Vapaa-ajattelja lehti tiedottaa kuten kommunistien Tiedonantaja.
"Kristinusko laittomasti perustettu
Lakiehdotuksessa sanotaan
8 § Rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan perustaminen
Vähintään 20 henkilöä voi perustaa rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan. Yhdyskunnan perustajan tulee olla 18 vuotta täyttänyt.
Kristillisten myyttien mukaan kristinuskon perustivat Jeesus ja kaksitoista opetuslasta eli yhteensä 13 henkilöä. Koska Suomessa uskonnon perustamiseen vaaditaan vähintään 20 henkilöä, kristinuskoa voidaan pitää laittomasti perustettuna.
Erkki Hartikainen"
Koska Suomen laki ei ollut voimassa silloin kun kristinusko perustettiin, niin tuo lakikaan ei ollut voimassa, joten mitään laitonta ei ole tapahtunut. Eli koko jutun juju oli vain parjaaminen, vaikka jutussa itsessään ei ole mitään hauskaan, koska se EI OLE TOTTA.
SÄÄLITTÄVÄÄ!!!
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/lehti/2002_05/ateistikirkko.html
"Kristinusko laittomasti perustettu
Lakiehdotuksessa sanotaan
8 § Rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan perustaminen
Vähintään 20 henkilöä voi perustaa rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan. Yhdyskunnan perustajan tulee olla 18 vuotta täyttänyt.
Kristillisten myyttien mukaan kristinuskon perustivat Jeesus ja kaksitoista opetuslasta eli yhteensä 13 henkilöä. Koska Suomessa uskonnon perustamiseen vaaditaan vähintään 20 henkilöä, kristinuskoa voidaan pitää laittomasti perustettuna.
Erkki Hartikainen"
Koska Suomen laki ei ollut voimassa silloin kun kristinusko perustettiin, niin tuo lakikaan ei ollut voimassa, joten mitään laitonta ei ole tapahtunut. Eli koko jutun juju oli vain parjaaminen, vaikka jutussa itsessään ei ole mitään hauskaan, koska se EI OLE TOTTA.
SÄÄLITTÄVÄÄ!!!
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/lehti/2002_05/ateistikirkko.html
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ateistit rakastavat valhetta ja ovat näinollen valheen lapsia ilman opastavaa elämänkatsomusta.
Ja toisaalta, he ovat suurisuisia mölyapinoita
ilman täysjärkistä laumanjohtajaa.
.. huumorintaju on peräisin ? Onko geeniperinteistä vai kulttuuriperinteistä ?
Jumalan luomaa ei kuitenkaan tunnu olevan kahdesta ylläolevasta viestistä päätellen.
..Sinä taasen olet aivan hiton mustavalkoisessa maailmassa elävä ihminen joka yksinkertaistaa asiat näköjään todella helposti. Mistä ihmeestä olet saanut päähäsi että kaikki ateistit lukevat tuota lehteä ja allekirjoittavat kaikki mitä siinä sanotaan. Yksikään ateisti tutuistani ei lue em.lehteä.
Ei ateistit tietoisesti valhettele, heiltä puuttu vain ymmärrys.
no koska sinulla taitaa olla tämä "ymmärrys" niin voisitko valaista minua miten sen saa ja miten se vaikuttaa ja mitä sillä ylipäätään tarkoitat? Oi kun minullakin olisi ymmärrys, minä kun en ymmärrä mistään mitään ja olen paljon huonompi kuin kuka tahansa uskovainen....
mitäs ateistit täysjärkisellä laumanjohtajalla tekisivätkään, me kun tosiaankin osaamme ajatella itse.
lehdessä ollut juttu on yhden henkilön mielipide, ja jokaisellahan on oikeus mielipiteisiin, eikö vain? vai onko juuri ateisteilta evätty tämä ihmisten perusoikeus?
kertoisitko missä näitä ateisti laumoja tapaisi kun ei ole viellä vastaan tullut, mutta uskovaisten laumoja kyllä on nähty, kirkoissa, herättäjäjuhlilla, hellutai seuroissa jne, ja aina hirveästi mölyämässä oiken kovaäänisten kanssa.
Ei siis ihme, jos heitä kutsutaankin "Jumalan lampaiksi", ilmiselvästi laumaeliöitä.
pärjää täällä pallolla todella hyvin ilman mitään "opastavaa elämänkatsomusta"
Vain lammaslauma tarvitsee paimenen.
Olen kulkenut, SKP:n nuorisoliittolaisesta ja ateistista, pitkän, vuosia kestävän tien nykyiseen
tilanteeseeni, se on tullut eri elämänkokeemuksien
kautta, nimittäin ymmärrys. Sitä kun uskoo nuorena olevansa valmis ja kuitenkin on vasta tiensä alussa ja vastaan tulee monia risteyksiä, missä on tehtävä valintoja, että matka voisi jatkua...eteenpäin, sillä tiellä olen vieläkin, enkä tiedä, mitä on edessä.
Niin, niin, mutta kyse onkin vain siitä oletko valinnut oikean polun. Mielestäni tuollainen ylenpalttinen "Juu no minä oon kiertäny maiilmoo niin paljon että älkääs te tulko mulle mitään sanomaan" hurskastelu on vain turhaa ja typerää.
Minähän kerroin olevani, vailla tietoa, mitä tien
päässä minua odottaa, mutta ymmärrystä ja elämänkokemusta on tullut sitäkin enemmän. Kyllä sinä Elvis tulet kokemaan saman asian, kun ikä alkaa painaa hartioita ja olen hurskastelusta samaa mieltä kanssasi.
Tämä palsta on se määkivien ateistien laidun
laumalle joka sekoilee asioilla,joille ei löydy
selitystä omasta takaa.
Pääkivälle lampaalle annetaan ravitsevaa ruohoa.
Elämänkatsomus on vieras joka ei teillä käy.
Ja ei voi muuta kuin ihmetellä tuota sinun orastavaa yksinkertaisuutta, olet tyypillinen huhuilija ilman omia aivoja.
"Tuo" on varmaan uusi lehti ja niin uusi lehti
ettei se ole painoon vielä ehtinyt kuin ateistin
mielikuvitusmaailmassa.
>>>Ja ei voi muuta kuin ihmetellä tuota sinun orastavaa yksinkertaisuutta, olet tyypillinen huhuilija ilman omia aivoja
Tosi ristityhän ei valehtele koskaan, mitä nyt vähä itselleen.
'
Ja ainakin Ateisteilla on jokaisella oikeus mielipiteeseen, samaa ei voi uskovista sanoa, joiden mielipiteen ja ajatus mallin antaa ja kertoo joko vanhentunut kirja tai kirkko.
Annat ymmärtää, että pyrit olemaan etsijä, siis avoin. Kuitenkin kirjoitat ikään kuin tietäisit, että ateistit ovat vailla ymmärrystä. Miksi halvennat muiden vakaumusta tuolla tavoin ?
En minä tahdo ateisteja halventaa, olen vain sitä
mieltä, että olkoot ihminen ateisti tai uskova, hän ei ole varma, mitä siellä tien päässä todella odottaa ja siihen vaaditaan ymmärrystä, oman itsensä ymmärtämistä ja ymmärrystä lähimmäisilleen, ketkä ovat toista mieltä.
tietysti olisi ollut huomattavasti helpompaa ilmaista tuo heti, eikä jankuttaa turhaa.
"siihen vaaditaan ymmärrystä, oman itsensä ymmärtämistä ja ymmärrystä lähimmäisilleen, ketkä ovat toista mieltä." kysynpä vain, kuinka paljon ateistit ovat saaneet uskovaisilta ymmärrystä? koskeeko tämä siis kaikkia muita paitsi ateisteja?
herää jo.
Minusta se koskee kaikkia ihmisiä, ateisteja ja uskovaisia, tietenkin, voin puhua vain omasta puolestani.
mutta miksi ihmeessä sitten ylipäänsä lähdit tuollaisia selittämään? tuloksenhan ilmeisesti arvasit jo etukäteen.
vain uskovaisilta jotka kilvan selittelevät, miten Raamattua pitää tulkita tai millainen tai mitä heidän "Jumalansa" on ja haluaa.
Ateistit eivät selitte vaan esittävät perusteltuja väittämiä ja todistettuja havaintoja jotka eivät ole pelkän uskon varassa ja siihenhän uskovaiset eivät kykene koskaan.
Ja jos tutustut tarkemmin opinkappaleisiisi huomaat siellä puhuttavan useinkin "laumasta ja karitsoista" puhuttaessa uskovaisista, että määkimään vain laumaasi.
kun kierrät kirkoissa, herättäjäjuhlilla ja helluntaiseuroissa.
Ja taas sinä asetat itsesi minun yläpuolelle, mikä siinä on niin hienoa. Ehkä katsos voikin olla niin että minä olen jo kasvanut niin paljon henkisesti etten tunne tarvetta tuollaiselle hölynpölylle.
taida harrastaa pahemmin tiedotusvälineitä?
No, ehkä ne välittävät "väärää tietoa", mutta niitten kautta ainakin sellaisen käsityksen on saannut, että niitä on ja olenpa joskus matkallani jopa omin silmin nähnytkin, ihan tuossa jäähallin kupeessa, naiset retonkeissaan ja miehet yleensä huvittavissa,vähän koomisissa mustissa, liianpienissä "rippipuvuissaan" osanottaja lappu rinnassaan.
Oikeinhan se, parasta päälle kun kaupunkiin tullaan.
Voisipa tuota menoa joskus vilkasta vaikka lähemppääkin tosin rippipukua ei kyllä löydy, ja olen jopa kirkoissakin käynnyt.
En pidä tapanani kieltäytyä, häistä, hautajaisista jne, vain sen takia etteen pidä enää Jumalaa maailmankaikkeuden luojana tai muutenkaan mahdollisena kuin vain ihmisten mielikuvituksessa.
Et sellainen ateisti.
Miten sinä nyt vaatteisiin sekosit? Aatteistahan sinun piti puhua!
kyselit noista "lauma kokouksista" ja siitä tuli mieleen.
Yleensähän ne hauskimmat asiat jäävät päällimmäiseksi, sellainenhan se ihmisen mieli on.
Kyllä koiraa kannattaa katsoa karvoihin, minä ainakin katson omani ja kyllä se sellainen karvaturilas onkin, että kelpaa katsella.
Katsos koiran, kuten muittenkin eläinten karvasta voi päätellä jotain, onko eläin terve vai sairas, kunhan vaan osaa katsoa, ei se tietysti ainoa keino ole, mutta auttaa myös havainnon teossa, tietysti jos koira myös käyttäytyy "oudosti" ja se yhdistettynä huonoon karvoihin valaisee asiaa tietysti enemmänkin, silloin kannattaisi jo turvautua ammatti-ihmisiin apua saadakseen, ettei eläinparka joudu kärsimään.
Joskushan me teemme samoja havaintoja ihmisiinkin, oudosti pukeutuvista ja omituisesti käyttäytyvistä ihmisistä tehdään helposti omia johtopäätöksiä, vai mitä mieltä olet?
ihminen ole sosiaalinen olento. Yhdessä on hauskaa.
Jos Jesse 12 opetuslasta yrittäisivät nyt perustaa Suomessa kristinuskon, niin eipä onnistuisi. Mielenkiintoinen ajatus..
Ilmeisesti tuota juttua ei ihan vakavalla mielellä ole kirjoitettu.
Nuo pellet, jotka kirjoittelvat noita juttuja, häpäisevät ateismia.