittaja/ylinopeutta ajava olisi koskaan aiheuttanut itselleni vaaratilannetta..(itse ajan väh. nopeusrajoituksen mukaan, mieluiten hieman yli.)..mutta lukemattomia kertoja saata¤%& kuppaaajat OVAT aiheuttaneet/luoneet vaaratilanteita..niin normaali teillä kuin motarillakin...
Kumpi pahempi
Vatanen
502341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Minä kun olen taas ajanut normaalia nopeutta, ne ylinopeutta ajavat ohittelijat ovat aiheuttaneet sellaisia vaaratilanteita, että ihme, ku viellä hengissä ollaan! Onneksi ne sitten ovatkin hetken päästä olleet tienpenkalla hakemassa pikavoittojansa ja liikennekkin on mukavasti rauhoittunut.
Ja monesti oon meinannu jäädä ylinopeutta ajavien alle, ku ei ne kuskit tunnu edes näkevän liikennetilanteita.
Ja harvemmin sillä ylinopeudella mitään voittaa, menkööt ajaan formuloita, jos se luja vauhti on niin tärkeää.
Toinen aiheuttaa mm. ulosajoja, kolareita ja arviointivirheitä. Lisäksi reagointi aika ja -matka vähenevät samalla, kun havaittavien asioiden määrä vähenee.
Toinen aiheuttaa ongelmia ohitustaidottomille, jotka puolestaan aiheuttavat vaaratilanteita ja syyttävät siitä muita.
Onpa muuten vaikea kysymys...
Lopettakaa jo jauhaminen.
Ohittaja aiheuttaa äkkitilanteita, kolareita ja toisten tuulilasien likaamista kääntäessään heti ohitettavan eteen. Kurat silmille vaan. Se muuten taitaa olla ohittajien yksi tarkoituksistakin. "Kusta kintuille" hitaampia.
Jos kaikki ajaisivat todellista rajoituksen sallimaa nopeutta, eli rajoitus + 10km/h (mittarivirhe) niin 95% ohituksista voitaisiin jättää tekemättä. Nyt joudun ohittamaan lähes päivittäin kun osa autoilijoista ajaa 80km/h alueella 75km/h mittarinopeutta, eli todellinen vauhti on jossain siellä 65-70km/h. Mulla ei oo mitään tarvetta ajaa ylinopeutta eikä toisia kovempaa ja ohittaa en haluaisi missään nimessä, mutta kun ei tunnu olevan muita mahdollisuuksia. Jos matkaa on edessä 600 kilsaa ja joutuu ajelemaan suurimman osan matkasta reilua alinopeutta, niin kyllä siinä alkaa hermot kiristymään...
Kun menee vähän sivummalle rintamailta. Nopeudet on sikoja. Jos 80kmH alueella ajat todelista pikkasen yli sadan. Suhina käy, kun mennään ohi.
Tossa yksi syksy Forsan seudula oli kapea puiden reunustama tie. Siinä hirvimetsästysvarotusmerkit. Pudotin nopeuden karvan alle 80km/h. Pelkäsin, että tulen yli ajetuksi.
Mutta jos kuitenkin pysytään siinä maailmassa, jossa oikeasti eletään.
Ovatko ne ohitukset vaarallisia, joita teet? Jos ovat, niin miksi ne ovat vaarallisia?
Että oikein satoja kilometrejä olet joutunut poika parka ajelemaan hitaamman perässä. Oletko saanut kriisiapua perille päästyäsi ??
Niin no toi pitäis korjata, että JOUTUIS, sillä en ajele alinopeutta suhaavien kuskien perässä ku sen verran että tulee eka ohituspaikka. Mutta eipä tarvis ohitella jos kaikki osais sujuvan ajon niksit...
"Ovatko ne ohitukset vaarallisia, joita teet? Jos ovat, niin miksi ne ovat vaarallisia?"
Ohitustilanne tuo aina mukanaan valtavasti ylimääräisiä riskeja ja turvallisinta olisi kun ei tarvitsisi ohittaa ollenkaan.
En aiheuta ohituksillani vaaraa itselle enkä muillekaan, mutta kun ollaan vastaantulijoiden kaistalla, niin riskit on aina olemassa.
Kirjoitetaan "alinopeutta" koska kyseessä on fiktio. Ylinopeus on selkeästi laissa määritelty termi. "Alinopeus on aina enemmän tai vähemmän takana ajavan korvien välissä.
Riskejähän elämä on täynnä. Eri asia sitten on, miten pahoja ne ovat ja miten niihin voi itse vaikuttaa. Usko pois, mutta täysin turvallisen ohituksen tekeminen on täysin mahdollista ts. ohitus sinänsä ei lisää onnettomuuden riskiä ollenkaan.
Tämä on jo pilkun viilausta, mutta TÄYSIN turvallisen ohituksen tekeminen ei ole mahdollista! Vaikka itse ohittajana ottaisi kaikki mahdolliset ja mahdottomatkin seikat huomioon, niin ohitettava voi omalla käytöksellään aiheuttaa vaaratilanteen.
p.s. On mukava keskustella kanssasi "Harmaasilmä" välillä muistakin asioista kuin siitä, että voiko jalankulkijan yli ajaa vahingossa:)
Tämäkin on pilkunviilausta, mutta täysin turvallisesti et voi tehdä edes sisäänhengitystä. Tätä tuskin tarvitsee jatkaa :)
Minunkin mielestäni on mukava keskustella muistakin asioista kuin suojatiellä tapahtuvista yliajoista.
>Tämäkin on pilkunviilausta, mutta täysin turvallisesti et voi tehdä edes
>sisäänhengitystä. Tätä tuskin tarvitsee jatkaa :)
Millaisia vaaroja sisäänhengityksessä piilee? Itse olen aina luullut, että se olisi vaaratonta.
Siinähän voi kiskaista keuhkoihinsa vaikka mitä ilman epäpuhtauksia, jotka voivat aiheuttaa esimerkiksi keuhkosyöpää. Sinäkin varmaan ymmärrät, että tätä ei kannata jatkaa ;)
Enpä tullut ajatelleeksikaan.
Kiitos, nyt olen taas entistä fiksumpi.
Minkähän näköinen tuo kutsumasi hirvimetsästysvaroitusmerkki on??? Kumma kun tieliikennelaki ei tunne ks. merkkiä....
Kyllä ohittajalla on vastuu ohituksen onnistumisesta. Varsinkin kun ohitetaan jatkuvaa jonoa. Ajansäästö on minimaallinen ja jatkuvasti pitää työntää toisten eteen. Jokaisella on yhtäläinen oikeus käyttä tietä vaikka ajaisi miten hiljaa mutta pitää ottaa nopeammat huomioon. Onko muuten mielestä suurin sallittu nopeus mielestäsi aina turvallinen?
Millaisia vaaratilanteita nuo "alinopeutta" ajavat ovat sinulle aiheuttaneet. Itse olen ainakin nähnyt lukuisia vaaratilanteita, joita juuri nämä ylinopeutta ajavat kaaharit ovat aiheuttaneet jopa lievää rikesakkonopeutta ajaville. Näistä on onneksi selvitty muiden osapuolten nopean reagoinnin ansiosta. Valitettavasti aina nämä kaaharit eivät ole yhtä onnekkaita. Toisaalta koskaan en ole ns. alinopeutta ajavan nähnyt vaaratilannetta itse aiheuttavan.
monta kertaa ohittaja meinanut tulla päälle,, joutuu väistelemään ja sitten nuo hullut jotka eivä odota vuoroaan jonossa lähtevät jonon perältä kiilaamaan (ja näihin on turha kommentoida että se kiilaaja/ohittaja on se vaaranaiheuttaja, syy ja seuraus=ilman sitä kuppaajaa ei kenenkään täytyisi ohitella)..moottoritiellä joku rekanperässä kuppaaja, yhtäkkiä tunkee eteen
oikein kivaa liukkaalla kun vauhtia on 100...
Esim:
Tänään..nainen ajeli vanhalla BMW-ritsalla n.40km/h 50/60-alueella,(tiellä ei ole kunnon levikkeitä) ja sen edessä bussi mentiin jonossa..aina kun bussi pysähtyi pysäkille se idiootti pysähtyi ja jäi odottamaan ajoradalle, että bussi jatkaa matkaa..muutaman kilsan matkalla tuli jo monta hässäkkää sen akan käyttäytymisen vuoksi..kun porukat sen ohitti (ja bussin)
>monta kertaa ohittaja meinanut tulla päälle,, >joutuu väistelemään ja sitten nuo hullut jotka >eivä odota vuoroaan jonossa lähtevät jonon >perältä kiilaamaan
Nuohan on kaikki ohittelijoiden aiheuttamia vaaratilanteita. Jos ohittaja meinaa tulla päälle, kyseessä on törkeä väärin arviointi tai piittaamattomuus. Olet varmarsti nyt käsittänyt jotakin väärin. Eikä tämä ole turha kommentti. Tuo sinun esimerkkisi kyllä on sieltä ääripäästä. 40kmh 50:n tiellä on toden näköisesti aivan oikea nopeus näillä keleillä. Tuo pysähtyminen ajoradalle taas ei ole enää "alinopeutta". Kyseessä oli väärä pysäköinti tai pysähtyminen. Monelt ohihitettavalta on myös unohtunut tieliikennelain velvoitteet ohitettavalle. (Pitää väistää, hiljentää tarvittaessa jopa pysähtyä.)
Näinhän se nimen omaan menee. Eiväthän kupparit pidä "kuppaamista" vaarallisena kun kiihdyttely ja rynniminen aiheuttaa vaaraa lähinnä muille kuin heille itselleen. Itsekeskeistä liikennekäyttäytymistä. Itseäni eivät ohitelijat haittaa. Hehän menevä ohi, eivätkä siten vaikuta paljoa ajamiseeni. Jos jollakulla on jostakin syystä kiire, niin menköön. EN jää eteen tukkimaan tietä ja päättämään muiden nopeuksista heidä puolestaan, vaan näytän saa ohittaa -vilkun tai vedän vähän oikealle.
Aika köröttelijävaltainen osasto tämä näin, kun puolustaa joustavaa liikennöintiä, saa hurjan kaakotuksen aikaiseksi.
Vaan ne, jotka liikkuvat paljon ja haluavat edetä joutuisasti, käyttänevät vähäisen vapaa-aikansa johonkin muuhun kuin täällä jauhamiseen, jos nyt köröttelijät tätä vapaa-aikaa suovat;-)
...tuossakin esimerkissä vaaratilanteen aiheuttaja ei ollut se hidastelija (bussi), vaan ohitustaidoton perässäroikkuja (ämmä BMW:ssä).
Eivät hidastelijoita juuri maanvaivana pidä. Enemmän ne tuntuvat olevan kokemattomien riesana.
On aina se toinen auto.
...minä ajan 40 - 50 000 vuodessa eikä nyt ihan päällimmäisenä tule mieleen että olisin ollut hengenvaarassa siksi että joku ajaa hitaasti. Ylinopeutta ajavien seurassa kyllä on ollut sydän kurkussa ja naama kalpeana monta kertaa. Ajan mielellään vähän rajoitusten yli jos olosuhteet sallivat, mutta ymmärrän että aina ja kaikkialla ei voi ajaa just sitä vauhtia mitä ajaisi jos olisi ainut autoa ajava ihminen koko maassa. Ei se ole sen kummempi juttu kuin että kaupassa joutuu joskus seisomaan kassajonossa. Vaikka ei huvittas.
Vain ylinopeutta ajava voi aiheuttaa vaaratilanteita, sillä alinopeutta ajava on satuolento.
Aja Hesasta Lahteen motarilla viittäkymppiä, ennen Tuuliharjaa jo viimeistään "lentävät" pysäyttävät sinut. Puhalluttavat, katsovat autosi ja sinun taustasi rekistereistä, koska olit vaaraksi muulle liikenteelle....ehkä olit tabuista sekaisin.
- ylinopeus on tilastojen mukaan osallisena yli puolessa kuolonkolareista.
- alinopeus ei erityisemmin tilastoissa kummittele
- millä tavoin (sinun kokemustesi mukaan) 90 km/h satasen alueella ajava on vaarantanut liikennettä.
- ylinopeus on tilastojen mukaan osallisena yli puolessa kuolonkolareista.
>totta varmaan, puhunkin vaaraTILANTEISTA
- alinopeus ei erityisemmin tilastoissa kummittele
>kts. edellinen
- millä tavoin (sinun kokemustesi mukaan) 90 km/h satasen alueella ajava on vaarantanut liikennettä.
>ei välttämättä mitenkään, mutta muutama (luultavasti) hitaammin ajava on aiheuttanut vaaratilanteita
Jos ei vaaratilanteen aiheuttamiseksi katsota sitä, että ao. autoilija ylipäätään on liikenteessä, näytät lopulta itsekin taipuneen sille kannalle, että nopeusrajoitusta alemmalla nopeudella ajava ei ehkä sittenkään ole erityinen vaaratilanteiden aiheuttaja liikenteessä.
en väittänytkään köröttelijöiden olevan erityinen vaaratilanteiden aiheuttaja-ryhmä ja itsekkin näytät hukanneen alkuperäisen pointtini..kuten otsikossa Kumpi pahempi..
nuo kaahaajat joita saa pelätä vai köröttelijät jotka vituttaa...itseäni on häirinnyt huomattavasti enemmän nuo köröttelijät...
...että punainen lanka katoaa. Itseäni eivät vituta kummatkaan. Molemmat joskus vähän häiritsevät, ärsyttävät, ihmetyttävät... Eivät vituta. Olen opettanut olemaan vittuuntumatta liikenteessä, sillä edestakainen työmatkani päivittäin on 218 km. Jos vittuuntuisin jokaisesta minua hiljempaa tai kovempaa ajavasta, olisin luultavasti jo kuollut vitutukseen.
Jos ajat satasen alueella 110km/h niin montako ohitusta teet? Entä jos ajat 90km/h. Montako autoa sinut ohittaa? Jokainen ohitustilanne on vaaratilanne.
...pointsia! Puhut alkuperäisessä viestissä kuppaajista jotka aiheuttaa vaaratilanteita. Eräässä viestiketjun loppupään viestissä kirjoitat ettet näillä kuppaajilla tarkoita niitä jotka ajaa pientä alinopeutta, esim. 90 km/h satasen alueella. Vaan niitä jotka ajaa hitaammin ja vituttaa sinua. No kummista on helpompi päästä satasen alueella ohi, niistä jotka ajaa yheksääkymppiä vai niistä jotka köröttää viittä-kuuttakymppiä? Minusta noista viimeksimainituista. Alitehoinen auto vissiin... Sanoit että harvemmin ohittelijat aiheuttaa sulle vaaratilannetta, vaan pikemminkin nuo köröttelijät. No niin kai se yleensä on että ohittaja on pikemminkin itse vaarassa (kuten myös vastaantulijat) kuin se jota ohitetaan.
Minua ärsyttää ne jotka ajaa vähän rajoitusten alapuolella eivätkä taatusti höllää kaasupoljinta sen verran että ehtis kiihdyttämään turvallisesti ohi jos ei satu pitkiä suoria olemaan... Köröttelijöistä kyllä pääsen ohi.
...jos siis ohituspaikkoja ei ole ja köröttelijän taakse muodostuu pitkä jono niin joku asetus vois kyllä määrätä että jonon vetäjä tilaisuuden tullen pysähtyisi ja päästäisi jonon ohi. Kuten aura-autot tekevät. Minä ainakin kapeella ja mutkaisella tiellä päästän yhdenkin auton ohi pysähtymällä, eipä tuossa paljon omasta ajasta menetä eikä sitten kukaan roiku perseessä kiinni.
Ilman muuta on alinopeus pahempi kuin ylinopeus, koska se kerää jonoja ja silloin joutuu moni sellainenkin ohittamaan joka ajaa sallittua nopeutta.
Niin. Että mikä on sallittu nopeus. Ja mikä on epäsallittu. Kertokaa mulle.
Teiden varsilla on merkitty suurin sallittu nopeus.Epäsallittu nopeus,(yleinen mielipide)jos ajat 1km/h alle suurimman sallitun nopeuden.Lisään vielä,olosuhteita kaihtamatta.
näin minä arvelinkin. Kiitos vahvistuksesta. :)
sehän on tietysti vähimmäisnopeus siinä tienposken merkissä.
Ennen kun ajoin yleensä n. 140 - 160 km/h nopeudella jouduin ohittelemaan jatkuvasti alinopeudella ajavia. Nykyään ajonopeus on 80 -90 km/h, ei ohitella ole tarvinnut, kun alinopeudella ajavia ole enää näkynyt, paitsi joskus traktoreita. Siis todistettu: ohitteluun syypäitä ovat alinopeudella ajavat.
"Alinopeutta ajava ajaa _sallittua_nopeutta.
Mutta paljonko nyt sinun alinopeutesi kerää sinun taaksesi muita? Paljonko sinä teet ohitus tarvetta? Sopisi miettiä.
Jos ohitusta pidetään vaaratilanteena, niin ohitustilanteita muodostuu seuraavasti..
Jono nopeudella v
A1 10 % jonoa nopeampi
A2 10 % jonoa hitaanpi
(kaikilla omat kaistat)
Jätän välivaiheet pois,,, ja siirryn suoraan tuloksiin. (Esitystavasta johtuen.)
Nopeampi tekee esim. 100 ohitusta, niin jono ohittaa hitaanpaa 122 kertaa!!!
Siitä voi päätellä jotain,, ja mitä käytännössä!!!
kuinkahan monta kuolonkolaria onkaan tapahtunut, joissa syynä on ollut ylinopeus
jotka katsovat olevansa hengenvaarassa kun joku ajaa hitaammin kuin he itse. Kannattaisiko mennä jollekin ennakoivan ajon kurssille tms.? "itse ajan väh. nopeusrajoituksen mukaan, mieluiten hieman yli.." No niin kai minäkin ajan, jos olosuhteet sallivat. Olosuhteiksi minä katson sään, tien kunnon JA muun liikenteen. Nopeusrajoituskyltti sitä vastoin ei voi tietää, mitkä olosuhteet mun ympärillä vallitsee. Jos joku tai jotkut mun edessä ajaa 60 kilsaa tunnissa enkä pääse turvallisesti just nyt ohi, niin silloin EN voi ajaa 86 kilsaa tunnissa kuten ehkä tekisin jos olisin yksin maailmassa. Voi vitsi että asioista tehdään vaikeita. Muuttakaa stressaajat pohjoiseen sieltä kehäkolmoselta.
Jos henkilö kokee tekemänsä ohitukset vaarallisiksi on kysessä todennäköisesti yksilö joka lähtee ohittamaan näkyvyydestä huolimatta. Sitten kun vastaan tulija joutuu jarruttelmaan ja väistämään penkalle, tämä ohittaja tuumaa, että olinpa taas joutua hidastelijan takia onnettomuuteen.
Kyllä minäkin tajuan, jos ajaa sään ehdoilla alinopeutta, mutta miksi ihmeessä pitää hyvällä talvikelillä (kuiva ja lumeton tie) ajaa 65 km:h kasikympin alueella??
En oo kyllä kertaakaan pysäyttänyt ketään autoilijaa kysyäkseni tuota. Mutta jos joku ajaa tasaista kuuttaviittä 80 alueella niin edelleenkään en ymmärrä miten tämä kyseinen kuljettaja aiheuttaa erikoisen suurta vaaraa minulle. Menen ohi tilaisuuden tullen ja yritän olla möhlimättä siinä eli aiheuttamatta vaaraa muille. MIKSI-kysymyksiä on maailma täynnä.