Luokkaretkelle tampereelle??!

^^ziener^^

Hei!
olen lähdössäni itseni ja tietenkin luokan kanssa
luokka retkelle tampereelle...!
niin..opettaja kumminkin sano että pitäis mennä myös museoon niin..mitä museoita on tampereella!!?
ja mikä ois paras hotelli tre:llä??!

6

1519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jees

      Taitaa olla luokkaretken budjetti hyvällä mallilla, kun heti aletaan parasta hotellia kysellä. Klikkaa itsesi tuonne -> http://www.tampere.fi/

      Sieltä löytyy sekä museot että hotellit.

    • Minä

      Kannattaako tuhlata rahoja hotelliin, sillä hotelleissa majoittuminen 2hh on likimmäs sata euroa/ per huone ja joissain ylikin...
      Tampereella voi majoittua myös leirintäalueella Härmälässä, mutta aukeaa vasta huhti-toukokuun vaihteessa ja sitten vaikka hostellissa(retkeilymaja) Uimahallin maja.

      Tampereella on paljon pieniä museoita esim. voisin uskoa että vakoojamuseo olisi kiva ja ehkä nukke-ja pukumuseo, molemmat sijaitsevat hatanpäällä.

      mutta Tampereen sivuilta löytyy tietoa lisää!

      • Anna

        Tuossa olisi linkki Tampereen museoihin:
        http://www.tampere.fi/matkailu_v/naytte.htm

        Ja tässä majoitukseen:
        http://www.tampere.fi/matkailu_v/majoitus.htm

        Luokkaretkiporukan ollessa kyseessä suosittelisin majoitukseen ehkä ennemmin jotain retkeilymajaa tms. Onhan hotellimajoitus aina mukavampi vaihtoehto, mutta kallis. Halvemman vaihtoehdon valitsemalla jäisi rahaa paljon muuhunkin kuin vain yöpymiseen.

        Museoista suosittelisin peruskouluikäisille vakoilijamuseota. Itse en ole siellä käynyt, mutta vaikuttaa kivalta paikalta. Ja sijainti on nykyisin Finlaysonilla, ei Hatanpäällä. Eli aivan keskustassa.


      • laura
        Anna kirjoitti:

        Tuossa olisi linkki Tampereen museoihin:
        http://www.tampere.fi/matkailu_v/naytte.htm

        Ja tässä majoitukseen:
        http://www.tampere.fi/matkailu_v/majoitus.htm

        Luokkaretkiporukan ollessa kyseessä suosittelisin majoitukseen ehkä ennemmin jotain retkeilymajaa tms. Onhan hotellimajoitus aina mukavampi vaihtoehto, mutta kallis. Halvemman vaihtoehdon valitsemalla jäisi rahaa paljon muuhunkin kuin vain yöpymiseen.

        Museoista suosittelisin peruskouluikäisille vakoilijamuseota. Itse en ole siellä käynyt, mutta vaikuttaa kivalta paikalta. Ja sijainti on nykyisin Finlaysonilla, ei Hatanpäällä. Eli aivan keskustassa.

        Omasta mielestäni se oli tylsä paikka ja suuri pettymys. Mutta tiä sitten jos peruskouluikäistä kiinnostaakin, itse kun olen hieman vanhempi.


    • nuunuu
    • Lenin-setä

      Jos opettaja on vasemmistolainen niin sitä varmaan lämmittäisi ajatus vierailusta Lenin-museoon. Jos opettaja on oikeistolainen niin se lämpee vielä enemmän.

      Riippuu myös vähän siitä, oletteko jo niin fiksuja, että osaatte ottaa "Sellainen oli Neuvostoliitto"- näyttelyn huumorilla.

      Taidemuseoon tuskin kannattaa mennä, koska taidetta ymmärtää vasta vanhempana jos silloinkaan.

      Tyttöjä ja poikia kiinnostaa eri asiat, joten museoiden suosiosta voi järjestää perinteisen huutoäänestyksen.

      "Tampere ulkoilmamuseona" olisi yksi vaihtoehto eli eri historiallisten paikkojen kiertely tyyliin "tässä tapahtui sitä ja tätä vaikkei sitä uskoisikaan tätä paikkaa nyt katsottaessa". Hyvin opettavaista ja konkreettista, mutta hidasta ja työlästä valmistella sekä toteuttaa. Ja toivottavasti kierroksella olisi hyvä sää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      56
      1232
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      94
      1226
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      925
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      794
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      14
      730
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      629
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe