Selvä havainto puhuu sen puolesta, että muutama palstalla sitkeästi jopa vuosia roikkuva ateisti-ja pakananikki pitää takanaan henkilön jolla on uskonnollinen, siis hihhulitausta. He ovat katkeroituneita ex-hihhuleita.
Palstan ex-hihhulit
sauna
1211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Selvä havainto II puhuu sen puolesta, että muutama palstalla sitkeästi jopa vuosia roikkuva "hihhuli"- ja jeesustelijanikki pitää takanaan henkilön jolla on nurkkakuntainen mustavalkoinen lähes ääreisuskonnollinen fundamentalistitausta. He ovat niitä, lähes ex-hihhuleita.
Molemmissa tapauksissa havaitseminen kognitiivisena, siis oikeaa tai oletettua tietoa tuovana tapahtumana, tapahtuu siinä vaiheessa, kun tarkkaavaiset lukijat tarkastelevat ja tulkitsevat palstan materiaalista tuotosta.
Tähän prosessiin vaikuttaa toki "havaitsijan psyyke" mitä suurimmassa määrin. Havaitsijoiden tulkinta vaikuttaa siihen, millaisena he pitävät toisten todellisuutta. Tämä on suorastaan triviaali tosiasia, eikä siinä ole mitään siitä riippuvaa eroa, täytyykö palstalle saapuva informaatio tulkita kvanttimekaniikan vai klassillisen fysiikan mukaisesti.
Tämä varsinainen kognitiivinen havainto ei kuitenkaan vaikuta yhtään mitään ulkomaailmaan itseensä, eikä siis millään tavalla evoluutioon.