Laulu kirkossa

Pena

Laulutaidottoman on ahdistavaa olla mukan ort. kirkon toiminnassa, koska kaikki tuntuu perustuvan laulamiseen. Jopa joskus kehaistaan, että kun olemme saaneet lahjan laaulaa. Epämusikaalisen on pakko poistua kauemmaksi, koska tuntuu, että hän on ylimääräinen armolahjoja saaneiden seurassa. Pitääkö tyytyä kohtaloonsa, vai onko jokin ratakaisu olemassa lahjattomiakin varten ?

3

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ponomari Jerma

      ... ole osannut laulaa muualla kuin armeijassa marssilauluja. Se ei jumalanpalveluksessa tahtia haittaa. Annetaan laulutaitoisten laulaa, se on heidän palvelutehtävänsä ja armolahjansa. Keskity rukoukseen, se on homman ydin. Eli seuraa tarkkaavaisesti laulujen sanoja. Iloitse ja nauti siitä, että toiset osaavat laulaa, äläkä surkuttele itseäsi.

    • nuorimies

      Ei laulutaidottomalla ole mitään syytä ahdistua ortodoksisessa jumalanpalveluksessa tai ylipäätään ort.kirkon toiminnassa. Laulustahan vastaa ennen kaikkea kuoro, muut seurakuntalaiset voivat halutessaan yhtyä lauluun tai olla hiljaa. Laulamisen sijaan voit keskittyä rukouksiin ja kuunnella luettavia ja laulettavia tekstejä, tai "laulaa" niitä vaikka mielessäsi.

      Myös tuohusten vieminen, ristinmerkin tekeminen ja kumarrukset ovat tärkeä osa ortodoksista jumalanpalveluselämää, eikä niihin tarvita laulutaitoa. Muista että jumalanpalveluksessa on ennenkaikkea kyse rukouksesta ja siihen voivat ottaa osaa kaikki lahjoista riippumatta.

    • laulammehankohan

      Allekirjoitan kaiken, mitä edellä on sanottu, paitsi ensimmäisen kirjoittajan kolmannen lauseen ja toisen toisen lauseen ja viimeisen kirjoittajan neljännen sanan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4919
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      54
      3925
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3503
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2658
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      136
      2397
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2289
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe