Perussuomalainen on erilainen

Hän puhuu kansan kielellä ihmisten asioista. Suuren rahan bulvaaneilla on oma kielensä, rahamiesten slangi.
Osinko, optio, pörssikurssi, noteeraus, pikavoitto, jne.
7245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Löit naulan kantaan.

Äänestä

On kyllä totta, että nykyään tulee joka tuutista hexiä ja nasdakkia, luottamusta markkinoihin ja muuta sellaista. Se on kai sitä tiedotusvälineiden palvelua osakepelureille, joka ei kosketa kuin pientä osaa kansasta.
Ns. kansankielen käyttäminen vakiintuneen poliittisen kapulakielen lisukkeena värittää kyllä monesti keskustelua, kunhan ei mennä räävittömyyksiin.
Kyllä mielestäni eduskunnassakin voi kravatti kaulassa sanoa, että homma haiskahtaa, sen sijaan että kertoisi jonkun asian sisältävän epäilyttäviä piirteitä.

Äänestä

ja kun eivät muuten usko niin laittomalla aseella pari paukkua pitkin korvia niin uskoo.

ja mömmöjä naamariin kaljan kanssa niin taas jaksaa olla muistamatta mitä tuli tehtyä, ja sihteeri selittää mitä itseasiassa tarkoitin. valheella pääsee pitkälle kun aina muistaa selittää asiat valheella, se on politiikkaa ja kansa kyykkyyn

hoitakaa se valtakunnan saasta ja häirikkö pois riveistänne sekä väkivaltainen hissipoika, saatatte saada uskotavuutta kun kriminaalit on lähetetty kykyjään vastaavaan työhön (kortistoon)

hg

Äänestä

ja kuittaa palkkansa. On paljon puheita. Missä on teot???

Äänestä
  • Tuntuu siltä että on kansa valinnut oikean ORIIN töihin. Vaalilaitumella kuopi ja repi riimujaan eikä ollut hirnunnalla rajaa kun kavioita heitteli ilmaan ja tammoja villitsi.

    Nyt olis aika jolloin oriin pitäisi työnsä tehdä, sanoo ettei muista kaikkea sanomaansa ja yksi selittää ettei se orhistellessa niin tarkoittanu.

    Onko niin että ori on lupaukset ja toiminnan unohtanut vai sattuiko että saatiin orimarkkinoilta RUUNA.

    Kovasti muistutta oria mutta kun ei ole vehkeitä tarvittavaan toimeen.

    Äänestä

On sinänsä aivan yhdentekevää käyttävätkö kansanedustajat "kansan kieltä" vai pykäläpupinaa. Tärkeää ainakin pitäisi olla asiasisältö. Kuten tässä keskustelussa on jo todettu, Timo Soini voi puhua "kansan kielellä" vaikka kaksi tuntia sanomatta yhtikäs mitään. Samankaltaiseen suoritukseen voi kyetä myös sivistyssanoja vilisevää kapulakieltä käyttäen. Tällä saralla menestyksettäitä ovat olleet etenkin demarit.
Lukekaapa horoskooppeja. Astrologiset ennustukset ovat oiva esimerkki tekstistä, jonka voi tarpeen mukaan tulkita haluamallaan tavalla. Näin ei voi erehtyä, eikä jäädä varsinaisesti kiinni valehtelusta. Toinen asia on se, haluaako moisen sonnan lukemiseen haaskata aikaansa.

Äänestä

miten paljon varakkaita ihmisiä käy kirjoittelemassa täällä keskustelupalstoilla. Kaikkeen, millä halutaan parannusta tavallisen ihmisen oloihin tulee matalaotsaista nimittelyä kuten tässäkin.
Saattaa tosin olla, että osa kirjoittajista on muiden puoluetoimistojen ihmisiä, joilla onkin vain tarkoituksena estää asiallinen mielipiteiden vaihto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotilainen kirjoitti:

Hän puhuu kansan kielellä ihmisten asioista. Suuren rahan bulvaaneilla on oma kielensä, rahamiesten slangi.
Osinko, optio, pörssikurssi, noteeraus, pikavoitto, jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu