Uskon, Zaaritar, että tulet myöhemmin elämässäsi saamaan jonkin rangaistuksen siitä, että yrität kaapata ihmisiä tuohon sairaaseen kulttiin.
On muuten päivänselvää, että olet jt. Se paistaa kirjoituksistasi läpi. Ja jt:ien moraalista kertoo sekin, että valehdellaan keskustelupalstoilla käytetään työnantajan aikaa omiin harrastuksiin. Teokraattista sodankäyntiä?
On muuten päivänselvää, että olet jt. Se paistaa kirjoituksistasi läpi. Ja jt:ien moraalista kertoo sekin, että valehdellaan keskustelupalstoilla käytetään työnantajan aikaa omiin harrastuksiin. Teokraattista sodankäyntiä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Zaaritar on sanonut ettei ole Jehovan todistaja, eikös se riitä?
Jos rangaistuksista puhutaan, niin mainittakoon että kaikki Jehovan viholliset saavat rangaistuksensa ennemmin tai myöhemmin.
Eiköhän zaaritar ole se kuka väittää.
Ei nuo JT:t ole sen sairaampia henkisesti kuin sinäkään.
...nerouden ruumiillistuma.
Miksi ihmeessä minun pitäisi valehdella uskonnostani tällaisilla palstoilla... eihän täällä tarvitse kantaa vastuuta kirjoittamistaan asioista muutenkaan, joten voisinhan anonyymisti olla avoimesti jehovantodistaja ja kirjoittaa jehovantodistajien nimissäkin.
Tilanne kun on vaan sellainen, että olen luterilainen. Siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Kattos kun luterilaiset saavat uskoa, opettaa ja tehdä ihan mitä tahansa (uskonnon ja Raamatun vastaista) ja voimme silti kuulua uskontoomme ilman mitään seuraamuksia.
Joten jos mä haluan tällä keskustelupalstalla asettua jehovantodistajien puolelle, mä voin tehdä sen... ei mun uskonto sitä kiellä.
Toisin näyttäis olevan esim. noilla ENTISILLÄ jehovantodistajilla. Heidän "uusi uskontonsa" ei salli mitään positiivisia kommentteja jehovantodistajista... ja jos joku sellaisia esittää, hänet yritetään teilata ties millä konsteilla. Aika tiukanpuoleinen harhaoppi minun mielestäni. Olisiko kannattanut pysyä jehovantodistajana, niin saisi elää edes vähän vapaammin, eikä tarvitsisi suhtautua kaikkiin ihmisiin niinkuin vihollisiin??
Tuo oli hyvin sanottu. Tuntuu tosiaan ex-jt,llä olevan elämä vaikeampaa. Siksihän niiden täytyy tulla tänne saamaan sympatiapisteitä ja säälimään itseään.
Minä tein mokan, mutta silti kaikki muut ovat väärässä - tyylillä....
Aiemmin oli tapaus jossa jt-nainen kävi vieraissa ja jäi kiinni. Hänet erotettiin ja sitten tultiin palstalle kertomaan että siihen oli lupa koska oli kaameassa uskonnossa ja halusi pois. Silloinhan on lupa tehdä mitä tahansa väärää. Onhan tarkoitus hyvä....