Kirkon julkaisut

Ortodoksisella kirkolla en ole havainnut olevan kirkon jäsenille tulevaa lehteä, edes kerran vuodessa. Julkisuudessa on ollut kirjoituksia sellaisen perustamisesta, mutta ilmeisesti voimat ovat kuluneet riitelyyn. En kaipaisi mitään huippulaatuista lehteä, vaan sellaisen, josta lyhyesti saisi kuvan asioista nyt ja lähiaikoina koko Suomesta. Vähemmän siinä tarvitsisi olla kaikkien piispojen tervehdyksiä tai muita koarkeasti hengellisiä artikkeleita.
2203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olet oikeassa.Kirkossamme ei tosiaan ole vastaavaa lehteä, nyt seurakunnat painavat omia lehtiään, joiden taso vaihtelee resurssien puutteessa.Aamun Koitosta yritettiin kaiketi leipoa sellainen takavuosina, mutta työ on jäänyt puolitiehen.Tämä olisi asia joka mielestäni olisi syytä korjata.

Äänestä

On ihan totta, ettei Suomen ortodokseilla ole kaikille yhteistä lehteä. Kirkon virallinen äänenkannattaja "Kirkollishallituksen tiedote" on perin vähälevikkinen ja kuiva eikä itse asiassa lehti ollenkaan. Aamun Koittoa taas julkaiseen Pyhäin Sergein ja Hermanin Veljeskunta: lehdellä on pitkät kunniakkaat perinteet, mutta sen profiili on jotenkin väljähtynyt. Helsingin seurakunnan lehti Ortodoksiviesti on pitänyt hyvin pintansa ulkoasun ja sisällön puolesta ja leviää jokaiseen kotiin tämän laajan seurakunnan alueella. Lisäksi monilla seurakunnilla on omia lehtiään ja muutamat ovat tässä mielessä yhdistäneet vähäiset resurssinsa. Tulos lienee aivan tyydyttävä.

Lehtiasioissa ei tietääkseni ole suuresti riidelty, mutta varmasti tiedottamisesta vastaavilla ja seurakuntien päättäjillä on eriäviä näkemyksiä siitä miten asiaa tulisi hoitaa eteenpäin. Mielestäni nykyinen asiantila on pääpiirteissään ihan hyvä, jospa Aamun Koitto jotenkin pystyisi nostamaan profiiliaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nursialainen kirjoitti:

Ortodoksisella kirkolla en ole havainnut olevan kirkon jäsenille tulevaa lehteä, edes kerran vuodessa. Julkisuudessa on ollut kirjoituksia sellaisen perustamisesta, mutta ilmeisesti voimat ovat kuluneet riitelyyn. En kaipaisi mitään huippulaatuista lehteä, vaan sellaisen, josta lyhyesti saisi kuvan asioista nyt ja lähiaikoina koko Suomesta. Vähemmän siinä tarvitsisi olla kaikkien piispojen tervehdyksiä tai muita koarkeasti hengellisiä artikkeleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu