Mitä on feminismi?

Täällä feminismi on kuin muodotn möhkäle, johon ei tunnu saavan kunnon otetta. Sitä ja tätä eikä kuitenkaan sitä ja tätä...

Jos ei naisliiton julistus ole feminismin määrittely, mikä on?
8558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitäs kyselet täällä tyhmiä, sinullahan on jo käsitys feminismistä.

Eeva Kuuskoski-Vikatmaa on feministi käsityksesi mukaan, minusta hän taas on kristitty, hänen käytöksensä on sen mukaista. Siinä sen taas näkee, makuasíoista ei voi kiistellä.

Äänestä

Katso sieltä.

Äänestä

Ihmettelen kummasti tätä feminismi mystiikkaa. Ihan kuin kyseessä olisi asia, josta ei voi saada kiinni millään tavalla. Kuitenkin esim. tällä palstalla on feministejä ja feminismistä kirjoittavia.

Feminismihän on naisvinkkelistä yhteiskuntaa tutkiva ja kritisoiva ismi. Tältä pohjalta voisi ajatella, että feminismin tehtävä ei suoranaisesti ole edistää tasa-arvoa vaan löytää niitä epäkohtia, jotka rikkovat naisen etua ja mahdollisuuksia sukupuolensa vuoksi. Heidän tehtävänään on siis löytää virheet ja koska ihminen tunnetusti on kovinkin oikeudenmukainen eikä oikeasti koskaan ahne niin hyvässä hengessä tulee meidän kaikkien osalistua talkoisiin, jossa maailmasta rakennetaan parempaa paikka kaikille sukupuolille.

Tästä johtuen on jotenkin tyhjän päiväistä kitinää miesten vedota, että jos feministit hakevat ja etsivät tasa-arvoa niin miksi he eivät puutu miestä sortaviin kohtiin. Näin ei pidäkkään olla. Mistähän kummasta ks. ismin nimi on juuri feminismi? On siis kovin itsestään selvää, että feministit eivät kritisoi yhteiskuntaa esim. siitä miten se sortaa vammaisia tai vanhuksi, vasen kätisiä tai kolmijalkaisia.

Äänestä
  • ...olenkin kainosti esittänyt, että feminismiä ei kannata pitää ns. "parhaana tasa-arvon airueena" - ihan vain siltä varalta, jos joku sattuisi niin ajattelemaan. (esim. jotkut feministien yleistykset "miessukupuolesta" esim. vallankäyttäjinä antavat välillä ymmärtää, että tasa-arvon eteen työskentely noin yleensä olisi yhtäpitävää feminismi- sanan kanssa, jota se nyt ei ole edes määritelmänsä mukaan).

    Collins' engl. sanakirja sanoo feminismin ajavan naisille samoja oikeuksia kuin miehille (jättämättä esim. velvollisuudet mainitsematta). Siksipä pidän sinun määritelmääsi tähänasti esitetyistä lähimpänä noin sanakirjamääritelmää. Joissakin sanakirjoissa feminismi on määritelty sitten löperösti yleensä tasa-arvon ajamisena, joka virhe kannattanee korjata, tai ainakin voinee ihmetellä, jos näin on, sitä, miksi sellaiselle käsitteelle pitäisi määritellä sukupuolivärittynyt termi?

    Tuon Collins-määritelmän mukaisesti feminismin tehtävä on "löytää virheet" naisnäkökulmasta. Siksipä itsekin alan taipumaan ajatukseen, että niin kauan kuin feminismiä esiintyy (noin yleisemmän tasa-arvoideaalin rinnalla) tarvittaneen ns. "malenismia" terveeksi antiteesiksi, jottei totuus muotoudu täysin sukupuolivärittyneeksi.

    Äänestä

  • Kiinnostaa.

    Äänestä

  • Sirpa kirjoitti:

    Kiinnostaa.

    En nyt jaksa edes copypastella hakea erilaisia feminismiä määritteleviä tekstejä netistä, löydät niitä kyllä itsekin.

    Femismillä nyt aivan tavallinen tossavainenkin ymmärtää jonkinlaista naisasian ajamista. Toiselle se on mörkö, joka haluaa tuhota miehet tai ainakin orjuuttaa naista palvelemaan. Toiselle se on vain yhteiskuntaa tutkiva ala, joka tarkastelee yhteiskunta edes sitä kritisoimatta; kunhan analysoi. Mutta yleisesti ottaen kaikki naisen oikeuksiin viittaa liitetään feminismiin väkisinkin, ja näinhän se osaltaan on. Yksi nainen saattaa olla feministi vaatiessaan edes kerran vuodessa miestään tiskaamaan ja toinen saattaa olla feministi polttaessaan rintaliivejä vaatien kuningatarta tasavaltaan. Mutta koska feminismi on niin laaja käsite nykyaikana on se mielestäni mielyttävintä ja loogisinta lokeroida yleisesti yhteiskuntaa tutkivaksi ja kritisoivaksi ismiksi. Siis nimenomaan naisen näkökulmasta tätä tekeväksi.

    Feminismin leimaavaisuuteen en ota kantaa, jokainen ymmärtää sen tavallaan. Onhan tälläkin palstalla monet feministeiksi itseään tituleeraavat naiset korostaneet femiminismin yksilöllisyyttä. Toisaalta itse haluan feminismistä karsia pois kaikki hullut, utopistit sekä muut vastaavat. Aatteena ja isminä feminismi voi kuitenkin olla kehittävä ja rakentava asia.

    Äänestä

...muodoton möhkäle, johon ei tunnu saavan kunnon otetta.SItä ja tätä eikä kuitenkaan sitä ja tätä...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


proffan rouva kirjoitti:

Täällä feminismi on kuin muodotn möhkäle, johon ei tunnu saavan kunnon otetta. Sitä ja tätä eikä kuitenkaan sitä ja tätä...

Jos ei naisliiton julistus ole feminismin määrittely, mikä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu