hei kukas muistaa
miten se oli kreikan kielessä
jossa oli 7 nimiee rakkauden eri piirteille
kun olen jo unhotanut??
muutaman muistan agape,eros, philia sorge jnee..
ja mikä olikaan aina mitä..
miten se oli kreikan kielessä
jossa oli 7 nimiee rakkauden eri piirteille
kun olen jo unhotanut??
muutaman muistan agape,eros, philia sorge jnee..
ja mikä olikaan aina mitä..
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tässä selityksiä (korjatkaa ja lisäilkää), joita löysin/kaivoin muististani. Osa selityksistä luterilaisen uskontokunnan julkaisemasta "aakkosellisesta" hakemistosta. Vastaavat tiedot löytynevät myös netistä.
*****
Agape:
Agape on kreikkaa ja tarkoittaa epäitsekästä rakkautta. Jumalan rakkaus syntistä ihmistä kohtaan on agape-rakkautta. Agape-rakkaus on se, mistä puhutaan kuuluisassa "lorussa" siitä, millainen rakkaus on: "Rakkaus on pitkämielinen -- kaiken se kestää, kaiken se peittää, kaiken se uskoo jne".
Agape-rakkaus kuvaa sitä rakkautta, mitä kaikkien kristittyjen tulisi tuntea lähimmäistään kohtaan... olipa tämä sitten vihamies tai uskonveli.
*****
Eros:
Eros kuvaa sitä "eroottista" rakkautta, mitä esim. mies ja nainen tuntevat toisiaan kohtaan. Eiköhän tämä selittäne kaiken. Eros on enemmän "fyysistä" ja "itsekästä" rakkautta.
*****
Philia:
Filia kuvaa "veljellistä" rakkautta. Elikkä sitä lämmintä platonista rakkautta, mitä samaan uskontoon kuuluvat tuntevat toisiaan kohtaan. Filia kuvaa yhteenkuuluvuuden tunnetta ja lojaaliutta uskonveljiä ja -sisaria kohtaan.
*****
Sorge (tästä termistä en ole ihan niin varma, mutta muistikuvani mukaan seuraavaa):
Sorgella kuvataan sukulais-rakkautta. Se tarkoittaa sitä kiintymystä ja yhteenkuuluvuuden tunnetta, jota sukulaiset tuntevat toisiaan kohtaan verisiteidensä vuoksi. "Veri on vettä sakeampaa".
*****
Muita kreikkalaisia sanoja rakkaudelle löytynee lisääkin. Multa loppuivat rahkeet näiden neljän jälkeen. Voisiko joku jatkaa??