Onko feminismissä kyse enemmän asettelusta mies vs. nainen vai feminismi vs. sovinismi?
vastakkainasetteluista
Martta
19769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Feministit vastaan ei-feministiset naiset? :)
Eikö feminismin pitänyt olla "tasa-arvoliike"? (Lue tasapäistämisliike)
Tahallista väärinymmärtämistä. Mahtaisitko olla onnellinen, jos naisasianaiset eivät koskaan olisi järjestäneet sinullekin äänioikeutta tai mitään muitakaan oikeuksia, jotka sinulla nyt on?
Sinäkö Sirpa se järjestitkin minullekin äänioikeuden ym. oikeudet. Lämmin kiitos siitä sinulle.
Aikoinaan Suomen naisten aseman parantajia ajattelen lämpimästi -niin niitä reippaita naisia kuin niitä reippaita miehiäkin, jotka yhteistuumin vaikuttivat asioihin. Saavutetut oikeudet eivät nimittäin olleet pelkästään naisten taistelun tulos, vaan mukana oli myös valistuneita miehiä. Sama pätee nykyaikaankin. Suuria asioita, jotka vaativat myös laajempaa asennemuutosta, ei yleensä saa aikaan vain yksi ihminen tai pieni kuppikunta.
Meuhkaaminenkaan ei ole kiellettyä vapaassa yhteiskunnassamme, mutta jos rakentava ote puuttuu, tulosta ei synny -vaan taisteluasetelma, asemasota.
Mutta Sirpa mennyt on mennyttä. Mielestäni se aate on nykyhetkessä kuollut, jos sillä ei ole esittää muuta kuin menneisyyden saavutukset.
..on kuollut?
..siinä vaiheessa kun vastauksena "kaikkeen" tulee ne "vanhat voitot" -sinänsä hienotkin. Mitä uutta, tuoretta? Mitä lisäarvoa feminismillä on tarjota esim. kaltaiselleni aivopestylle surkuteltavalle sessuparalle nyt, tänään? Nyt on esitetty konkreettinen kysymys aidolla mielellä. Haaste on heitetty...vastaako feminisTi?
On olemassa sovinistinaisia ja feministimiehiä. Tasa-arvo ei ole yhtäkuin tasapäistäminen.
Feminismi vs. miehet tai/ja feminismi vs. normaalit naiset. Feministi ei vihanvimmoissaan tee eroa sovinistien ja normaalien miesten välillä.
minä pidän sekä miehistä että naisista (äläkä nyt virnistele!), nuorista ja vanhoista - tyhmistä minä en pidä, mutten saa niistä vihanvimmaa. Mies v. hymyilyttää minua.
Vihan vimmaan minut saa eläinrääkkäys. Silloin uskon Moosekseen ja Hammurabiin sydämestäni (ajattele, vaikka ovat miehiä!!!).
Luopio, mahtaakos siellä edes kunnon femakkoa asustaa. Taidat vain teeskennellä sellaista muiden mieliksi.
En usko silti että kukaan oikeasti sydämestään on feminismi, se on pikemminkin sellaista sosiaalista painetta. Moni varmasti haluaisi olla normaali nainen, mutta feministirinki toimii kuin sientologit, eivätkä päästä irti omistaan. Jokainen nainen, joka pelastuu ja onnistuu murtamaan tämän henkisen pakon ja painostuksen kehän, joutuu siskojen halveksunnan ja hyljeksynnän kohteeksi, hänet suljetaan ulkopuolelle. Häntä haukutaan naissovinistiksi ja hän saa niskaansa samanlaisia solvauksia kuin proffan rouva. Feministikin on ihminen ja häntä viime kädessä ohjaavat luonto ja se vietit :)
P.S. minä en edes lue MV:n juttuja, eivät ole sen arvoisia
että jokainen nainen on feministi - kukin tavallaan. Mikä on normaali nainen? Proffan vaimo on valinnut oman tiensä, valinnut ITSE, joten hän on feministi. Vai?
Minusta miehet saavat pissata seisaaltaan enkä halua polttaa kalliita rintaliivejäni mutta ei sille voi mitään, että miehet ovat jotenkin lapsellisempi sukupuoli johon pitää suhtautua kuin rakkaaseen mutta hiukan kurittomaan lapseen :) jess, nyt anna palaa!!
Lue vain mv:tä, aluksi minäkin ärsyynnyin mutta nykyisin olen suorastaan riippuvainen - niin rentouttavat kunnon naurut aherruksen lomassa.
"miehet ovat jotenkin lapsellisempi sukupuoli johon pitää suhtautua kuin rakkaaseen mutta hiukan kurittomaan lapseen :)"
Hei, jokaisessa ihmisessä pitää olla lasta, vanhempaa ja aikuista (vrt. transaktioanalyysi). Ihminen, jossa ei ole lasta on todella tylsä. Naiset odottavat miehestä, että hänessä löytyy se hulluttelija ja hauskuuttaja, vai mitä? Pojat on poikia ja hyvä niin. Toisaalta naiset haaveilevat koko ajan miten muuttaa miehensä unelmien mieheksi. Alttarilla vaimo miettii ensimmäiseksi miten saisin hänet muuttumaan ja mies puolestaan, että miten saisin hänet pysymään tuollaisena ;)
Vai että jokainen nainen on feministi? tavallaan? Kuulostaa samalta kuin että jokaisessa ihmisessä on jotakin pahaa, toisissa on sitä vain enemmän. Jos niin on, pitää sitten vain vältellä niitä, joilla oireet ovat päässeet niin pahoiksi, että ne on havaittavissa.
sitä pientä lehmää....
...millasta huuhaajuttua. Itse elät mielikuvitusmaailmassa kun pidät feminismiä jonain tuollaisena ääri-ilmiönä. Feminismi on ihan normaalia ja naistutkimuksen laitokselta löytyy oikein kivoja ja nättejä ja naisellisia tyttöjä. Sinä varmaan pyrit johonkin noilla luomillasi ja julistamillasi mielikuvilla. Minunkin kanssa tykkäävät miehet flirttailla vaikka olen feministi.
Ei ole pakko huutaa, SAATANA.
Tuo sinun möyhkääminen kuuluu jo naapuripalstoille asti. Turpa rullalle tai laitetaan sinut palstan ulkopuolelle meuhkaamaan.
..herneen nenään, kun kirjaimet tulivat vähän suuremman kokoisina? Ihanko korvat halkesivat? Minä kyllä ihan silmilläni vaan luen näitä kirjoituksia täällä. Herkkänahkaisia nuo miehet :).
Arvon seriffi voisi häätää tämän apinalauman pois häiritsemästä asiallista keskustelua :
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000140&posting=22000000002345010
Tämä oli siis sinun mielipiteesi.
...että feminismissä on kyse useasta poliittisesta / eettisestä tavoitteesta, riippuen mistä elämän alueesta puhutaan:
1) Työelämä: feminismi tuntuu ajavan 70-luvun ihannetta pysyvistä työsuhteista, JOTKA työnantajan pitäisi olla automaattisesti valmis maksamaan. Samaten työelämän retoriikassa NAISvaltaiset matalapalkka-alat ja toisaalta johtaja-asemat/ylemmät palkkaluokka-alat ovat puheen kohteena. Esim. miesvaltaisista matalapalkka-aloista ei puhuta juurikaan ongelmana.
Eli teemoina: Naisia johtajiksi / Naisvaltaiset matalapalkka-alat parempipalkkaisiksi / Naisen työuraa ja eläkettä koskevat sosiaaliuudistukset työnantajan maksettaviksi.
1) Naisia saisi olla rutkasti lisää johtotehtävissä, ilman että se horjuttaisi miesjohtajien asemaa juurikaan.
2)Aborttikysymys: Jälleen yksi tehokas keino syyllistää naisia, missä miehen vastuu?
3)Suurin osa väkivallantekijöistä on edelleen miehiä.
4)Mieluummin olen feministi kuin sovinisti, taikka kuulun tahdottomaan (neutraaliin) massaan.