Nummela ylihinnoiteltu alue

JTL

Kyllä on näköjään Vihdin Nummelassa asunnonhinnat nousseet ja rajusti! Kun vielä viime kesänä huvikseni selailin Etuovi.comin kautta mahdollisia asuntoja alueelta, saatoin vielä löytää jopa rivitalokaksion alle 80 tonnilla. Nyt halvimpien kerrostalokaksioidenkin hinnat ovat jo lähempänä ja osa ylikin 90 tuhatta euroa!

Jösses sentään! Nummelasta ei ole edes junayhteyttä vielä Helsinkiin (ja mikäli sen mahdollisen radankin kanssa ollaan yhtä nopeita kuin nykyisen kotikuntani ikuisuusprojektin Marja-radan kanssa, saadaan sitä odottaa ainakin 2030-luvulle saakka). Silti alueen asunnoista kehdataan nyhtää nykyään korkeampia hintoja kuin nykyisen kotilähiöni (josta on noin 20 minuutin junamatka Stadin keskustaan) asunnoista!

Pelkoni Nummelan muuttumisesta pääkaupunkiseudun ylikalliiksi "satelliitiksi" on näköjään osoittautumassa todeksi. Alueesta ollaan ilmeisesti muokkaamassa jonkinsortin hienostoaluetta, jonne ei tavallisella perusduunarilla ole enää mitään asiaa.

Ainakin minun kohdallani Nummela on hinnoitellut itsensä ulos. En viitsi ruveta maksamaan 90000 euroa asunnosta, jonka saisin lähempää Helsinkiä alle 80000 eurolla.

7

1900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa mieltä

      myös vuokraasuntojen suhteen,hinnat melkein kuin stadissa...perk....

      Muutan pois tästä kylästä.

    • Hanna

      Asuntojen hinnat on kyllä nousseet suhteettoman korkeiksi Nummelassa. Vuokra-asuntojen vuokrat näyttäisivät kuitenkin hieman laskeneen kun vertaa viime vuoden alkua. Tuntuu hullulta kun Espoosta radanvarresta saattaa löytyä jopa edullisempi vuokra-asunto kun Nummelasta.
      Kymmenen kilometin päässä Vihti kk:ssa sitä vastoin asunnot on jo huomattavasti edullisempia.
      Ihmettelen todella kuka maksaa Nummelan asunnoista näin järjettömiä hintoja...vallanikin kun sitä junayhteyttäkin saadaan odotella vielä vuosikymmenet...arviosi 2030-luvusta taitaa olla liian aikainen arvio =)

      • pekka

        ootte rikkaita jos on varaa junalla ajaa
        mun rahoilla ei junaan ylety on mentävä vaan omalla autolla


    • Kallista...

      Niinhän se on että hinnat täällä Nummelassa ovat samaa luokkaa kuin siellä Vantaalla. Kysyntää olisi vaikka kuinka paljon mutta ei ole tarpeeksi uusia asuntoja joten hinnat nousee siksi pilviin. Täytyy myös muistaa että "kotioven" vieressä on todella hyvät palvelut. Citymarketit, Prismat sekä kauppakeskuskin tulossa. Bussiyhteydetkin ovat tosi hyvät. Harvassa paikassa on kahta isoa hypermarkettia aivan asutuksen keskellä, ehkä tämä selittää osittain myös kovat hinnat aivan keskusta-alueella. Kyllä niitä halpojakin kohteita on Nummelassa jos haluaa vähän kauempaa hakea, esim. Lankilan alueelta. On Nummela sentään halvempi vaihtoehto kuin Espoo joten näille suunnille mielivälle Vihti ja Nummela on ihan varteenotettava vaihtoehto. Ei täällä nyt mitään niin hirveen hienostoa ole, tavallisia taloja niinkuin muuallakin.

      • Nummela

        Minulla on se käsitys, että ainakin pari vuotta sitten moni osti talon Nummelasta siksi, että hinta oli hyvin kohtuullinen ja ajomatka myöskin, kun työpaikka on Espoossa. Nimimerkillä Keilalahti. Eli hyvät palkka ja nopea moottoritieyhteys tuovat väkeä joilla maksukykyä.

        Tämä tulee tuttujen kautta tietona: Espoossa maksoi sinä aikana 100m2 vanha rivitalokämppä autokatoksella saman kuin isolla tontilla Nummelassa oleva 140m2 uudehko omakotitalo, jossa oli laajennusvaraa. Pihalta näkyy järvi ja duuniin ajaa kohtuullisen nopeasti. Ei näiden ostajat voi juna-aikatauluja katsoa vaan ajavat töihin aikaisin ja palaavat myöhään työtaakan mukaan.


    • Ylihintaa

      Joo, korkea on hinnat. ei tämä mikään Helsinki ole

      Kuka maksaa Nummelassa kaksiosta yli 100.000, ei kukaan mutta silti pyydetään reippaasti yli. ajattelin ostaa asunnon mutta kun näin hinnat niin päädyin etten osta Nummelasta asuntoa.

      Ja kyllä Nummelassa huoneistoiden vuokrien pitäisi olla alle 500 euroa kun tämä on nyt aika kaukana Helsingistä...

    • Samaa mieltä

      Nummelassa ei ole hyvät yhteydet sillä bussilla kestää Helsinkiin ruuhka-aikana yli tunnin. Suurin osa busseista kiertää Veikkolan kautta, joka lisää ja hidastaa matka-aikaa. Kun ei ole junaa Nummelaan, niin hintojen kaksiosta pitäisi olla jotain 60.000 - 80.000 euroa ja vuokra-asunnoissa jotain alle 500 euroa.

      Nummela on aika kaukana Helsingistä. Olen samaa mieltä että ylihinnoiteltu alue.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5240
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3716
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      66
      3602
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      15
      3528
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      43
      3159
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2360
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2346
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2194
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2140
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2079
    Aihe