Mitä kepulaiset olisitte sanoneet jos edellisessä hallituksessa istunut ministeri olisi tehnyt samanlaisen esityksen kuin kepun Mantila nyt, eli maat PAKKOLUNASTUKSEEN,näin tekee kepu.
Mantila ja pakkolunastus
martti
2151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuon pakkolunastusta eli sosialisointia ehdottaneen KEPU-ministerin nimi on Hannes Manninen.
Hän on varsinainen ajatusten Tonava ja on jo ehtinyt ehdottaa mm. pääkaupungin siirtämistä Ouluun, asuntolainojen verovähennysoikeuden poistamista, Kepu-kuntien valtion tukiaisten nostamista jne.
Lieneeköhän Hannes sukua tälle kepulaiselle Martti Manniselle, joka kohta on leivättömän pöydän ääressä yhdessä rikollinen Anneli Jäätteenmäen kanssa.
Manninen on lisäksi kepulien aktiivisin aluepoliitikko. Hän on siis myös väestön pakkosiirtoehdotuksen taustalla häärinyt ministeri. Siis varsin vaarallinen mies, kun saa valtaa. Tälainen ministeri pitäisi ensimmäisenä hajasijoittaa niin kauas kuin mahdollista ja mielluummin erilleen toisistaan siten, että mies sijaitsee pohjoisnavalla ja ajatuksensa etelänavalla. Luulen muuten, että pääkaupungin sijoittaminen Ouluun olisi vain välitavoite. Lopullinen sijoituspaikka olisi Tornio, Mannisen kotipaikka tai Kuusamo, hänen syntymäpaikkakuntansa.
Manninen on päässyt eduskuntaan pääosin vanhoillislestadiolaisten äänillä. On varmaan kepulien näkökulmasta liberaalikeskustalainen kuten kaikki muutkin kepupoliitikot. Tämänkaltaista "liberaaliutta" ei vaan moni varmaan halua, kun pääsee tutustumaan siihen tarkemmin. Meidän eriseuralaisten mielestä tässä Mannisessa henkilöityy koko Keskustan ideologia ja käytännön sekä arvomaailman konservatiivisuus. Jopa Mauri Pekkarinen ja Sirkka-Liisa Anttila vaikuttavat vapaamielisiltä ja avarakatseisilta tämän rinnalla. Kun Keskustassa pääideologi, Ilkan päätoimittaja Kari Hokkanen ja käytännön toteuttaja Hannes Manninen pääsevät yhdessä huseeraamaan, jälki on sen mukaista. Sen jälkeen kyllä kaupunkilaisäänestäjille viimeistään selviäisi Keskustan todelliset päämäärät.