Kysyisin nyt teiltä mielipidettänne armeijan käyneistä naisista. Mitä mieltä olette naisesta joka on päättänyt mennä armeijaan, ja harrastaa itsepuolustusta, mutta on silti erittäin naisellinen. Niin myös pukeutumisessa kun käyttäytymisessä, tahtoo itselleen maskuliinisen ja voimakastahtoisen miehen? Vääntääkö nainen teidän mielestänne mieheltä "niskat nurin" tekemällä miesten juttuja? Entäs kun nainen ei olekaan enään se jota "täytyy suojella?" Ja vielä pahempaa...mitä jos mies on itse keskeyttänyt armeijan, mutta nainen käynyt kunnialla alusta loppuun? Kiitos mielipiteistä jo etukäteen!
MIEHET HUOMIO!!!
feministikö?
6609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei tarvitse huolehtia naisen liikkeistä pimeinä iltoina kun tietää tämän pystyvän lyömään mahdolliselta ahdistelijalta nenän niskaan. ja jos aseiden kanssa on touhunnut niin silloinhan kodinpuolustus onnistuu suoraan "tykkiä käteen" -periaatteella ilman alustavaa koulutusta.
Minusta armeijan käyminen tai itsepuolustustaito ei tee naisesta mitenkään epänaisellista.
Tuollainen voi luonnollisesti häiritä miehiä joilla on heikko itsetunto ja jotka tuntevat itsensä uhatuksi voimakastahtoisen naisen taholta.
Käyköön nainen armeijan, jos haluaa. Se voisi olla vapaaehtoinen miehillekin.
Mätkikää vaan naiset toisianne turpaan kamppailulajeissa ja puolustakaa itse itseänne tarvittaessa, ei minun miehuuteni siitä kärsi. Eikä siitäkään, että minä, yli 90-kiloinen voimalulajien harrastaja, teen usein "naisten juttuja", siivoan, laitan ruokaa ja pesen itse pyykkini, koska asun yksin.
vastauksistanne!!! Tuollaisia miesten pitää olla!=)
Siis miesten pitää olla ed. vastaajan kuvailema, eli: "siivoan, laitan ruokaa ja pesen itse pyykkini, koska asun yksin.".
No asunhan minäkin yksin ja teen mm. nuo jutut itse, jotenkin kuitenkin epäilen ettei naiset sanoisi minun kohdalla että "tuommoisia miesten pitää olla"... vain onko yksin elävä mies naisten mielestä paras mies?
Mikäs siinä, jos nainen käy armeijan. Hänellä on siihen oikeus. Itsepuolustuslajien harrastaminen on pikemminkin suotavaa naiselle nykypäivänä. Tosin itse en oikein ymmärrä näitä lajeja. Lähinnä nuorilla miehillä ne tuntuvat olevan ns. katu-uskottavuusjuttuja sekä egon parannusjuttuja.
"Vääntääkö nainen teidän mielestänne mieheltä "niskat nurin" tekemällä miesten juttuja? "
Eikö tällä palstalla kovasti peräänkuuluteta sitä, että ei ole olemassa mitään naisten- tai miesten juttuja?
" Entäs kun nainen ei olekaan enään se jota "täytyy suojella?" "
Käsittääkseni jokainen ihminen on suojelemisen arvoinen. Ehkä nykyaika tarjoaa jo poikkeuksia tähänkin asiaan.
"Ja vielä pahempaa...mitä jos mies on itse keskeyttänyt armeijan, mutta nainen käynyt kunnialla alusta loppuun?"
Olisi luullut tuon "kunnialla loppuun" pätkän saaneen tällä palstalla erityistä huomiota. Mitä luultavammin miehen kirjoittamana se olisi saanut ainakin jotain reaktioita aikaan. Onneksi tämä palsta on vain muutamien ihmisten näkemyksiä.
No näitä armeijan keskeyttäneitä miehiä on nykypäivänä pilvin pimein. Eihän siinä mitään, jos keskeytys tulee syistä, jotka ovat aiheellisia kuten mielenterveys (oikeasti siis), fyysinen kunto/taso (jokin vamma tms.). Mutta kun ei, nykypäivänä armeija keskeytetään "kun mua ei käsketä eikä mulle huudeta" juttujen takia. Mitä vellipersesakkia nykyaika oikein tuottaa. Jos ei itsetunto kestä huutamista eikä käskemistä niin hieman saattaa elämä olla vaikeaa.
Armeijan käynti sinällään ei ole mikään ihmeellinen saavutus eikä sen kummempi meriitti listassa. Pääsääntöisesti sen pitäisi olla itsestään selvyys. Naisille se on oikeus tai velvollisuus nykypäivänä, riippuu varmasti perustelijasta itsestään.
Mutta joka tapauksessa, hieno homma että sen olet käynyt. Ei se tee sinusta sen naisettomampaa tai miehisempää. Se tekee sinusta sinut.
ps. kummallinen ohjelmanumero tuo armeija täällä...