että perskutirallaa...
Yle Teksti-TV Sivu 103/1
KOTIMAA YLE24 SUNNUNTAI
KESKUSTAN VARAPUHEENJOHTAJA Paula
Lehtomäki tarjoaa keskustan
presidenttiehdokkaaksi puolustus-
ministeri Seppo Kääriäistä. Lehtomäen
mukaan Kääriäisellä on vanhemman
valtiomiehen imago, vaikka hän on
vahvasti mukana päivänpoliittisessa
toiminnassa. Lehtomäki kertoi kantansa
Turun Sanomien ja Aamulehden
haastattelussa.
Yle Teksti-TV Sivu 103/1
KOTIMAA YLE24 SUNNUNTAI
KESKUSTAN VARAPUHEENJOHTAJA Paula
Lehtomäki tarjoaa keskustan
presidenttiehdokkaaksi puolustus-
ministeri Seppo Kääriäistä. Lehtomäen
mukaan Kääriäisellä on vanhemman
valtiomiehen imago, vaikka hän on
vahvasti mukana päivänpoliittisessa
toiminnassa. Lehtomäki kertoi kantansa
Turun Sanomien ja Aamulehden
haastattelussa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kiäriäinen on varmasti enemmän jäsenistönsä näköinen ehdokas, kuin luikku Jäätteenmäki olisi mahdollisesti ollut. Toivotaan, että tavoissakin on "läpinäkyvyyttä". Koska kyseessä on Kok-palsta, ehdotan Martin Saarikangasta myös presidenttiehdokkaaksi.
Martin Saarikangas olisi todella jäsenistönsä näköinen ehdokas. Ehkäpä kuitenkin Aira Samulin vetoaisi paremmin naisiin ja nuoriin äänestäjiin. Hänen valintansa Kokoomuksen ehdokkaaksi olisi ovela veto. Näin saataisiin SDP:läisen naisehdokkaan, Tarja Halosen, suuri suosio Kokoomuksessa eliminoitua ja oma nainen presidentinlinnan valtiattareksi.
Äänestysikään kypsyvä nuori polvi on altistunut Itsevaltiaille, joiden joukoissa Aira ja Martin eivät s(h)eikkaile. Nähdäkseni naiseus ja ikä eivät korreloi riittävästi.
Presidentillähän ei käytännössä ole paljon valtaa, mutta Saarikangas olisi kyllä henkilö, jonka sanomaa kuunnellaan.
Muutoinkin Suomessa pitäisi oppia ymmärtämään se, että iäkkäitä ihmisiä kunnioitetaan. Yleensä he elämää nähneinä ihmisinä osaavat asettaa asiat oikeaan järjestykseen (priorisointi).
Itsevaltiaiden tekijäryhmä ilahtuisi suuresti Kokoomuksen marsitettua Martinin ja Airan areenalle. Airan henkilössä on nuorekasta potkua ja särmää vaikka muille jakaa. Martinin imagoon pitäisi nuorekkuuden osalta kyllä harkita täydentäviä lisäelementtejä.
Kultainen korvarengas toisessa korvassa, värikäs päähuivi ja Armanin puvut säväyttäisivät pääkaupunkiseudun äänestäjäkuntaa. Maaseudun kokoomukselaisen viljelijäväestön parissa liikkuessa nykyinen perinteisempi "vuorineuvoslook" puree riittävästi.
Arja Samulin presidenttinä ja Martin Saarikangas puolueen puheenjohtajana, myöhemmin sen myötä vaikka pääministerinä, tekisivät Kokoomuksesta todellisen valtionhoitajapuolueen.
Suvi Lindén on presidenttiehdokas, jossa korreloi kaikki.
Voin jo nähdä, kuinka Aira ja Martin tanssittavat ketshuppia massiivisten kannattajajoukkojen edessä. Ilo nousee pintaan.
Suvi olisi mainio presidenttiehdokas. Kesä alkaisi, kun tasavaltalaiset seuraisivat henkeään pidätellen presidenttiehdokkaan ensiswingiä jollain Oululaisella viheriöllä.
Saarikankaan mukana presidentin virkaan tulisi varmaan enemmän "jämpti on näin"-meininkiä. Eli johtaminen olisi sukupolvi-sidonnaista, sellaista eläköityvän Suomen näköistä. Kansaneläkkeen pohjalisä varmaan palautettaisiin?
tanssii kuin Tarja Halonen ja lentää kipinääkin enemmän. Kun Airan naurun olisitte kerran kuullut Mantyniemen käytävällä, ette enää muuta tahtoisi. Siinä menisi etelän mieskin ihan polvilleen, tulisi sitten Jordaniasta tai Tiranasta.
Ja isäntärenki Ekku siellä kutittelisi kanervankukkaa airanraosta, se olisi luonteva ja kaunis näky.
Kääriäinen voisi olla sellainen mies, joka pystyisi yhdistämään ei-sosialistisesti ajattelevat. Perskutarallaa. Tosin savolaisia pitää vähän varoa, senhän jo lipposesimerkki kertoo...
kokoomuslainen puhuu ja kirjoittaa ennakkoon,että nyt ja nyt sitten äänestetään oikeistolaista...mutta sitten kun äänestys koittaa äänestetäänkin sosialistia,turhia höpinöitä Halosta kuitenkin äänestävät,koska ilmanmuuta tulee ohdokkaaksi,tottunut jo helppoon elämään passattavaksi,ja tietäen että kokoomuslaisetkin mukamas omaa eddokastä värkkäävät,ja että häntä kuitenkin loppujen lopuksi äänestävät,erittäin vahva näyttö jo on