Kun menen koneeni(win98 Ie6.1)käynnistä valikkoon ja siitä asetuksiin---->ja ohjauspaneeliin ja yritän avata niitä kaikki sovellutuksia/tehtäviä ja kaikista tulee seuraavanlainen harmaa pieni viesti punaisella rastilla: "määritetyn laitteen, polun tai tiedoston käyttö on estetty" En siis pääse ollenkaan muuttamaan mitään noita juttuja.
Mitä tuo oikein tarkoittaa-> Mistä se johtuu--->ja miten saisin koneeni taas kuntoon niin, että pääsen muuttamaan noita kaikkia ohjauspaneelin tehtäviä ja ohjelmia?
Mitä tuo oikein tarkoittaa-> Mistä se johtuu--->ja miten saisin koneeni taas kuntoon niin, että pääsen muuttamaan noita kaikkia ohjauspaneelin tehtäviä ja ohjelmia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko yrittänyt käynnistää koneen vikasieto
tilaan ja sitten kokeilla ohjauspaneelia ?
Jos laitan koneeni vikasietotilaan niin mitä mun pitää oikein sitten tehdä? Mennä ohjauspaneeliin ja yrittää avata ne kaikki tehtävät vai ? Miten toimin, etten sotke konettani täysin? Olen todella huono näissä ja en ole ikinä laittanut konetta tuohon vikasietotilaan.Laitatko tietoa?
Miten ja mistä sinne koneen vikasietotilaan oikein pääsee?
Vikasietotila tila johon windows käynnistyy lataamalla vain minimaaliset resurssit( vaihtoehtoisesti myös verkkotoiminnot). Yleensä yritetään käynnistää vikasietotilaan jos winukka ei käynnisty normaalisti tai järjestelmä heittää kehotteen vikasietotilaan, tilassa voi yrittää järjestelmän palautusta tai muita kommervenkkejä jotta winukan saisi taas normaaliin tilaan. tilaan sen saa räpyttelemällä F8 näppäintä bootin aikana.Tilassa onnistuu yleensä poistaa sellaisia ohjelmia ja tiedostoja joita ei muuten saa pois päiviltä ja joiden epäilee aiheuttavan ongelmia.
Jos F8 näppäin ei tuo toivottua tilaa niin kokeile jotain seuraavista Ctrl F5 tai Ctrl F8
tai F5.
mutta kun käynnistät konettasi niin käynnistyksen alku vaiheessa painat F8 tai joku toinen. tai sitten vika on siitä jos sun koneellasi on eri profiileja. en tiedä onko win98:ssa jotain semmosia mut xp:ssa ainakin on. siis profiilit on eri käyttäjiä varten ja se vaikka työpaikalla joku tietsikkavastaava vain pääsee vaihtamaan asetuksia. sunhan se kone on ja jos siihen käyttäjäprofiiliin on salasana etkä tiedä sitä niin kannattaa varmaan asentaa koko wintoosa uusiks.
Pidä Ctrl tai F8 alhaalla kun Windows käynnistyy. Toinen vaihtoehto: avaa System Configuration Utility (Msconfig.exe), klikkaa Advanced ja laita rasti kohtaan “Enable Startup Menu”, jolloin käynnistysvalikko tulee esiin aina kun Windows käynnistetään. Rivi BootMenu=1 tiedostossa C:\Msdos.sys tarkoittaa samaa asiaa.
kirjaudu windowsiin järjestelmänvalvojana
Kertoisitko selkeästi miten ja missä se tapahtuu?
Voiko sen tehdä menemällä: työkalut->internet asetukset-> ja sitten se ->sisällönvalvonta? Vai olenko ihan ulkona poissa tuosta koko ajatuksesi langasta?